21 Մայիս 2026 - 10:49 AMT
Կառավարությունը «Ռոսսելխոզնադզորից» պաշտոնական որևէ գրություն չի ստացել Հայաստանից ծաղիկների արտահանման ժամանակավոր սահմանափակման վերաբերյալ, նիստից հետո ասել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ռոսսելխոզնադզորը» 2026 թվականի մայիսի 22-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնելու Հայաստանից մատակարարվող ծաղկային արտադրանքի ներմուծման համար։
«Պաշտոնական գրություն չենք ստացել, այդ պատճառով չենք կարող մեկնաբանել։ «Ռոսսելխոզնադզորից» կան մասնագետներ Հայաստանում, որոնք կոնկրետ այդ ընկերություններում ուսումնասիրություններ են անցկացնում։ Դրանք այն ընկերություններն են, որոնց մուտքը ՌԴ արգելված է, ու եթե դրական եզրակացություն լինի այդ ուսումնասիրությունների արդյունքում, ապա նրանց համար կբացվի արտահանման հնարավորությունը»,– նշել է նախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Պապոյանի համոզմամբ` դրանք ուղղակի ընթացիկ աշխատանքային իրավիճակներ են։ Նա չի բացառել, որ կան հայաստանյան որոշ ուժեր, որոնք փորձում են այնպիսի իրավիճակ ստեղծել, որ հայ արտադրողները ՌԴ-ում խնդիրների առաջ կանգնեն։
«Նման տեղեկություններ պարբերաբար ստանում ենք, սակայն կարողանում ենք զուգահեռ այդ խնդիրները լուծել»,– ասել է նախարարը։
Ըստ նրա` իրավիճակը կառավարելի է և ռուս գործընկերների հետ ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում։
«Մեծ հաշվով մենք խնդիրներ չենք ունենա»,– ասել է նախարարը։
Պապոյանի խոսքով` որպեսզի առաջիկա տարիներին Հայաստանը որևէ շուկայից կախվածության մեջ չլինի, արտահանման ուղղությունները դիվերսիֆիկացվել են, և այդ առիթով նա նշել է, որ անցած տարի արդեն իսկ դեպի Չինաստան և Եվրամիություն արտահանման ծավալները կրկնապատկվել են։ Այժմ բանակցություններ են վարվում դեպի ԵՄ շուկա վարդ արտահանելու համար։

21 Май 2026 - 11:51 AMT
Правительство Армении не получало официального письма от «Россельхознадзора» относительно временных ограничений на экспорт цветов из Армении. Об этом после заседания правительства заявил министр экономики Армении Геворг Папоян, отвечая на вопросы журналистов.
Ранее стало известно, что «Россельхознадзор» намерен с 22 мая 2026 года ввести временные ограничения на импорт цветочной продукции из Армении.
«Официального письма мы не получили, поэтому не можем комментировать. Специалисты “Россельхознадзора” находятся в Армении и проводят проверки в конкретных компаниях. Речь идет о компаниях, которым запрещен доступ на российский рынок. Если по итогам проверок будет положительное заключение, для них вновь откроется возможность экспорта», — заявил министр, сообщает «Sputnik Армения».
По мнению Папояна, речь идет о текущих рабочих ситуациях. Он не исключил, что в Армении существуют силы, пытающиеся создать условия, при которых армянские производители столкнутся с проблемами в России.
«Мы периодически получаем подобную информацию, однако параллельно удается решать эти проблемы», — сказал министр.
По его словам, ситуация остается управляемой, а с российскими партнерами ведется активная работа.
«По большому счету, проблем у нас не будет», — отметил министр.
Папоян также подчеркнул, что в последние годы Армения диверсифицировала экспортные направления, чтобы не зависеть от одного рынка. В этой связи он отметил, что в прошлом году объемы экспорта в Китай и Европейский союз уже удвоились. Сейчас ведутся переговоры по экспорту роз на рынок ЕС.