20 Մայիս 2026 - 08:53 AMT
Սյունիքի մարզի հիմնանորոգված 3 ճանապարհահատվածներում ի հայտ են եկել թերություններ, որոնք շինարարը վերացնում է սեփական միջոցներով, հայտնում է Ճանապարհային դեպարտամենտը:
Մ-2 միջպետական ճանապարհի` Ծղուկից Սառնակունք և Սպանդարյան տանող մոտ 7.5 կմ հատվածում (կմ182+532-կմ190+000) կատարված հիմնանորոգման աշխատանքները հանձնաժողովի կողմից չեն ընդունվել շահագործման առկա թերությունների պատճառով։ Կապալառու կազմակերպությանը տրվել է ողջամիտ ժամկետ՝ թերությունները վերացնելու համար։ Աշխատանքներն այժմ ընթացքի մեջ են։
Մ-2 միջպետական ճանապարհի կմ91+600-կմ98+000-ում՝ Վայոց ձորի մարզի Ելփին բնակավայրի հարակից հատվածում, հիմնանորոգման աշխատանքներն իրականացվել են 2025 թվականին, և ճանապարհն ընդունվել է շահագործման։ Երաշխիքային ժամկետի ընթացքում ի հայտ են եկել թերություններ, և կապալառուն, համաձայն պատվիրատուի հետ կնքված պայմանագրի համապատասխան կետի, իր միջոցներով արդեն իսկ վերացրել է թերությունները՝ 6.4կմ ճանապարհահատվածում տեղադրելով նոր ասֆալտբետոնե ծածկ։
Տաթևի խաչմերուկից մինչև Սատանի կամուրջ մոտ 19 կմ ճանապարհահատվածում նույնպես այս պահին կատարվում են թերությունների վերացման աշխատանքներ։ Հիմնանորոգումն այստեղ ավարտվել է նախորդ տարի, սակայն երաշխիքային ժամկետում առաջացած խնդիրների պատճառով կապալառուն պարտավորվել է մոտ 19 կմ երկարությամբ հատվածում ամբողջությամբ փոխել ասֆալտբետոնե ծածկի վերին շերտը։ Աշխատանքները մեկնարկել են, մի մասն արդեն իսկ կատարված է։ Այս աշխատանքների համար նույնպես լրացուցիչ գումար պետական բյուջեից չի հատկացվել, և շինարարը թերությունները վերացնում է իր միջոցներով։

На трех капитально отремонтированных участках дорог в Сюникская область выявлены недостатки, которые подрядная организация устраняет за собственный счет. Об этом сообщил Дорожный департамент Армении.
На участке межгосударственной трассы М-2 протяженностью около 7,5 км — от Цхука до Сарнакунка и Спандаряна (км182+532 — км190+000) — выполненные работы по капитальному ремонту не были приняты комиссией в эксплуатацию из-за имеющихся дефектов. Подрядчику предоставлен разумный срок для устранения недостатков, и работы в настоящее время продолжаются.
На участке трассы М-2 км91+600 — км98+000, прилегающем к селу Елпин в Вайоцдзорская область, капитальный ремонт был завершен в 2025 году, после чего дорога была принята в эксплуатацию. Однако в течение гарантийного срока были выявлены дефекты, и подрядчик, в соответствии с условиями договора, за собственные средства устранил недостатки, уложив новое асфальтобетонное покрытие на участке длиной 6,4 км.
В настоящее время также ведутся работы по устранению дефектов на участке дороги протяженностью около 19 км — от перекрестка Татев до Чертова моста. Капитальный ремонт там завершился в прошлом году, однако из-за проблем, возникших в течение гарантийного периода, подрядчик обязался полностью заменить верхний слой асфальтобетонного покрытия на всем участке. Работы уже начались, часть из них выполнена.
Подчеркивается, что дополнительные средства из государственного бюджета на эти работы не выделялись, а подрядчик устраняет недостатки за собственный счет.