19 Մայիս 2026 - 13:21 AMT
Իրավաբանների միջազգային հանձնաժողովը (International Commission of Jurists) ծավալուն զեկույց է հրապարակել Ադրբեջանում արդարադատության համակարգի խնդիրների վերաբերյալ, որտեղ ասվում է, որ Բաքվում հայերի դատավարությունները չեն համապատասխանում արդար դատաքննության պահանջներին:
Զեկույցը նաև կոչ է անում Եվրոպայի խորհրդին՝ ստանալ մուտք՝ բողոքարկման հնարավոր դատական նիստերը դիտարկելու նպատակով։
Քննարկելով Ադրբեջանի արդարադատության համակարգում առկա բազմաթիվ խնդիրներն ու խախտումները՝ զեկույցում մանրամասնորեն վերլուծվել են Բաքվում դատվող հայերի դեմ իրականացված դատավարությունները՝ միջազգային չափանիշների լույսի ներքո, հայտնում է Ամերիկայի Հայկական համագումարը:
«Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաների դեմ իրականացվող դատավարությունները այս մտահոգությունները ներկայացնում են իրենց ամենասուր դրսևորմամբ»,- նշվում է զեկույցում։
Հստակ արձանագրվում է , որ այդ դատավարությունները չեն համապատասխանում մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի չափանիշներին։
«Հրապարակային հասանելի աղբյուրների համաձայն՝ հայերի դատավարություններն ուղեկցվել են այնպիսի գործելակերպերով, որոնք խախտում են արդար դատաքննության հիմնարար երաշխիքները: Դրանք անցկացվել են ռազմական դատարանում՝ առանց որևէ հիմնավորման, թե ինչու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ պետք է կիրառվեր ռազմական իրավազորություն։
Մեղադրյալները զրկվել են իրենց ընտրած փաստաբանի արդյունավետ օգնությունից։ Պետության կողմից նշանակված փաստաբանները չեն արձագանքել վատ վերաբերմունքի այն ապացույցներին, որոնց անձամբ ականատես են եղել։ Գործի նյութերը կամ չեն տրամադրվել, կամ տրամադրվել են այնպիսի լեզվով, որը մեղադրյալները չեն հասկացել։ Պաշտպանության միջնորդությունները համակարգված կերպով մերժվել են՝ առանց հիմնավորման, և չեն ներառվել դատավարության արձանագրություններում։ Թարգմանությունը եղել է անբավարար կամ ընդհանրապես բացակայել է, իսկ հանրային հասանելիությունը, այդ թվում՝ հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցիչների համար, մերժվել է։
Այս համակարգային թերությունները ցույց են տալիս, թե ինչպես կարող են գործադիր իշխանության ազդեցությունը, դատախազության վերահսկողությունը և փաստաբանների անկախության սահմանափակումները միասին հանգեցնել այնպիսի դատավարությունների, որոնք չեն համապատասխանում արդար դատաքննության, կողմերի հավասարության և հանրային վերահսկողության միջազգային չափանիշներին ու մարդու իրավունքների պահանջներին։ Ինչպես վերլուծվում է այս զեկույցում, այս դատավարությունները ոչ թե առանձին շեղումներ են հաստատված պրակտիկայից, այլ արտացոլում են ավելի լայն համակարգային խնդիրներ»,-ասվում է զեկույցում։
Լրացուցիչ նշվում է նաև, որ դատավարությունները հիմնականում անցկացվել են փակ դռների հետևում, թույլատրվել է միայն պետական լրատվամիջոցների ներկայությունը․ միջազգային դիտորդներին, օտարերկրյա լրատվամիջոցներին և մեղադրյալների ընտանիքի անդամներին արգելվել է մասնակցել դատական նիստերին.
«Թափանցիկության բացակայության պայմաններում առկա տեղեկատվության մեծ մասը վերաբերում է Ռուբեն Վարդանյանի առանձին դատավարությանը։ Վարդանյանը հանրային գործառույթներ է ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղում միայն 2022 թվականի վերջին, սակայն դատախազությունը նրան մեղադրանքներ է առաջադրել՝ սկսած 1988 թվականից, չնայած այն փաստին, որ այդ ժամանակ նա Մոսկվայի պետական համալսարանի ուսանող էր։1988 թվականին իբր տեղի ունեցած գործողությունների համար Վարդանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը՝ ավելի քան երեք տասնամյակ անց և միայն այն բանից հետո, երբ նա ստանձնեց հանրային պաշտոն, առաջացնում է հիմնարար մտահոգություններ օրինականության սկզբունքի տեսանկյունից։ Այդ ժամանակահատվածում Վարդանյանը որևէ քաղաքական պաշտոն չէր զբաղեցնում և չէր կարող կանխատեսել, որ այդ տարիների ենթադրյալ գործողությունները հետագայում կարող են հիմք դառնալ քրեական մեղադրանքների համար՝ քաղաքական գործունեություն սկսելուց հետո»,-ասվում է զեկույցում:
Զեկույցը մի շարք առաջարկություններ է ներկայացրելԱդրբեջանի գործադիր իշխանություններին, դատախազությանը, դատական իշխանություններին և խորհրդարանին: Դատական իշխանություններին հորդորվում է «ապահովել, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաների գործերով ցանկացած բողոքարկում քննվի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի կողմից։ Ապահովել գործի նյութերի տրամադրումը պաշտպանության կողմին մեղադրյալի համար հասկանալի լեզվով և ապահովել պաշտպանության նախապատրաստման համար բավարար ժամանակ և հնարավորություններ բոլոր դատավարական փուլերում, ներառյալ բողոքարկման ընթացքում»։
2024-ի հունվարին ԵԽԽՎ-n մերժել է հաստատել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները։ Որոշման հիմքում եղել են քաղաքական պատճառներով ազատազրկումները, Վեհաժողովի մոնիթորինգի հանձնաժողովի զեկուցողների՝ պահվող անձանց հետ հանդիպելու անհնարինությունը, Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի բացակայությունը, «էթնիկ զտումների» վերաբերյալ արժանահավատ պնդումները, ինչպես նաև Ադրբեջանի՝ Եվրոպայի խորհրդի մոնիթորինգային մեխանիզմների հետ չհամագործակցելը։

Международная комиссия юристов (International Commission of Jurists, ICJ) опубликовала масштабный доклад о проблемах системы правосудия Азербайджана, в котором говорится, что судебные процессы над армянами в Баку не соответствуют требованиям справедливого судебного разбирательства.
В докладе также содержится призыв к Совету Европы добиться доступа для наблюдения за возможными апелляционными слушаниями.
Рассматривая многочисленные проблемы и нарушения в судебной системе Азербайджана, авторы доклада подробно проанализировали процессы над армянами в Баку в свете международных стандартов, сообщает «Армянская ассамблея Америки».
«Судебные процессы над бывшими должностными лицами Нагорного Карабаха представляют эти проблемы в наиболее острой форме», — говорится в докладе.
В документе прямо отмечается, что данные процессы не соответствуют стандартам международного права в области прав человека.
«Согласно общедоступным источникам, процессы над армянами сопровождались практиками, нарушающими фундаментальные гарантии справедливого суда. Они проходили в военном суде без какого-либо обоснования того, почему военная юрисдикция применяется к гражданским лицам.
Обвиняемые были лишены эффективной помощи адвокатов по собственному выбору. Назначенные государством защитники не реагировали на доказательства жестокого обращения, свидетелями которого они были лично. Материалы дела либо не предоставлялись, либо предоставлялись на языке, который обвиняемые не понимали. Ходатайства защиты систематически отклонялись без объяснений и не включались в протоколы судебных заседаний. Перевод был недостаточным либо полностью отсутствовал, а доступ общественности, включая аккредитованных дипломатических представителей, был запрещен.
Эти системные недостатки показывают, как влияние исполнительной власти, контроль прокуратуры и ограничения независимости адвокатов могут привести к процессам, не соответствующим международным стандартам справедливого суда, равенства сторон, публичного контроля и прав человека. Как анализируется в данном докладе, эти процессы являются не отдельными отклонениями от практики, а отражением более широких системных проблем», — говорится в документе.
Дополнительно отмечается, что судебные процессы в основном проходили за закрытыми дверями, при этом присутствовать разрешалось только государственным СМИ. Международным наблюдателям, иностранным журналистам и родственникам обвиняемых было запрещено участвовать в заседаниях.
«В условиях отсутствия прозрачности большая часть доступной информации касается отдельного процесса над Рубеном Варданяном. Варданян занял публичные должности в Нагорном Карабахе лишь в конце 2022 года, однако прокуратура предъявила ему обвинения начиная с 1988 года, несмотря на то, что в тот период он был студентом Московского государственного университета.
Уголовное преследование Варданяна за предполагаемые действия 1988 года — спустя более трех десятилетий и только после того, как он занял публичную должность, — вызывает фундаментальные вопросы с точки зрения принципа законности. В тот период Варданян не занимал никаких политических должностей и не мог предполагать, что предполагаемые действия тех лет впоследствии станут основанием для уголовного преследования после начала политической деятельности», — отмечается в докладе.
Доклад содержит ряд рекомендаций исполнительной власти Азербайджана, прокуратуре, судебным органам и парламенту. Судебным органам рекомендовано «обеспечить рассмотрение любых апелляций по делам бывших должностных лиц Нагорного Карабаха в судах общей юрисдикции. Обеспечить предоставление материалов дела стороне защиты на понятном обвиняемому языке, а также достаточное время и возможности для подготовки защиты на всех стадиях процесса, включая апелляцию».
В январе 2024 года Парламентская ассамблея Совета Европы отказалась подтверждать полномочия делегации Азербайджана. Основанием стали политически мотивированные задержания, невозможность докладчиков ПАСЕ встречаться с удерживаемыми лицами, отсутствие свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор, достоверные утверждения об «этнических чистках», а также отказ Азербайджана сотрудничать с мониторинговыми механизмами Совета Европы.