20 Մայիս 2026 - 12:56 AMT
ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանն Ագարակում ընտրողների հետ հանդիպմանն, անդրադառնալով «Արարատցեմենտը» պետականացնելու մտադրության մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, ասել է, որ դա Ադրբեջանի նախագահի պահանջն է:
«Ալիևի պահանջն է։ Երբ վագոններն Ադրբեջանից գալիս են բենզինով, հիմա ուզում են Ադրբեջանի ցեմենտը Հայաստան մտնի։ Ալիևն ինչ պահանջ դնի, մեր վարչապետը պիտի կատարի, չկատարի, ասում է՝ պատերազմ կլինի։ Այսօր այս վիճակում ենք։ Այսօր երկրի խնդիրը Նիկոլն ու Ալիևն են»,-ասել է Ծառուկյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Հարցին, անակնկա՞լ էր «Արարատցեմնետն» իրենից վերցնելու Փաշինյանի հայտարարությունը, Ծառուկյանն արձագանքել է, որ իրեն տեղյակ պահել էին։
«Ինձ համար անակնկալ չէր, ինձ տեղյակ պահել էին․․․Նիկոլ Փաշինյանի ցնցումների մեջ ընկնելը վախի նշան է, որ ամեն ինչ կորցնում է»,- ասել է նա:
Նրա համոզմամբ՝ եթե մարդը վստահ լիներ, ապա շատ հանգիստ և ժպիտով կխոսեր։
Ավելի վաղ Լոռու մարզի Շնող համայնքում ՀՀ վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ շատ շուտով ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի բիզնես ողնաշարը՝ «Արարատցեմենտ» գործարանը, դառնալու է պետական և պատկանելու է Հայաստանի Հանրապետությանը, ինչպես նաև այնտեղ նշանակվելու է ժամանակավոր կառավարիչ։
Գլխավոր դատախազությունը մի շարք խախտումներ է հայտնաբերել «Արարատցեմենտի» մասնավորեցման գործընթացում:
Դատախազությունը մայիսի 5-ին գրություն է հասցեագրել ՀՀ կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:

Лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, выступая на встрече с избирателями в Агарак, прокомментировал заявление премьер-министра Никол Пашинян о намерении национализировать «Араратцемент», заявив, что это является требованием президента Азербайджана Ильхам Алиев.
«Это требование Алиева. Когда вагоны с бензином приходят из Азербайджана, теперь хотят, чтобы и азербайджанский цемент поступал в Армению. Что бы ни потребовал Алиев, наш премьер должен выполнить, иначе, говорит, будет война. Сегодня мы в таком положении. Сегодня проблема страны — это Никол и Алиев», — заявил Царукян, сообщает «Panorama.am ».
Отвечая на вопрос, стало ли для него неожиданностью заявление Пашиняна о возможном изъятии «Араратцемента», Царукян сказал, что его заранее предупредили.
«Для меня это не было неожиданностью, меня предупредили… То, что Никол Пашинян впадает в истерику, — признак страха из-за того, что он все теряет», — сказал он.
По мнению Царукяна, если бы человек был уверен в себе, он говорил бы спокойно и с улыбкой.
Ранее во время встречи в общине Шнох Лорийской области премьер-министр Никол Пашинян заявил, что «Араратцемент», который он назвал «бизнес-опорой» Гагика Царукяна, вскоре станет государственной собственностью, а на предприятии будет назначен временный управляющий.
Генеральная прокуратура Армении ранее также сообщила о выявленных нарушениях в процессе приватизации «Араратцемента». 5 мая прокуратура направила правительству письмо с предложением рассмотреть меры по устранению нарушений, включая возможность назначения временного управляющего в компании.