21 Մայիս 2026 - 11:34 AMT
Վարկերն ու լիզինգը հնարավոր կլինի տեղափոխել այլ բանկ՝ պահպանելով սուբսիդավորումը: Այդ մասին որոշման նախագիծը կառավարության նիստում ներկայացրել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Արտադրողականության խթանման նպատակային ծրագրում»՝ գործիքակազմի արդիականացման և դրա արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված, առաջարկվել է լավարկումներ իրականացնել։
Ըստ այդմ՝ առաջարկվել է ծրագրի շրջանակում յուրաքանչյուր շահառուի տրամադրել հնարավորություն գործող վարկային կամ լիզինգային պարտավորությունը մեկ անգամ մեկ ֆինանսական կազմակերպությունից այլ ֆինանսական կազմակերպություն տեղափոխել վերաֆինանսավորման համար, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Պարտավորության տեղափոխման դեպքում պետական սուբսիդավորումը շարունակվելու է ծրագրով սահմանված պայմաններով՝ առանց սուբսիդավորման ընդհանուր ժամկետի երկարաձգման։
«Օրինակ՝ որևէ կազմակերպություն որևէ բանկից վերցրել է վարկ կամ լիզինգ, պայմանական, 12 տոկոսով, որից 8 տոկոսային կետը մենք ենք փոխանցում, բայց եթե ֆինանսական որևէ այլ կազմակերպություն կառաջարկի 10 տոկոսով, էլի մենք մեր 8 տոկոսը կփոխհատուցենք, ինքը կտեղափոխի 12 տոկոսանոց վարկը 10-ի և կվճարի արդեն 2 տոկոսը, նախորդ դեպքում 4 էր վճարելու: Սա լավարկող, նաև մրցակցությունը ավելացնող առաջարկ է»,- ասել է նա։
Առաջարկվել է նաև սուբսիդավորել զբոսաշրջության մասին օրենքով սահմանված հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների կառուցման կամ վերակառուցման նպատակով ՀՀ մարզերում իրականացվող կապիտալ շինարարությունը ԱԱՀ վճարող կապալառու կազմակերպության ներգրավմամբ, բայց պայմանով, որ ներդրումային նախագիծը համապատասխանում է գործող օրենքին և ոլորտը կարգավորող այլ իրավական ակտերով սահմանված նվազագույն պահանջներին, ինչպես նաև զբոսաշրջության զարգացման պետական քաղաքականության առաջնահերթություններին։
«Նշված ուղղության համար վարկի տոկոսադրույքի սուբսիդավորման ժամկետը սահմանվում է մինչև 36 ամիս, իսկ սուբսիդավորման չափը դրամով վարկերի դեպքում նախատեսվել է 8, արտարժույթով վարկերի դեպքում՝ 6 տոկոսային կետով»,- ասել է նախարարը։
Առաջարկվել է նաև սուբսիդավորման նոր ուղղություն, որը վերաբերում է թափոնների մշակմանն ու ոչնչացմանը, նյութերի մշակմանը։ Առաջարկվող ուղղության սուբսիդավորման չափը դրամով վարկերի դեպքում սահմանվելու է 6 տոկոս, լիզինգի դեպքում՝ 8, իսկ արտարժույթով վարկի դեպքում՝ 4 տոկոս, լիզինգի դեպքում՝ 6 տոկոս։
«Վերջինիս շրջանակում առաջարկվում է դադարեցնել կնքվելիք արևային էլեկտրակայաններում էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար նախատեսված համակարգերի ձեռքբերման ուղղությամբ սուբսիդավորումը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ սա ՏԿԵՆ գործընկերների առաջարկով է, և որ գործող պայմանագրերի մասով ստանձնած պարտավորությունները շարունակվելու են կատարվել սահմանված կարգով։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, անդրադառնալով վարկերի՝ բանկից բանկ տեղափոխման գործընթացին, ընդգծել է՝ պետք է վարկի անցման գործընթացը մոնիտորինգի ենթարկել, որպեսզի վարկի տեղափոխման դեպքում այն նպատակային կետից չշեղվի։

21 Май 2026 - 11:56 AMT
Кредиты и лизинговые обязательства можно будет переносить в другой банк с сохранением субсидирования. Соответствующий проект решения на заседании правительства представил министр экономики Армении Геворг Папоян.
Предлагаемые изменения связаны с необходимостью модернизации инструментов программы «Целевая программа стимулирования производительности» и повышения ее эффективности.
Согласно инициативе, каждому бенефициару программы предлагается предоставить возможность один раз перевести действующее кредитное или лизинговое обязательство из одной финансовой организации в другую в целях рефинансирования, сообщает 1lurer.am.
При переносе обязательства государственное субсидирование будет продолжаться на условиях программы без продления общего срока субсидирования.
«Например, организация взяла кредит или лизинг в банке под условные 12%, из которых 8 процентных пунктов компенсируем мы. Но если другая финансовая организация предложит 10%, мы все равно будем компенсировать свои 8 процентных пунктов. Компания переведет кредит с 12% на 10% и будет платить уже 2%, а не 4%. Это улучшение, которое также усиливает конкуренцию», — отметил Папоян.
Также предлагается субсидировать капитальное строительство объектов гостиничного хозяйства в регионах Армении, включая строительство и реконструкцию с привлечением подрядных организаций — плательщиков НДС, при условии соответствия инвестиционного проекта действующему законодательству, минимальным отраслевым требованиям и приоритетам государственной политики в сфере туризма.
«Для данного направления срок субсидирования процентной ставки по кредиту устанавливается до 36 месяцев, а размер субсидии составит 8 процентных пунктов для драмовых кредитов и 6 процентных пунктов для валютных кредитов», — сообщил министр.
Еще одно новое направление субсидирования касается переработки и утилизации отходов, а также обработки материалов. Размер субсидии для драмовых кредитов составит 6%, для лизинга — 8%, а для валютных кредитов — 4% и 6% для валютного лизинга.
Папоян также сообщил, что предлагается прекратить субсидирование приобретения систем для производства электроэнергии на новых солнечных электростанциях.
«Это предложение наших партнеров из Министерства территориального управления и инфраструктур, при этом обязательства по действующим договорам будут продолжать исполняться в установленном порядке», — отметил он.
Вице-премьер Мгер Григорян, комментируя процесс переноса кредитов между банками, подчеркнул необходимость мониторинга, чтобы при рефинансировании кредиты не отклонялись от первоначально заявленных целей.