ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հերքել է հայկական լրատվամիջոցում հրապարակված տեղեկությունն այն մասին, թե ռուս դիվանագետները գործում են Հայաստանի շահերի դեմ՝ անվանելով դա «ֆեյք և պարսավանք»: Նրա խոսքով՝ նման հրապարակումները նպաստում են Ռուսաստանի դեմ «շպիոնամանիայի» տարածմանը։
Նա նաև հայտարարել է, որ «Ուժեղ Հայաստանի» նախընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը երբևէ չի ունեցել ՌԴ քաղաքացիություն, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Վերջերս հակառուսական ուղղվածություն ունեցող տեղեկատվական ռեսուրսներից մեկում հրապարակվել է բացահայտ զրպարտչական նյութ, որը որևէ առնչություն չունի իրականության հետ, թե իբր Երևանում Ռուսաստանի դեսպանատան աշխատակիցները և դիվանագետները զբաղվում են Հայաստանի շահերի դեմ ինչ-որ անթույլատրելի գործունեությամբ»,- ասել է նա ՌԴ Անվտանգության խորհրդի հատուկ աշխատանքային խմբի նիստից հետո։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ դիվանագիտական ներկայացուցչության բնականոն գործունեությունը և «1961 թվականի Վիեննայի դիվանագիտական հարաբերությունների մասին կոնվենցիայով ամրագրված գործառույթների իրականացումը» խեղաթյուրված ու միտումնավոր ներկայացվում են որպես անթույլատրելի գործունեություն։
ՌԴ ԱԳՆ փոխնախարարը վստահեցրել է, որ Մոսկվան պատշաճ արձագանք է տալու նման հրապարակումներին։ Նա նաև նշել է, որ Հայաստանի ղեկավարության վերջին քայլերը հակասում են Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների ոգուն և պարունակում են այդ հարաբերությունների համակարգային փոփոխության վտանգ։
Գալուզինի խոսքով՝ ռուսական կողմը նախկինում ևս «բացարձակ անկեղծ գործընկերային ձևով» այդ մասին խոսել է հայկական կողմի հետ։ Նրա խոսքով՝ այս թեմայով վերջին քննարկումը տեղի է ունեցել Մոսկվայում Հայաստանի դեսպան Գուրգեն Արսենյանի հետ։
Դիվանագետը նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանի վերաբերմունքը Հայաստանի քաղաքացիների նկատմամբ չի փոխվել։
«Հայ ժողովուրդը եղբայրական ժողովուրդ է, և Ռուսաստանը միշտ օգնել է եղբայրական հայ ժողովրդին, միշտ եղել է նրա կողքին»,- հայտարարել է Գալուզինը։
Մայիսի 16-ին «Փաստերի ստուգման հարթակը» (FIP) հայտարարել է, որ ստացել է «փաստաթղթերի փաթեթ, որը վկայում է եվրոպական երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, ռուսական շրջանակների համակարգված քաղաքական և տեղեկատվական ազդեցության գործողությունների մասին»։ Ըստ հրապարակման՝ փաստաթղթերը ենթադրաբար արտահոսել են հաքերային հարձակման հետևանքով և ներառում են Social Design Agency (SDA) գործակալության փաստաթղթեր, նամակագրություններ, սքրինշոթեր, հաշվետվություններ և այլ նյութեր։
Նշվում էր, որ SDA-ն փաստացի գործում է Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Սերգեյ Կիրիենկոյի ենթակայությամբ։ Հրապարակման համաձայն՝ նյութերում առկա են Հայաստանում, Ֆրանսիայում, Ուկրաինայում, Գերմանիայում, Մոլդովայում, Ֆինլանդիայում և Նորվեգիայում արդեն իրականացված և ծրագրված տեղեկատվական արշավների սխեմաներ և հաշվետվություններ։

21 Май 2026 - 07:16 AMT
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин опроверг информацию, опубликованную армянским СМИ, о том, что российские дипломаты действуют против интересов Армении, назвав эти утверждения «фейком и пaсквилем». По его словам, подобные публикации способствуют распространению антироссийской «шпиономании».
Он также заявил, что возглавляющий предвыборный список партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян никогда не имел российского гражданства, сообщает «Sputnik Армения».
«Недавно один из информационных ресурсов антироссийской направленности опубликовал откровенно клеветнический материал, не имеющий ничего общего с действительностью, о том, будто сотрудники и дипломаты посольства России в Ереване занимаются какой-то недопустимой деятельностью против интересов Армении», — заявил он после заседания специальной рабочей группы Совета безопасности России.
Он обратил внимание на то, что нормальная деятельность дипломатического представительства и «осуществление функций, закрепленных Венской конвенцией о дипломатических сношениях 1961 года», искаженно и преднамеренно преподносятся как недопустимая деятельность.
Замглавы МИД России заверил, что Москва даст надлежащую реакцию на подобные публикации. Он также отметил, что последние шаги руководства Армении противоречат духу союзнических отношений с Россией и содержат риск системного изменения этих отношений.
По словам Галузина, российская сторона и ранее обсуждала этот вопрос с армянской стороной «в абсолютно откровенном партнерском ключе». Он сообщил, что последняя дискуссия по этой теме состоялась в Москве с послом Армении Гургеном Арсеняном.
Дипломат также подчеркнул, что отношение России к гражданам Армении не изменилось.
«Армянский народ — братский народ, и Россия всегда помогала братскому армянскому народу, всегда была рядом с ним», — заявил Галузин.
16 мая «Платформа проверки фактов» (FIP) заявила, что получила «пакет документов, свидетельствующих о системных политических и информационных операциях влияния российских кругов в европейских странах, включая Армению». Согласно публикации, документы предположительно утекли в результате хакерской атаки и включают материалы, переписку, скриншоты, отчеты и другие данные агентства Social Design Agency (SDA).
Отмечалось, что SDA фактически действует под руководством первого заместителя главы администрации президента России Сергея Кириенко. Согласно публикации, материалы содержат схемы и отчеты о реализованных и планируемых информационных кампаниях в Армении, Франции, Украине, Германии, Молдове, Финляндии и Норвегии.