19 Մայիս 2026 - 14:08 AMT
Մայիսի 29-ին Աստանայում կայանալիք Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում «քննարկում կլինի ԵԱՏՄ-ում ՀՀ կարգավիճակի վերաբերյալ», հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ընտրության հարցը «շատ բարդ» է, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այնտեղ քննարկում կլինի Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի կարգավիճակի թեմայով։ Հարցը շատ բարդ է։ Մենք չենք ցանկանում, որպեսզի Հայաստանը հեռանա ԵԱՏՄ-ից, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանը շարունակի բարգավաճել, սակայն տեսնում ենք այն խնդիրները, որոնք կառաջանան ԵՄ-ին միանալու կամ նրա հետ մերձենալու դեպքում։ Սկզբունքորեն, դրանք արդեն ի հայտ են գալիս», – նշել է նա։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության 11 տարիների ընթացքում երկրում աճել են կենսամակարդակն ու ՀՆԱ-ն։
«Այս ամենը մեծապես տեղի է ունենում այն տնտեսական արտոնությունների շնորհիվ, որոնք տալիս է ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունը։ Ոչ ոք չի կարող դա փոխարինել Հայաստանի համար», – ասել է նա։
Օվերչուկը նշել է, որ տնտեսական և քաղաքական հարցերը չափազանց սերտորեն միահյուսված են:
«Այս ամենը համընկել է Հայաստանում այսօր ընթացող նախընտրական արշավի հետ։ Այնտեղ կան ուժեր, որոնք հանդես են գալիս Եվրասիական տնտեսական միության հետ կապերի պահպանման օգտին։ Կան նաև ուժեր, որոնք ձգտում են երկիրը տանել դեպի Եվրոպական միություն։ Իհարկե, մենք ցանկանում ենք Հայաստանը տեսնել Եվրասիական տնտեսական միությունում», – ընդգծել է նա։
Օվերչուկը շեշտել է,որ իրենք հանդես են գալիս Հարավային Կովկասում խաղաղության օգտին:
«Փաստացի, հենց Ռուսաստանի ջանքերն են ի սկզբանե հանգեցրել նրան, որ այսօր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձևավորվում են բնականոն հարաբերություններ։ Մենք գիտենք, որ արդեն ընթանում է պատվիրակությունների փոխանակում, սկսվել է առևտուրը երկու երկրների միջև։ Սա լիովին բնական գործընթաց է, և այն չի կարող մեզ չուրախացնել։ Տեղի է ունեցել Հայաստանի մասնակի տրանսպորտային ապաշրջափակում։ Այսօր ռուսական հացահատիկը, ռուսական պարարտանյութերը երկաթուղով՝ Ադրբեջանով և Վրաստանով, հասնում են Հայաստան։ Ռուսաստանը նույնպես մասնակցում է ապաշրջափակման գործընթացին։ Այս ամենը ամրապնդում է Հայաստանը։ Սակայն միաժամանակ մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանում կան ուժեր, որոնք հանդես են գալիս Եվրոպական միության հետ մերձեցման օգտին։ Այնտեղ անցյալ տարվա ապրիլին ընդունվել է օրենք։ Այդ օրենքը միանշանակ ցույց է տալիս Եվրամիությանը միանալու ձգտումը»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ հայերը պետք է «հասկանան նման ընտրության հետևանքները»:
«Ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, երբ Եվրոպական միությունը տնտեսական ինտեգրացիոն միավորումից վերածվում է ռազմաքաղաքական դաշինքի, երբ ԵՄ-ն ռազմականացվում է, ընդ որում՝ ռազմականացվում է Ռուսաստանի դեմ և դա չի թաքցնում, հայերը պետք է հասկանան նման ընտրության հետևանքները», – նշել է նա։
ՌԴ փոխվարչապետը նաև հայտարարել է, որ Մոսկվան չի ցանկանում, որպեսզի Հայաստանը կորցնի այն տնտեսական առավելությունները, որոնք ներկայում ունի։
«Հայերը մեզ համար հարազատ ժողովուրդ են, և մեզ համար միևնույն չէ, թե ինչպես են նրանք ապրում և ինչ վիճակում կլինի Հայաստանի տնտեսությունը։ Ընդհակառակը, մենք ամեն կերպ նպաստում ենք, որպեսզի այնտեղ տնտեսությունը ծաղկի։ Սակայն եթե ընտրությունը կատարվում է հօգուտ ԵՄ-ի, ապա, իհարկե, մեզ մոտ հարց է առաջանում։ Իսկ ինչո՞ւ պետք է մենք դրան աջակցենք մեր բյուջեի հաշվին։ Եթե Հայաստանը միանում է Ռուսաստանի նկատմամբ ոչ բարեկամական երկրներին, ապա ինչո՞ւ պետք է մենք դրան աջակցենք։ Համաձայնեք, մի բան է, երբ Հայաստանը գտնվում է մեր միությունում, և բոլորովին այլ բան, երբ Հայաստանը գնում է դեպի մեզ ոչ բարեկամական երկրների միության հետ մերձեցում։ Մենք լսում ենք հայկական կողմից, որ նրանք ձգտում են դեպի ԵՄ և անցնում են նրանց չափանիշներին, սակայն միևնույն ժամանակ ցանկանում են առայժմ մնալ ԵԱՏՄ-ում և օգտվել բոլոր այն տնտեսական արտոնություններից, որոնք տալիս է ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունը։
Ավելի լավ կլինի, եթե Հայաստանում հնարավորինս շուտ կողմնորոշվեն, այդպես ավելի ազնիվ կլինի թե՛ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի դաշնակիցների, թե՛ հենց Հայաստանի նկատմամբ։ Բացի այդ, այս անորոշությունը տնտեսական օպերատորներին ստիպում է սպասողական դիրք զբաղեցնել և խանգարում է երկարաժամկետ տնտեսական հարաբերությունների կառուցմանը։ Սակայն, կրկնում եմ, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանը մնա ԵԱՏՄ-ում, իսկ ընտրությունը Հայաստանի ժողովրդինն է», – ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, արձագանքելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններին, ասել է, որ Հայաստանը չի պատրաստվում «ապահարզան» տալ որևէ գործընկերոջ հետ հարաբերություններում:
«Մեր քաղաքականությունն ու դիվանագիտությունը այդպիսի ապահարզաններ չի ճանաչում՝ պատմության ընթացքում։ Մենք չենք պատրաստվում նաև այդպիսի հակամարտ, ավելի տեղին կլինի ասել՝ լարվածություն մտցնել ՌԴ-ՀՀ հարաբերություններում։ Մենք գործընկերներ ենք, որ կապված են բազմաթիվ կապերով, և տրամադրված ենք առողջ միջավայրում քննարկման՝ այդ հարաբերությունները փոխշահավետ զարգացնելուն։ Խնդիրներ կան, անշուշտ, և խնդիրներ կան բոլոր հնարավոր հարաբերություններում՝ աշխարհում, և միշտ էլ այդպես է եղել։ Այդ խնդիրներին պետք է կոնստրուկտիվ քննարկումներով լուծումներ գտնել»,- ասել է նա:

19 May 2026 - 14:55 AMT
At the May 29 meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in Astana, there will be “a discussion regarding Armenia’s status in the Eurasian Economic Union,” Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said.
He added that Armenia’s choice between the EAEU and the European Union is “very complicated,” according to TASS.
“There will be a discussion there on the topic of Armenia’s status in the Eurasian Economic Union. The issue is very complicated. We do not want Armenia to leave the EAEU, we want Armenia to continue prospering, but we see the problems that will arise if it joins or moves closer to the European Union. In principle, these problems are already emerging,” he said.
Overchuk noted that during Armenia’s 11 years of EAEU membership, living standards and GDP have grown in the country.
“All of this has largely happened thanks to the economic advantages provided by participation in the EAEU. No one can replace that for Armenia,” he said.
According to Overchuk, economic and political issues are deeply interconnected.
“All this coincides with the election campaign currently underway in Armenia. There are forces there advocating for maintaining ties with the Eurasian Economic Union. There are also forces seeking to move the country toward the European Union. Of course, we want to see Armenia remain in the Eurasian Economic Union,” he stressed.
Overchuk also emphasized that Russia supports peace in the South Caucasus.
“In fact, it was Russia’s efforts that initially led to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. We know that delegations are already being exchanged and trade between the two countries has begun. This is a completely natural process, and we cannot but welcome it. Armenia has undergone partial transport unblocking. Today, Russian grain and fertilizers reach Armenia by rail through Azerbaijan and Georgia. Russia is also participating in the unblocking process. All this strengthens Armenia.
At the same time, however, we see forces in Armenia advocating rapprochement with the European Union. A law adopted there last April clearly demonstrates the aspiration to join the EU,” he said.
He added that Armenians should “understand the consequences of such a choice.”
“In the current geopolitical situation, when the European Union is transforming from an economic integration association into a military-political alliance, when the EU is militarizing against Russia and does not hide it, Armenians must understand the consequences of such a choice,” he stated.
The Russian deputy prime minister also said Moscow does not want Armenia to lose its current economic advantages.
“Armenians are a brotherly people for us, and we care about how they live and what condition Armenia’s economy will be in. On the contrary, we do everything possible to ensure that the economy flourishes there. But if the choice is made in favor of the EU, then naturally a question arises for us. Why should we support this at the expense of our budget? If Armenia joins countries unfriendly toward Russia, then why should we support it?
Agree that it is one thing when Armenia is part of our union, and entirely another when Armenia moves toward rapprochement with a union of countries unfriendly to us. We hear from the Armenian side that they aspire toward the EU and are adopting its standards, while at the same time wanting to remain in the EAEU for now and enjoy all the economic privileges that EAEU membership provides.
It would be better if Armenia determines its position as soon as possible. That would be more honest both toward Armenia’s allies in the EAEU and toward Armenia itself. Moreover, this uncertainty forces economic operators into a wait-and-see position and hinders the development of long-term economic relations. But I repeat, we want Armenia to remain in the EAEU, while the choice belongs to the Armenian people,” the Russian deputy prime minister said.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan, responding to remarks by Russian President Vladimir Putin, said Armenia does not intend to “divorce” any partner in its foreign relations.
“Our policy and diplomacy have never recognized such divorces throughout history. We also do not intend to introduce such confrontation — or rather tension — into Armenia-Russia relations. We are partners connected by numerous ties and are committed to discussing in a healthy environment how to develop these relations in a mutually beneficial way. Problems certainly exist, as they do in all relationships worldwide, and solutions should be found through constructive discussions,” he said.