21 Մայիս 2026 - 06:53 AMT
Մոսկվան չի կարող ընդունել պաշտոնական Երևանի որդեգրած գիծը ԵԱՏՄ-ին անդամակցության հարցում, ըստ որի՝ անդամակցությունը պահպանում են, քանի դեռ չի հաջողվել անդամակցել Եվրամիությանը, հայտարարել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը ՌԴ ԱԽ հատուկ աշխատանքային խմբի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում:
«Իհարկե, Մոսկվայում չեն կարող ընդունել այն գիծը, որն այսօր վարում է Հայաստանի ղեկավարությունը, այն է՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում անդամակցությունը պահպանելու քաղաքականությունը մինչև, այսպես ասած, Եվրամիության անդամակցությանը անցնելը: Նման մոտեցումները չեն կարող մեզ բավարարել, նման մոտեցումները մեզ համար բացարձակապես անընդունելի են»,-ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Գալուզինը նաև հիշեցրել է, որ Հայաստանը ստորագրել է Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագիրն ու ԵԱՏՄ հետագա զարգացման վերաբերյալ փաստաթղթերը՝ մինչև 2030 և 2045 թվականները։
«Այդտեղ հստակ նշված է, որ Հայաստանը, ինչպես նաև միության մյուս անդամները, պարտավորվում են կատարել պայմանագրի դրույթները, պարտավորվում են թույլ չտալ գործողություններ, որոնք կարող են վտանգի տակ դնել կամ խոչընդոտել եվրասիական տնտեսական ինտեգրմանը»,- նշել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ փոխնախարարը հավելել է, որ երկու միություններում միաժամանակ գտնվելը սկզբունքորեն անհնար է։
«Միաժամանակ երկու միությունում գտնվելն անհնար է։ Ինչպես ասում են՝ Հայաստանը չի կարող միաժամանակ երկու հարսանիքում պարել»,- հավելել է Գալուզինը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու հարցը հիմնականում պոպուլիստական կարգախոս է, որը Բրյուսելը կիրառում է տարբեր երկրների նկատմամբ։ Նրա խոսքով՝ նման մոտեցումներ նախկինում կիրառվել են Ուկրաինայի և Մոլդովայի պարագայում, իսկ այժմ օգտագործվում են նաև Հայաստանի նկատմամբ։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ապրիլի 1-ին Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների ընթացքում նշել է, որ Եվրամիության և ԵԱՏՄ մաքսային միություններում միաժամանակ գտնվելը հնարավոր չէ։ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը ևս հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանությունները փորձում են «երկու աթոռի վրա նստել», ինչը վնասում է ռուս-հայկական երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը։ Մայիսի 9-ին Պուտինն առաջարկել է Հայաստանի՝ ԵՄ-ին առնչվող ծրագրերը քննարկել Եվրասիական տնտեսական միության առաջիկա գագաթնաժողովի ընթացքում։

21 Май 2026 - 07:07 AMT
Москва не может принять линию официального Еревана по вопросу членства в Евразийском экономическом союзе, согласно которой Армения намерена сохранять членство до вступления в Европейский союз, заявил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин после заседания специальной рабочей группы Совета безопасности РФ.
«Конечно, в Москве не могут принять ту линию, которую сегодня проводит руководство Армении, а именно политику сохранения членства в Евразийском экономическом союзе до, так сказать, перехода к членству в Европейском союзе. Такие подходы не могут нас удовлетворять, такие подходы для нас абсолютно неприемлемы», — заявил он, сообщает «Sputnik Армения».
Галузин также напомнил, что Армения подписала договор о Евразийском экономическом союзе, а также документы о дальнейшем развитии ЕАЭС до 2030 и 2045 годов.
«Там четко указано, что Армения, как и другие члены союза, обязуется выполнять положения договора, обязуется не допускать действий, которые могут поставить под угрозу или препятствовать евразийской экономической интеграции», — отметил он.
Замглавы МИД России добавил, что одновременное пребывание в двух союзах принципиально невозможно.
«Одновременно находиться в двух союзах невозможно. Как говорится, Армения не может одновременно танцевать на двух свадьбах», — добавил Галузин, пишет «РИА Новости».
Он также отметил, что вопрос вступления Армении в Европейский союз в основном является популистским лозунгом, который Брюссель применяет в отношении различных стран. По его словам, подобные подходы ранее использовались в отношении Украины и Молдовы, а теперь применяются и к Армении.
Президент России Владимир Путин 1 апреля во время переговоров с Николом Пашиняном заявил, что одновременное пребывание в таможенных союзах Европейского союза и ЕАЭС невозможно. Помощник президента России Юрий Ушаков также заявлял, что армянские власти пытаются «усидеть на двух стульях», что наносит ущерб развитию российско-армянских двусторонних отношений. 9 мая Путин предложил обсудить планы Армении, связанные с ЕС, в ходе предстоящего саммита Евразийского экономического союза.