19 Մայիս 2026 - 08:33 AMT
Հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք ընտրություններից հետո, երբ հանրաքվեի միջոցով «կփոխվի Սահմանադրությունը և կվերացվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները», կստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, հայտարարել է Անկարայում Ադրբեջանի դեսպան Ռաշադ Մամեդովը թուրքական հեղինակավոր «Cumhuriyet» թերթին տված հարցազրույցում:
Դեսպանի խոսքով՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան վարում են փոխհամաձայնեցված քաղաքականություն, և Հայաստան-Թուրքիա ու Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներն ընթանում են զուգահեռաբար, գրում է Radar Armenia-ն:
«Հայաստանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։ Հունիսի 7-ի ընտրություններից հետո նրանք կփոխեն սահմանադրությունը և կանցկացնեն հանրաքվե։ Տարածքային պահանջների լուծումից հետո կստորագրվի ԱՄՆ-ում նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Դրանից հետո կբացվեն Հայաստանի և Թուրքիայի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները»,- ասել է նա։
Ադրբեջանցի դիվանագետը նաև նշել է, որ կողմերն այժմ փոքր քայլերով են առաջ շարժվում. մասնավորապես՝ Ադրբեջանն արդեն առևտրային կապեր է հաստատել Երևանի հետ՝ «ապահովելով նրա էներգետիկ անվտանգությունը նավթի ու վառելիքի մատակարարումներով», ինչպես նաև աջակցելով Ղազախստանից ու Ռուսաստանից ցորենի և այլ արտադրանքի տեղափոխմանը։
Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանը փակել էր 1993 թվականին Ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով, իսկ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը մեկնարկել է 2020 թվականին։

19 May 2026 - 10:33 AMT
After the elections scheduled in Armenia on June 7, the country will amend its Constitution through a referendum and remove territorial claims against Azerbaijan, after which a peace agreement will be signed, Azerbaijan’s ambassador to Turkey Rashad Mammadov said in an interview with the influential Turkish newspaper Cumhuriyet.
According to the ambassador, Azerbaijan and Turkey are pursuing coordinated policies, while the normalization processes between Armenia and Turkey, as well as Armenia and Azerbaijan, are moving forward in parallel, Radar Armenia reported.
“Armenia’s Constitution contains territorial claims against Azerbaijan. After the June 7 elections, they will change the constitution and hold a referendum. Once the issue of territorial claims is resolved, the peace agreement between Azerbaijan and Armenia, which was initialed in the U.S., will be signed. After that, the borders between Armenia and Turkey, as well as Armenia and Azerbaijan, will be opened,” he said.
The Azerbaijani diplomat also stated that the sides are currently advancing through small steps. In particular, he said Azerbaijan has already established trade ties with Yerevan by “ensuring its energy security through oil and fuel supplies,” as well as assisting in the transportation of wheat and other goods from Kazakhstan and Russia.
Turkey closed its border with Armenia in 1993 because of the Karabakh conflict, while the process of normalizing relations began in 2020.