ՀՀ տարածքից սիգի ձկնկիթի արտահանման ժամանակավոր արգելքը երկարաձգվել է ևս 6 ամսով։ Որոշումն ընդունվել է գործադիրի նիստում:
«Այս որոշմամբ ակնկալվում է, որ Սևանա լճի էկոլոգիական հավասարակշռության վիճակը կբարելավվի, լճի և դրա ջրհավաք ավազանի էկոհամակարգերի կենսաբազմազանության կպահպանվի և կբարելավվի կենսապաշարների կայուն օգտագործումը, կպահպանվի սիգի կայուն զանգվածը»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Սահմանափակումը կգործի հուլիսի 6-ից։
Որոշման ընդունումը, կառավարության հիմնավորման համաձայն, պայմանավորված է միջազգային շուկայում բարձր արժեք ունեցող սիգի ձկնկիթի արտահանման հնարավոր բացասական հետևանքները կանխելու, արդյունագործական բարձր արժեք ունեցող ձկնատեսակի պահպանությունն ու բնականոն վերարտադրությունն ապահովելու անհրաժեշտությամբ։

21 May 2026 - 09:25 AMT
Armenia has extended the temporary ban on the export of whitefish caviar from the country for another six months. The decision was approved during a government meeting.
“The decision is expected to improve the ecological balance of Lake Sevan, preserve biodiversity in the lake and its drainage basin ecosystems, improve the sustainable use of biological resources and maintain a stable whitefish population,” the justification attached to the decision said.
The restriction will take effect on July 6.
According to the government’s explanation, the measure is aimed at preventing possible negative consequences linked to the export of high-value whitefish caviar on international markets and ensuring the preservation and natural reproduction of the commercially valuable fish species.