21 Մայիս 2026 - 10:49 AMT
Կառավարությունը «Ռոսսելխոզնադզորից» պաշտոնական որևէ գրություն չի ստացել Հայաստանից ծաղիկների արտահանման ժամանակավոր սահմանափակման վերաբերյալ, նիստից հետո ասել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ռոսսելխոզնադզորը» 2026 թվականի մայիսի 22-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնելու Հայաստանից մատակարարվող ծաղկային արտադրանքի ներմուծման համար։
«Պաշտոնական գրություն չենք ստացել, այդ պատճառով չենք կարող մեկնաբանել։ «Ռոսսելխոզնադզորից» կան մասնագետներ Հայաստանում, որոնք կոնկրետ այդ ընկերություններում ուսումնասիրություններ են անցկացնում։ Դրանք այն ընկերություններն են, որոնց մուտքը ՌԴ արգելված է, ու եթե դրական եզրակացություն լինի այդ ուսումնասիրությունների արդյունքում, ապա նրանց համար կբացվի արտահանման հնարավորությունը»,– նշել է նախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Պապոյանի համոզմամբ` դրանք ուղղակի ընթացիկ աշխատանքային իրավիճակներ են։ Նա չի բացառել, որ կան հայաստանյան որոշ ուժեր, որոնք փորձում են այնպիսի իրավիճակ ստեղծել, որ հայ արտադրողները ՌԴ-ում խնդիրների առաջ կանգնեն։
«Նման տեղեկություններ պարբերաբար ստանում ենք, սակայն կարողանում ենք զուգահեռ այդ խնդիրները լուծել»,– ասել է նախարարը։
Ըստ նրա` իրավիճակը կառավարելի է և ռուս գործընկերների հետ ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում։
«Մեծ հաշվով մենք խնդիրներ չենք ունենա»,– ասել է նախարարը։
Պապոյանի խոսքով` որպեսզի առաջիկա տարիներին Հայաստանը որևէ շուկայից կախվածության մեջ չլինի, արտահանման ուղղությունները դիվերսիֆիկացվել են, և այդ առիթով նա նշել է, որ անցած տարի արդեն իսկ դեպի Չինաստան և Եվրամիություն արտահանման ծավալները կրկնապատկվել են։ Այժմ բանակցություններ են վարվում դեպի ԵՄ շուկա վարդ արտահանելու համար։

21 May 2026 - 11:50 AMT
The Armenian government has not received any official communication from Russia’s Rosselkhoznadzor regarding temporary restrictions on flower exports from Armenia, Economy Minister Gevorg Papoyan said after a government meeting while answering journalists’ questions.
Earlier, it became known that Rosselkhoznadzor planned to introduce temporary restrictions starting May 22, 2026, on the import of flower products supplied from Armenia.
“We have not received an official letter, therefore, we cannot comment. Specialists from Rosselkhoznadzor are in Armenia conducting inspections at specific companies. These are the companies whose access to the Russian market has been banned, and if the inspections produce positive conclusions, export opportunities for them will be reopened,” the minister said, according to Sputnik Armenia.
Papoyan described the developments as routine working situations. He did not rule out the possibility that certain forces in Armenia were trying to create conditions that would cause Armenian producers to face difficulties in Russia.
“We periodically receive such information, but at the same time, we manage to resolve those issues,” the minister said.
According to him, the situation remains manageable, and active work with Russian partners is ongoing.
“By and large, we will not face problems,” the minister said.
Papoyan also stated that Armenia has diversified its export destinations in recent years to avoid dependence on any single market. In that context, he noted that export volumes to China and the European Union had already doubled last year. Negotiations are currently underway to export roses to the EU market.