19 Մայիս 2026 - 08:33 AMT
Հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք ընտրություններից հետո, երբ հանրաքվեի միջոցով «կփոխվի Սահմանադրությունը և կվերացվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները», կստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, հայտարարել է Անկարայում Ադրբեջանի դեսպան Ռաշադ Մամեդովը թուրքական հեղինակավոր «Cumhuriyet» թերթին տված հարցազրույցում:
Դեսպանի խոսքով՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան վարում են փոխհամաձայնեցված քաղաքականություն, և Հայաստան-Թուրքիա ու Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներն ընթանում են զուգահեռաբար, գրում է Radar Armenia-ն:
«Հայաստանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։ Հունիսի 7-ի ընտրություններից հետո նրանք կփոխեն սահմանադրությունը և կանցկացնեն հանրաքվե։ Տարածքային պահանջների լուծումից հետո կստորագրվի ԱՄՆ-ում նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Դրանից հետո կբացվեն Հայաստանի և Թուրքիայի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները»,- ասել է նա։
Ադրբեջանցի դիվանագետը նաև նշել է, որ կողմերն այժմ փոքր քայլերով են առաջ շարժվում. մասնավորապես՝ Ադրբեջանն արդեն առևտրային կապեր է հաստատել Երևանի հետ՝ «ապահովելով նրա էներգետիկ անվտանգությունը նավթի ու վառելիքի մատակարարումներով», ինչպես նաև աջակցելով Ղազախստանից ու Ռուսաստանից ցորենի և այլ արտադրանքի տեղափոխմանը։
Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանը փակել էր 1993 թվականին Ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով, իսկ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը մեկնարկել է 2020 թվականին։

19 Май 2026 - 10:34 AMT
После выборов, которые состоятся в Армении 7 июня, в стране через референдум будет изменена Конституция и устранены территориальные претензии к Азербайджану, после чего будет подписан мирный договор. Об этом заявил посол Азербайджана в Анкаре Рашад Мамедов в интервью авторитетной турецкой газете «Cumhuriyet».
По словам дипломата, Азербайджан и Турция проводят согласованную политику, а процессы нормализации отношений Армения–Турция и Армения–Азербайджан развиваются параллельно, пишет «Radar Armenia».
«Конституция Армении содержит территориальные претензии к Азербайджану. После выборов 7 июня они изменят конституцию и проведут референдум. После урегулирования вопроса территориальных претензий будет подписано предварительно согласованное в США мирное соглашение между Азербайджаном и Арменией. После этого откроются границы между Арменией и Турцией, а также между Арменией и Азербайджаном», — заявил он.
Азербайджанский дипломат также отметил, что стороны сейчас продвигаются вперед небольшими шагами. В частности, по его словам, Азербайджан уже наладил торговые связи с Ереваном, «обеспечивая его энергетическую безопасность поставками нефти и топлива», а также содействуя транспортировке пшеницы и других товаров из Казахстана и России.
Турция закрыла границу с Арменией в 1993 году из-за карабахского конфликта, а процесс нормализации отношений стартовал в 2020 году.