ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հայտարարել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական որոշումները, որոնք ուղղված են Եվրամիության հետ մերձեցման, տանում են հասարակական պառակտման երկրի ներսում։
Նրա խոսքով՝ միասնականության կորուստը ժամանակին բարդություններ է առաջացրել Ուկրաինայում և Մերձբալթյան երկրներում, որոնք կարծում էին, որ ավելի երջանիկ կլինեն Եվրամիությունում, բայց կյանքը ցույց տվեց հակառակը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Վոլոդինը հավելել է, որ դեպի Եվրամիություն Հայաստանի ձգտման մասին խոսակցությունների ֆոնին Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը 2025 թվականին նվազել է 45․4 տոկոսով, և այդ բացասական միտումը պահպանվում է, իսկ Հայաստանում աշխատող, այնտեղ գործարարությամբ զբաղվող Ռուսաստանի քաղաքացիները սկսել են կրճատել իրենց բիզնեսը։
ՌԴ Պետդումայի նախագահը նաև ներկայացրել է փորձագետների գնահատականը, համաձայն որի՝ Հայաստանի հնարավոր դուրս գալը ԵԱՏՄ-ից կարող է երկրի համար հանգեցնել ՀՆԱ-ի 15-20 տոկոսի կորստի, ինչը կազմում է առնվազն 5 միլիարդ դոլար։
«Կորուստներն ավելի մեծ են լինելու։ Եվ դրանցից ոչ բոլորն են կապված ֆինանսների հետ։ Արդեն տեսնում ենք պատմությունը վերաշարադրելու, ազգային և ավանդական հիմքերը խարխլելու փորձեր։ Հայ ժողովրդին պարտադրվում են արևմտյան լիբերալ արժեքներ, ընթանում է եկեղեցու նկատմամբ ճնշում», — ասել է նա։
Վոլոդինի կարծիքով՝ երկրի զարգացման ուղու ընտրությունը նախ և առաջ պետք է հիմնված լինի ժողովրդի կամքի վրա։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Երևանը կարող է կորցնել Եվրասիական տնտեսական միության՝ ԵԱՏՄ շրջանակում ունեցած բոլոր արտոնությունները: Լավրովը շեշտել է, որ Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները քննարկվելու են մայիսի վերջին Ղազախստանում նախատեսված Եվրասիական տնտեսական միության գագաթնաժողովում։ Միևնույն ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի վաղ հայտնել էր, որ նախընտրական քարոզարշավի պատճառով չի կարող մասնակցել այդ հանդիպմանը։

16 Май 2026 - 09:29 AMT
Председатель Госдумы России Вячеслав Володин заявил, что политические решения премьер-министра Армении Никол Пашинян, направленные на сближение с Европейским союзом, ведут к общественному расколу внутри страны.
По словам Володина, утрата единства ранее привела к трудностям на Украине и в странах Балтии, которые рассчитывали, что в Евросоюзе жизнь станет лучше, однако реальность оказалась иной, сообщает «Sputnik Армения».
Он отметил, что на фоне разговоров о европейском курсе Армении товарооборот с Россией в 2025 году сократился на 45,4%, и негативная тенденция сохраняется. Российские граждане, работающие и ведущие бизнес в Армении, также начали сокращать свою деятельность.
Спикер Госдумы привел и оценки экспертов, согласно которым возможный выход Армении из Евразийского экономического союза может привести к потере 15–20% ВВП страны, что составляет не менее 5 миллиардов долларов.
«Потери будут еще больше. И далеко не все из них связаны с финансами. Уже видим попытки переписать историю, подорвать национальные и традиционные основы. Армянскому народу навязываются западные либеральные ценности, усиливается давление на церковь», — заявил он.
По мнению Володина, выбор пути развития государства прежде всего должен опираться на волю народа.
Глава МИД России Сергей Лавров ранее заявил, что Ереван может лишиться всех преимуществ, связанных с участием в Евразийском экономическом союзе. По словам Лаврова, отношения Москвы и Еревана будут обсуждаться на саммите ЕАЭС в Казахстане в конце мая. При этом Никол Пашинян ранее сообщил, что не сможет принять участие во встрече из-за предвыборной кампании.