ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի հրավերով Հայաստանում է ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորի» (անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության) պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված անասնաբուժական և բուսասանիտարական ոլորտների մասնագետների հետ համատեղ ստուգումներ են իրականացվելու բուսական և կենդանական ծագման արտադրանք ունեցող հայկական մի շարք ընկերություններում։
ՍԱՏՄ ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել քննարկում «Ռոսսելխոզնադզորի» և Տեսչական մարմնի ներկայացուցիչների միջև նախատեսված վերահսկողական միջոցառումների օրակարգում ընդգրկված հարցերի վերաբերյալ։ ՌԴ պատվիրակության ղեկավար Ալեքսեյ Շեգլովը հայ գործընկերներին է փոխանցել «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտի ողջույնները, շնորհակալություն հայտնել ստեղծված իրավիճակին արագ արձագանքելու, ինչպես նաև համատեղ վերահսկողական միջոցառումներ կազմակերպելու պատրաստակամության համար։
Տիգրան Պետրոսյանը վստահեցրել է, որ երկու երկրների իրավասու մարմինների համագործակցությունը միշտ կրելու է կառուցողական փոխգործակցության բնույթ։
Առաջիկա յոթ օրերի ընթացքում նախատեսվում է վերահսկողական միջոցառումներ իրականացնել հայկական մի շարք ձեռնարկություններում՝ բուսաբուծական ութ արտադրավայրերում և ձկնաբուծական չորս արտադրություններում՝ նպատակ ունենալով ստուգել Հայաստանից Ռուսաստան ներմուծվող բուսասանիտարական և ձկնաբուծական ենթահսկման արտադրանքի համապատասխանությունը ԵԱՏՄ օրենսդրության պահանջներին և նորմերին։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ռոսսելխոզնադզորը» 2026 թվականի մայիսի 22-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնելու Հայաստանից մատակարարվող ծաղկային արտադրանքի ներմուծման համար։

21 Май 2026 - 14:47 AMT
По приглашению Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении в страну прибыла делегация российского «Россельхознадзора» — Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору. Совместно со специалистами в области ветеринарии и фитосанитарии будут проведены проверки на ряде армянских предприятий, производящих продукцию растительного и животного происхождения.
Под руководством главы инспекционного органа Тиграна Петросяна состоялось обсуждение вопросов, включенных в повестку предстоящих контрольных мероприятий, с участием представителей «Россельхознадзора» и армянского ведомства. Руководитель российской делегации Алексей Щеглов передал армянским коллегам приветствия главы «Россельхознадзора» Сергея Данкверта и поблагодарил за оперативную реакцию на сложившуюся ситуацию, а также за готовность организовать совместные проверки.
Тигран Петросян подчеркнул, что сотрудничество компетентных органов двух стран всегда будет носить конструктивный характер.
В течение ближайших семи дней планируется провести контрольные мероприятия на ряде армянских предприятий, включая восемь растениеводческих производств и четыре рыбоводческих хозяйства. Цель проверок — установить соответствие поставляемой из Армении в Россию фитосанитарной и рыбной продукции требованиям и нормам законодательства Евразийского экономического союза.
Ранее стало известно, что «Россельхознадзор» с 22 мая 2026 года введет временные ограничения на импорт цветочной продукции из Армении.