21 Մայիս 2026 - 09:32 AMT
Վատիկան կատարած պաշտոնական այցի ավարտին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը Սուրբ Պետրոսի հրապարակում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության հոգևոր հայրերի հետ կատարել է «Կիլիկիա» օրհներգը և հայրապետական մաղթերգը, որտեղ հիշատակվել են Արամ Ա. կաթողիկոսի և Լեոն XIV պապին անունները:
Մինչ այդ նա հրապարակում Հռոմի պապ Լեոն XIV պապի հետ մասնակցել է ժողովրդի հետ ամենշաբաթյա հանդիպմանը, հայտնում է Կիլիկիո կաթողիկոսությունը։
Հռոմի Պապն իր խոսքում ասել է. «Այս եղբայրական այցը կարևոր առիթ է ամրապնդելու համար կապերը, որոնք արդեն գոյություն ունեն մինչև մոտենանք մեր եկեղեցիների լիակատար միությանը»։
Այնուհետև ժողովրդի ներկայությամբ Հռոմի պապն ու Արամ Առաջինը ողջագուրվել են և փոխադարձ բարեմաղթանքներ հղելով միմյանց՝ հրաժեշտ տվել։
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը Վատիկանում Հռոմի պապ Լեոն XIV հետ հանդիպմանը խոսել է հայ գերիների մասին, շեշտել արցախահայության վերադարձի իրավունքը՝ միջազգային երաշխավորության պայմաններում: Նա անդրադարձել է նաև հայկական եկեղեցիների և պատմական կոթողների պահպանության հարցին՝ ընդգծելով, որ այն պետք է իրականացվի միջազգային օրենքներին համապատասխան։

По завершении официального визита в Ватикан Католикос Великого дома Киликийского Арам Первый вместе с духовными отцами Киликийского католикосата исполнил на площади Святого Петра гимн «Киликия» и патриарший благословительный гимн.
В песнопениях были упомянуты имена Католикоса Арама I и Папы Римского Льва XIV.
До этого Арам Первый вместе с Папой Львом XIV принял участие в еженедельной встрече понтифика с верующими на площади, сообщает Католикосат Киликии.
В своем обращении Папа Римский заявил: «Этот братский визит является важной возможностью укрепить уже существующие связи по мере нашего приближения к полному единству наших церквей».
После этого на глазах у собравшихся Папа Лев XIV и Арам Первый обнялись и, обменявшись взаимными пожеланиями, попрощались.
Во время встречи с Папой Львом XIV в Ватикане Католикос Арам Первый затронул вопрос армянских пленных и подчеркнул право армян Арцаха на возвращение при наличии международных гарантий. Он также коснулся темы сохранения армянских церквей и исторических памятников, подчеркнув необходимость их защиты в соответствии с международным правом.