19 Մայիս 2026 - 14:08 AMT
Մայիսի 29-ին Աստանայում կայանալիք Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում «քննարկում կլինի ԵԱՏՄ-ում ՀՀ կարգավիճակի վերաբերյալ», հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ընտրության հարցը «շատ բարդ» է, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այնտեղ քննարկում կլինի Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի կարգավիճակի թեմայով։ Հարցը շատ բարդ է։ Մենք չենք ցանկանում, որպեսզի Հայաստանը հեռանա ԵԱՏՄ-ից, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանը շարունակի բարգավաճել, սակայն տեսնում ենք այն խնդիրները, որոնք կառաջանան ԵՄ-ին միանալու կամ նրա հետ մերձենալու դեպքում։ Սկզբունքորեն, դրանք արդեն ի հայտ են գալիս», – նշել է նա։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության 11 տարիների ընթացքում երկրում աճել են կենսամակարդակն ու ՀՆԱ-ն։
«Այս ամենը մեծապես տեղի է ունենում այն տնտեսական արտոնությունների շնորհիվ, որոնք տալիս է ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունը։ Ոչ ոք չի կարող դա փոխարինել Հայաստանի համար», – ասել է նա։
Օվերչուկը նշել է, որ տնտեսական և քաղաքական հարցերը չափազանց սերտորեն միահյուսված են:
«Այս ամենը համընկել է Հայաստանում այսօր ընթացող նախընտրական արշավի հետ։ Այնտեղ կան ուժեր, որոնք հանդես են գալիս Եվրասիական տնտեսական միության հետ կապերի պահպանման օգտին։ Կան նաև ուժեր, որոնք ձգտում են երկիրը տանել դեպի Եվրոպական միություն։ Իհարկե, մենք ցանկանում ենք Հայաստանը տեսնել Եվրասիական տնտեսական միությունում», – ընդգծել է նա։
Օվերչուկը շեշտել է,որ իրենք հանդես են գալիս Հարավային Կովկասում խաղաղության օգտին:
«Փաստացի, հենց Ռուսաստանի ջանքերն են ի սկզբանե հանգեցրել նրան, որ այսօր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձևավորվում են բնականոն հարաբերություններ։ Մենք գիտենք, որ արդեն ընթանում է պատվիրակությունների փոխանակում, սկսվել է առևտուրը երկու երկրների միջև։ Սա լիովին բնական գործընթաց է, և այն չի կարող մեզ չուրախացնել։ Տեղի է ունեցել Հայաստանի մասնակի տրանսպորտային ապաշրջափակում։ Այսօր ռուսական հացահատիկը, ռուսական պարարտանյութերը երկաթուղով՝ Ադրբեջանով և Վրաստանով, հասնում են Հայաստան։ Ռուսաստանը նույնպես մասնակցում է ապաշրջափակման գործընթացին։ Այս ամենը ամրապնդում է Հայաստանը։ Սակայն միաժամանակ մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանում կան ուժեր, որոնք հանդես են գալիս Եվրոպական միության հետ մերձեցման օգտին։ Այնտեղ անցյալ տարվա ապրիլին ընդունվել է օրենք։ Այդ օրենքը միանշանակ ցույց է տալիս Եվրամիությանը միանալու ձգտումը»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ հայերը պետք է «հասկանան նման ընտրության հետևանքները»:
«Ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, երբ Եվրոպական միությունը տնտեսական ինտեգրացիոն միավորումից վերածվում է ռազմաքաղաքական դաշինքի, երբ ԵՄ-ն ռազմականացվում է, ընդ որում՝ ռազմականացվում է Ռուսաստանի դեմ և դա չի թաքցնում, հայերը պետք է հասկանան նման ընտրության հետևանքները», – նշել է նա։
ՌԴ փոխվարչապետը նաև հայտարարել է, որ Մոսկվան չի ցանկանում, որպեսզի Հայաստանը կորցնի այն տնտեսական առավելությունները, որոնք ներկայում ունի։
«Հայերը մեզ համար հարազատ ժողովուրդ են, և մեզ համար միևնույն չէ, թե ինչպես են նրանք ապրում և ինչ վիճակում կլինի Հայաստանի տնտեսությունը։ Ընդհակառակը, մենք ամեն կերպ նպաստում ենք, որպեսզի այնտեղ տնտեսությունը ծաղկի։ Սակայն եթե ընտրությունը կատարվում է հօգուտ ԵՄ-ի, ապա, իհարկե, մեզ մոտ հարց է առաջանում։ Իսկ ինչո՞ւ պետք է մենք դրան աջակցենք մեր բյուջեի հաշվին։ Եթե Հայաստանը միանում է Ռուսաստանի նկատմամբ ոչ բարեկամական երկրներին, ապա ինչո՞ւ պետք է մենք դրան աջակցենք։ Համաձայնեք, մի բան է, երբ Հայաստանը գտնվում է մեր միությունում, և բոլորովին այլ բան, երբ Հայաստանը գնում է դեպի մեզ ոչ բարեկամական երկրների միության հետ մերձեցում։ Մենք լսում ենք հայկական կողմից, որ նրանք ձգտում են դեպի ԵՄ և անցնում են նրանց չափանիշներին, սակայն միևնույն ժամանակ ցանկանում են առայժմ մնալ ԵԱՏՄ-ում և օգտվել բոլոր այն տնտեսական արտոնություններից, որոնք տալիս է ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունը։
Ավելի լավ կլինի, եթե Հայաստանում հնարավորինս շուտ կողմնորոշվեն, այդպես ավելի ազնիվ կլինի թե՛ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի դաշնակիցների, թե՛ հենց Հայաստանի նկատմամբ։ Բացի այդ, այս անորոշությունը տնտեսական օպերատորներին ստիպում է սպասողական դիրք զբաղեցնել և խանգարում է երկարաժամկետ տնտեսական հարաբերությունների կառուցմանը։ Սակայն, կրկնում եմ, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանը մնա ԵԱՏՄ-ում, իսկ ընտրությունը Հայաստանի ժողովրդինն է», – ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, արձագանքելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններին, ասել է, որ Հայաստանը չի պատրաստվում «ապահարզան» տալ որևէ գործընկերոջ հետ հարաբերություններում:
«Մեր քաղաքականությունն ու դիվանագիտությունը այդպիսի ապահարզաններ չի ճանաչում՝ պատմության ընթացքում։ Մենք չենք պատրաստվում նաև այդպիսի հակամարտ, ավելի տեղին կլինի ասել՝ լարվածություն մտցնել ՌԴ-ՀՀ հարաբերություններում։ Մենք գործընկերներ ենք, որ կապված են բազմաթիվ կապերով, և տրամադրված ենք առողջ միջավայրում քննարկման՝ այդ հարաբերությունները փոխշահավետ զարգացնելուն։ Խնդիրներ կան, անշուշտ, և խնդիրներ կան բոլոր հնարավոր հարաբերություններում՝ աշխարհում, և միշտ էլ այդպես է եղել։ Այդ խնդիրներին պետք է կոնստրուկտիվ քննարկումներով լուծումներ գտնել»,- ասել է նա:

19 Май 2026 - 14:56 AMT
На заседании Высшего Евразийского экономического совета, которое состоится 29 мая в Астане, «будет обсуждение темы статуса Армении в Евразийском экономическом союзе». Об этом заявил вице-премьер России Алексей Оверчук.
Он добавил, что вопрос выбора Армении между ЕАЭС и Европейским союзом является «очень сложным», сообщает ТАСС.
«Там будет обсуждение темы статуса Армении в Евразийском экономическом союзе. Вопрос очень сложный. Мы не хотим, чтобы Армения выходила из ЕАЭС, мы хотим, чтобы Армения продолжала процветать, однако видим те проблемы, которые возникнут в случае вступления в Европейский союз или сближения с ним. В принципе, они уже появляются», — отметил он.
Оверчук обратил внимание на то, что за 11 лет членства Армении в ЕАЭС в стране выросли уровень жизни и ВВП.
«Все это во многом происходит благодаря экономическим преимуществам, которые дает участие в ЕАЭС. Никто не сможет заменить это для Армении», — сказал он.
По словам Оверчука, экономические и политические вопросы тесно переплетены.
«Все это совпало с проходящей сегодня в Армении предвыборной кампанией. Там есть силы, выступающие за сохранение связей с Евразийским экономическим союзом. Есть и силы, стремящиеся вести страну к Европейскому союзу. Конечно, мы хотим видеть Армению в Евразийском экономическом союзе», — подчеркнул он.
Оверчук также заявил, что Россия выступает за мир на Южном Кавказе.
«Фактически именно усилия России изначально привели к тому, что сегодня между Арменией и Азербайджаном формируются нормальные отношения. Мы знаем, что уже идет обмен делегациями, началась торговля между двумя странами. Это абсолютно естественный процесс, и он не может нас не радовать. Произошла частичная транспортная разблокировка Армении. Сегодня российское зерно и российские удобрения по железной дороге через Азербайджан и Грузию поступают в Армению. Россия также участвует в процессе разблокировки. Все это укрепляет Армению.
Однако одновременно мы видим, что в Армении есть силы, выступающие за сближение с Европейским союзом. Там в апреле прошлого года был принят закон. Этот закон однозначно демонстрирует стремление к вступлению в ЕС», — сказал он.
Он отметил, что армяне должны «понимать последствия такого выбора».
«В нынешней геополитической ситуации, когда Европейский союз из экономического интеграционного объединения превращается в военно-политический союз, когда ЕС милитаризуется против России и этого не скрывает, армяне должны понимать последствия такого выбора», — заявил он.
Российский вице-премьер также подчеркнул, что Москва не хочет, чтобы Армения потеряла нынешние экономические преимущества.
«Армяне для нас — братский народ, и нам небезразлично, как они живут и в каком состоянии будет экономика Армении. Напротив, мы всячески способствуем тому, чтобы экономика там процветала. Однако если выбор будет сделан в пользу ЕС, то, конечно, у нас возникает вопрос. А почему мы должны поддерживать это за счет нашего бюджета? Если Армения присоединяется к недружественным России странам, то почему мы должны это поддерживать?
Согласитесь, одно дело, когда Армения находится в нашем союзе, и совсем другое, когда Армения идет к сближению с союзом недружественных нам стран. Мы слышим от армянской стороны, что они стремятся к ЕС и переходят на их стандарты, но одновременно хотят пока оставаться в ЕАЭС и пользоваться всеми экономическими преимуществами, которые дает участие в ЕАЭС.
Будет лучше, если Армения как можно скорее определится. Так будет честнее и по отношению к союзникам Армении в ЕАЭС, и по отношению к самой Армении. Кроме того, эта неопределенность заставляет экономических операторов занимать выжидательную позицию и мешает выстраиванию долгосрочных экономических отношений. Но, повторю, мы хотим, чтобы Армения оставалась в ЕАЭС, а выбор принадлежит армянскому народу», — заявил российский вице-премьер.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, комментируя заявления президента России Владимира Путина, отметил, что Армения не собирается «разводиться» ни с одним из партнеров.
«Наша политика и дипломатия на протяжении истории не признавали подобных разводов. Мы также не собираемся вносить в отношения Армения–Россия подобную конфронтацию или, точнее, напряженность. Мы партнеры, связанные многочисленными узами, и настроены в здоровой атмосфере обсуждать развитие этих отношений на взаимовыгодной основе. Проблемы, безусловно, существуют, как и во всех отношениях в мире, и решения этим проблемам необходимо находить путем конструктивных обсуждений», — сказал он.