18 Մայիս 2026 - 07:40 AMT
Պետություն չի կարող ունենալ իրական անվտանգություն, եթե չի արժևորում գյուղացու աշխատանքը, ասել է «Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանն Արմավիրում բնակիչների հետ հանդիպմանը։
Նա անդրադարձել է գյուղատնտեսությանը վերաբերող մի շարք կարևոր հարցերի՝ մասնավորապես անդրադառնալով ոռոգման ջրին, գյուղմթերքի մթերմանը և գյուղացիների սոցիալական պայմաններին,հայտնում է Aysor.am-ը:
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի գյուղացին չունենա խնդիր կապված ոռոգման ջրի հետ։ Մեր ծրագրով հստակ ունենք նախատեսած ծրագիր ոռոգման ջրի հետ կապված։ Պետք է լինեն ընդամենը սիմվոլիկ գումարներ։ Եթե դու ջուր չես տալիս գյուղացուն, ամբողջ տարի էլի չարչարվելու է, մարդն արդյունք չի ունենալու, չի իմանալու ինչ բերք է ստանալու։ Դրա համար մենք նախատեսել ենք նվազեցնել ոռոգման ջրի սակագինը գյուղացիների տնամերձ ու ոչ բիզնես նպատակով հողերի համար՝ ոռոգման ջրի գինն ամբողջ սեզոնի համար պետք է լինի կես հետկար՝ 500 դրամ, 1 հա ունեցողինը՝ 1000 դրամ, 2 հա ունեցողինը՝ 2000 դրամ և այդպես շարունակ»,- ասել է Արման Թաթոյանը։
Նա խոսել է նաև գյուղմթերքի մթերման հետ կապված խնդիրների մասին՝ ընդգծելով, որ անթույլատրելի է այն իրավիճակը, երբ գյուղացին մնում է միայնակ իր դժվարությունների առաջ և ստիպված է անհավասար պայմաններում բանակցել խոշոր մթերողների հետ։ Թաթոյանը շեշտել է, որ պետությունը պետք է աջակցի գյուղացուն նաև մթերումների կազմակերպման և արդար պայմանների ապահովման հարցում։
Վարչապետի թեկնածուի գնահատմամբ՝ գյուղատնտեսության զարգացումն ու գյուղացու իրավունքների պաշտպանությունը պետք է դառնան պետական քաղաքականության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։

18 Май 2026 - 11:01 AMT
Государство не может иметь реальную безопасность, если не ценит труд крестьянина, заявил кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» Арман Татоян на встрече с жителями Армавира.
Он затронул ряд важных вопросов, связанных с сельским хозяйством, в частности вопросы оросительной воды, закупки сельхозпродукции и социальных условий фермеров, сообщает «Aysor.am ».
«Мы должны сделать все, чтобы у крестьянина не было проблем, связанных с оросительной водой. В нашей программе четко предусмотрен план по этому вопросу. Должны быть только символические суммы. Если не давать крестьянину воду, он весь год будет мучиться, не получит результата и не будет знать, какой урожай сможет собрать. Поэтому мы предусмотрели снижение тарифа на оросительную воду для приусадебных и некоммерческих земель фермеров: стоимость воды за весь сезон должна составлять 500 драмов для половины гектара, 1000 драмов — для одного гектара, 2000 драмов — для двух гектаров и так далее», — заявил Арман Татоян.
Он также коснулся проблем, связанных с закупкой сельскохозяйственной продукции, подчеркнув, что недопустима ситуация, когда крестьянин остается один на один со своими трудностями и вынужден вести переговоры с крупными закупщиками в неравных условиях. Татоян отметил, что государство должно поддерживать фермеров и в вопросах организации закупок и обеспечения справедливых условий.
По оценке кандидата в премьер-министры, развитие сельского хозяйства и защита прав фермеров должны стать одним из приоритетных направлений государственной политики.