22 Մայիս 2026 - 07:51 AMT
Նեպալում տեղի է ունեցել ՀՀ պատվավոր հյուպատոսության պաշտոնական բացման արարողությունը, հայտնում է Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
ՀՀ դեսպան Վահագն Աֆյանը միջոցառման առթիվ իր ելույթում, բարձր գնահատելով Նեպալում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Կիրան Մալլայի գործունեությունը, անդրադարձել է երկու երկրների հնագույն քաղաքակրթական պատմամշակութային հարուստ ժառանգությանն ու զբոսաշրջության, կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, առևտրի, ներդրումների, գյուղատնտեսության, վերականգնվող էներգիայի և մշակութային ոլորտներում համագործակցության խորացման խոստումնալից հնարավորություններին:
Աֆյանը նշել է նաև, որ երկու երկրների միջև դինամիկ կերպով համագործակցություն է ծավալվում միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում, որտեղ Հայաստանն ու Նեպալը շարունակում են աջակցել կառուցողական երկխոսությանը, խաղաղ համակեցությանը, կայուն զարգացմանն ու ազգերի միջև փոխադարձ հարգանքին։
Նույն օրը կազմակերպված ընդունելության ընթացքում ՀՀ դեսպանն իր խոսքում, անդրադառնալով արագ փոփոխվող միջազգային պայմաններում անկախությունը, ինքնիշխանությունն ու խաղաղ զարգացումը կարևորող երկրների միջև համագործակցության նշանակությանը, հույս է հայտնել, որ ՀՀ պատվավոր հյուպատոսությունը կծառայի որպես հարթակ, առավել ամուր ինստիտուցիոնալ կապերի խթանման և տարբեր նախաձեռնությունների աջակցության համար, նպաստելով երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության հետագա ամրապնդմանը։
Նեպալի ԱԳՆ ներկայացուցիչ’ արարողակարգի վարչության պետ Կումար Ռաջ Քարելն ու ՀՀ պատվավոր հյուպատոսն իրենց հերթին ևս անդրադարձել են գրասենյակի գործունեության հետագա դերին և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում երկու երկրների միջև սերտ համագործակցության հաստատման ներուժին:
Երկու երկրների ընդհանրությունների առումով ընդգծվել է հնագույն քաղաքակրթությունների, կենսունակ ժողովրդավարությունների և խաչմերուկային տեղադիրքերի, ինչպես նաև միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում ակտիվ մասնակցության մասին։
Երեկոյին մասնակցել է Նեպալի բանակի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Աշոկ Ռաջ Սիգդելը։Ներկա էին Նեպալի կառավարության, դիվանագիտական կորպուսի, գործարար շրջանակների և լրատվականների ներկայացուցիչներ։

22 Май 2026 - 10:10 AMT
В Непале состоялась официальная церемония открытия почетного консульства Армении, сообщает посольство Армении в Индии.
Посол Армении Ваагн Афян в своем выступлении по случаю мероприятия, высоко оценив деятельность почетного консула Армении в Непале Кирана Маллы, коснулся богатого древнего цивилизационного, исторического и культурного наследия двух стран, а также перспективных возможностей углубления сотрудничества в сферах туризма, образования, информационных технологий, торговли, инвестиций, сельского хозяйства, возобновляемой энергетики и культуры.
Афян также отметил, что между двумя странами динамично развивается сотрудничество в рамках международных организаций, где Армения и Непал продолжают поддерживать конструктивный диалог, мирное сосуществование, устойчивое развитие и взаимное уважение между народами.
Во время организованного в тот же день приема армянский посол, говоря о значении сотрудничества между государствами, придающими значение независимости, суверенитету и мирному развитию в условиях быстро меняющейся международной обстановки, выразил надежду, что почетное консульство Армении станет площадкой для укрепления институциональных связей и поддержки различных инициатив, способствуя дальнейшему укреплению дружбы между двумя народами.
Представитель МИД Непала, глава протокольного управления Кумар Радж Карел, а также почетный консул Армении в свою очередь также затронули будущую роль офиса и потенциал установления тесного сотрудничества между двумя странами в сферах взаимного интереса.
В качестве общих черт двух стран были подчеркнуты древние цивилизации, жизнеспособные демократии, перекрестное географическое положение, а также активное участие в международных миротворческих миссиях.
Вечер посетил начальник Генерального штаба армии Непала генерал Ашок Радж Сигдел. На мероприятии также присутствовали представители правительства Непала, дипломатического корпуса, деловых кругов и СМИ.