21 Մայիս 2026 - 12:41 AMT
Ռուսական կողմը Հայաստանից ստացել է պաշտոնական ծանուցում այն մասին, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի կարողանալու մասնակցել ԵԱՏՄ նիստին, սակայն խնդիրը ոչ թե նրա բացակայությունն է, այլ այն, որ դա արդեն վերածվում է օրինաչափության, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ չի մասնակցելու մայիսի 28-29-ին Աստանայում կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին։ Հայաստանը գագաթնաժողովում ներկայացնելու է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Ռուս դիվանագետի խոսքով՝ նախկինում ևս եղել են իրավիճակներ, երբ անդամ պետությունների ներկայացուցիչները՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև այլ երկրների, տարբեր պատճառներով չեն մասնակցել ԵԱՏՄ մարմինների աշխատանքներին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Սա ցանկալի չէ, սա այն չէ, ինչին ձգտում են, բայց նման բան պատահում է», — նշել է Զախարովան։
Սակայն, նրա խոսքով, խնդիրն այն է, որ Փաշինյանի նման դիրքորոշումը ԵԱՏՄ ուղղությամբ արդեն վերածվում է համակարգային երևույթի։
Զախարովան հայտարարել է, որ Փաշինյանի բացակայությունը ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին ողբերգություն չէ բուն միության համար։
«Բուն միության համար որևէ ողբերգություն չկա։ Խնդիրը Հայաստանի մեջ է», – նշել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով՝ Մոսկվան նախընտրում է գնահատել իրավիճակը՝ հիմնվելով այն կոնկրետ գործնական քայլերի վրա, որոնք ձեռնարկում է ՀՀ կառավարությունը՝ իր եվրոպամետ ուղին իրականացնելու համար, և որոնք ազդում են Եվրասիական տնտեսական միության վրա։
«Մենք ի սկզբանե ասել ենք, որ անհնար է համատեղել ԵԱՏՄ անդամակցությունը մեկ այլ ինտեգրացիոն բլոկի վերազգային կարգավորող մեխանիզմների ներդրման հետ», – հիշեցրել է դիվանագետը։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը բազմիցս բարձրացրել է այս հարցը «ամբողջական և բոլոր մակարդակներում»։
Դիվանագետի խոսքով՝ պատճառը այն է, որ Եվրամիության կառույցները վարում են «ապակառուցողական քաղաքականություն» և ապօրինի պատժամիջոցներ սահմանում ԵԱՏՄ անդամ երկրների նկատմամբ։
«Սա լիովին հակասում է ոչ թե այն պատճառով, որ մենք դեմ ենք համագործակցության տարբեր ձևերի համադրմանը։ Ընդհակառակը, մենք միշտ ասել ենք, որ հնարավոր է ներդաշնակորեն համատեղել տարբեր ուղղություններով համագործակցությունը։ Բայց դա հնարավոր էր մինչև այն պահը, երբ արևմտաեվրոպական ուղղությունից սկսեցին ուղիղ հարվածներ հասցվել, և մինչև դա վերածվեց հիբրիդային պատերազմի, այդ թվում՝ տնտեսական ոլորտում», – պարզաբանել է Զախարովան։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2025 թվականի մայիսին մասնակցել էր Մինսկում կայացած ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին հեռավար ձևաչափով։ Բացի այդ, նա չէր մեկնել նաև 2023 թվականի աշնանը Բիշքեկում անցկացված ԵԱՏՄ և ԱՊՀ միջկառավարական նիստերին, որտեղ Հայաստանը կրկին ներկայացրել էր փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Մայիսի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել էր, որ Երևանը պետք է հնարավորինս շուտ հստակեցնի իր դիրքորոշումը ԵՄ-ի կամ ԵԱՏՄ-ի մասնակցության հարցում՝ չբացառելով «ինտելիգենտ բաժանման» հնարավորությունը։ Իր հերթին Փաշինյանը մայիսի 11-ին լրագրողներին ասել էր, որ Հայաստանը շարունակում է մնալ ԵԱՏՄ լիարժեք անդամ, իսկ այդ հարցով հանրաքվե անցկացվել կարող է միայն «օբյեկտիվ անհրաժեշտության» դեպքում։
Միևնույն ժամանակ, ՌԴ ԱԳՆ-ում հայտարարել էին, որ Երևանը խախտել է Ռուսաստանի դեմ քայլեր չձեռնարկելու խոստումը, իսկ արևմտյան առաջնորդների և հայկական կողմի լռությունը՝ կապված Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների հասցեին Զելենսկու հնչեցրած սպառնալիքների հետ, արդեն «մտել է պատմական տարեգրություններ»։

Российская сторона получила официальное уведомление от Армении о том, что премьер-министр Никол Пашинян не сможет принять участие в заседании Евразийского экономического союза, однако проблема заключается не в самом отсутствии, а в том, что это уже «становится закономерностью», заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Ранее Пашинян сообщил, что не примет участия в саммите ЕАЭС, который пройдет 28-29 мая в Астане. Армению на мероприятии будет представлять вице-премьер Мгер Григорян.
По словам российского дипломата, ранее уже возникали ситуации, когда представители государств-членов ЕАЭС — не только Армении, но и других стран — по разным причинам не участвовали в работе органов союза, сообщает «Sputnik Армения».
«Это нежелательно, это не то, к чему стремятся, но такое случается», — отметила Захарова.
Однако, по ее словам, проблема заключается в том, что подобная позиция Пашиняна в отношении ЕАЭС уже приобретает системный характер.
Захарова заявила, что отсутствие Пашиняна на саммите не является трагедией для самого союза.
«Для самого союза никакой трагедии нет. Проблема — в Армении», — подчеркнула она.
По словам официального представителя МИД России, Москва предпочитает оценивать ситуацию, исходя из конкретных практических шагов армянского правительства по реализации своего проевропейского курса и их влияния на Евразийский экономический союз.
«Мы с самого начала говорили, что невозможно совмещать членство в ЕАЭС с внедрением наднациональных регулирующих механизмов другого интеграционного блока», — напомнила дипломат.
Она добавила, что Россия неоднократно поднимала этот вопрос «в полном объеме и на всех уровнях».
По словам Захаровой, причина заключается в том, что структуры Европейского союза проводят «деструктивную политику» и вводят незаконные санкции против стран-членов ЕАЭС.
«Это полностью противоречит не потому, что мы против совмещения различных форм сотрудничества. Напротив, мы всегда говорили, что возможно гармонично сочетать взаимодействие по разным направлениям. Но это было возможно до того момента, пока с западноевропейского направления не начали наноситься прямые удары и пока это не превратилось в гибридную войну, в том числе в экономической сфере», — пояснила Захарова.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в мае 2025 года участвовал в саммите ЕАЭС в Минске в дистанционном формате. Кроме того, он не поехал на межправительственные заседания ЕАЭС и СНГ, прошедшие осенью 2023 года в Бишкеке, где Армению вновь представлял вице-премьер Мгер Григорян.
9 мая президент России Владимир Путин во время пресс-конференции заявил, что Ереван должен как можно скорее определиться со своей позицией по участию в ЕС или ЕАЭС, не исключив возможности «интеллигентного разделения». В свою очередь Пашинян 11 мая заявил журналистам, что Армения продолжает оставаться полноценным членом ЕАЭС, а референдум по этому вопросу может быть проведен только при «объективной необходимости».
Одновременно в МИД России заявляли, что Ереван нарушил обещание не предпринимать шагов против России, а молчание западных лидеров и армянской стороны в связи с угрозами Владимира Зеленского в адрес ветеранов Великой Отечественной войны уже «вошло в исторические хроники».