Աշխարհի տարբեր երկրներից մի խումբ հայտնի իրավապաշտպաններ հայտնի գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանին, որն այժմ Բաքվի բանտում է, առաջադրել են Վացլավ Հավելի անվան մարդու իրավունքների 2026 թվականի մրցանակի։
Թեկնածությունն առաջադրվել է՝ հիմք ընդունելով մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում նրա գործունեությունն ու մարդասիրական նախաձեռնությունները։
«Մենք՝ աշխարհի տարբեր երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող ներքոստորագրյալներս, հայտարարում ենք, որ հայ մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանին առաջադրել ենք Վացլավ Հավելի անվան մարդու իրավունքների 2026 թ. մրցանակի:
Այս առաջադրումը հիմք է ընդունում Ռուբենի նշանակալի ներդրումը մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում ամբողջ աշխարհում՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության միջոցով, ինչպես նաև նրա նվիրվածությունը՝ բարձրաձայնելու իր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության մասին Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում)։ Մենք խորապես հավատացած ենք, որ Ռուբեն Վարդանյանն իրավամբ արժանի է այս մրցանակին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայտարարության հեղինակները շեշտել են, որ «Ավրորա» նախաձեռնությունը, որը համահիմնադրել են Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը և Վարդան Գրեգորյանը, հնարավորություն է տվել աջակցել մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված բազմաթիվ ծրագրերի և օգնել հազարավոր մարդկանց աշխարհի տարբեր երկրներում։
Նրանք ընդգծել են նաև, որ Վարդանյանը Լեռնային Ղարաբաղում հանդես է եկել որպես տեղի բնակչության իրավունքների պաշտպան և փորձել է նպաստել երկխոսությանն ու փոխըմբռնմանը։
Հայտարարության մեջ հիշատակվել է նաև, որ ներկայում Ռուբեն Վարդանյանը գտնվում է Բաքվում և, ըստ հայտարարության հեղինակների, դատապարտվել է շինծու մեղադրանքներով։ Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ մրցանակի շնորհումը կարող է կարևոր քայլ դառնալ նրա և Բաքվում պահվող մյուս հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ։
Հայտարարությանն ստորագրել են տարբեր երկրների իրավապաշտպաններ, բժիշկներ և հասարակական գործիչներ, այդ թվում՝ գրող, թրաֆիքինգի դեմ պայքարի աջակից, գլոբալ էներգիայի հարցերով խորհրդատուՎահան Զանոյանը, բուրունդիացիիրավապաշտպան, Maison Shalom խնամքի տան հիմնադիր Մարգարիտ Բարանկիցեն, ամերիկացի բժիշկ և մարդասեր, Սուդանի Նուբա լեռներում գործող«Գթության Մայր» հիվանդանոցի հիմնադիր Թոմ Քաթինան, իրավապաշտպաններ Ջուլիեն Լուսենգեն և Միրզա Դինային։
Վացլավ Հավելի անվան մարդու իրավունքների մրցանակը հիմնադրվել է 2013 թվականին և ամեն տարի շնորհվում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում բացառիկ գործունեության համար։

A group of prominent human rights advocates from different countries has nominated well-known businessman and philanthropist Ruben Vardanyan, who is currently imprisoned in Baku, for the 2026 Vaclav Havel Human Rights Prize.
The nomination was based on his activities in the field of human rights protection and humanitarian initiatives.
“We, the undersigned engaged in human rights protection in different countries around the world, declare that we have nominated Armenian philanthropist Ruben Vardanyan for the 2026 Vaclav Havel Human Rights Prize.
This nomination is based on Ruben’s significant contribution to the protection of human rights worldwide through the Aurora Humanitarian Initiative, as well as his commitment to raising awareness about protecting the rights of his compatriots in Nagorno-Karabakh (Artsakh). We firmly believe that Ruben Vardanyan rightfully deserves this award,” the statement said.
The authors of the statement stressed that the Aurora initiative, co-founded by Ruben Vardanyan, Noubar Afeyan and Vartan Gregorian, has made it possible to support numerous human rights programs and help thousands of people in different countries around the world.
They also emphasized that Vardanyan acted in Nagorno-Karabakh as a defender of the rights of the local population and sought to promote dialogue and mutual understanding.
The statement also noted that Ruben Vardanyan is currently being held in Baku and, according to the authors, has been convicted on fabricated charges. They expressed the belief that awarding the prize could become an important step toward securing his release and the release of other Armenian prisoners held in Baku.
The statement was signed by human rights advocates, doctors and public figures from various countries, including writer and anti-trafficking advocate Vahan Zanoyan, Burundian human rights activist and founder of Maison Shalom Marguerite Barankitse, American physician and philanthropist Tom Catena, founder of the Mother of Mercy Hospital in Sudan’s Nuba Mountains, as well as rights advocates Julien Lusenge and Mirza Dinnayi.
The Vaclav Havel Human Rights Prize was established in 2013 and is awarded annually by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe for outstanding work in the protection of human rights.