22 Մայիս 2026 - 07:51 AMT
Նեպալում տեղի է ունեցել ՀՀ պատվավոր հյուպատոսության պաշտոնական բացման արարողությունը, հայտնում է Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
ՀՀ դեսպան Վահագն Աֆյանը միջոցառման առթիվ իր ելույթում, բարձր գնահատելով Նեպալում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Կիրան Մալլայի գործունեությունը, անդրադարձել է երկու երկրների հնագույն քաղաքակրթական պատմամշակութային հարուստ ժառանգությանն ու զբոսաշրջության, կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, առևտրի, ներդրումների, գյուղատնտեսության, վերականգնվող էներգիայի և մշակութային ոլորտներում համագործակցության խորացման խոստումնալից հնարավորություններին:
Աֆյանը նշել է նաև, որ երկու երկրների միջև դինամիկ կերպով համագործակցություն է ծավալվում միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում, որտեղ Հայաստանն ու Նեպալը շարունակում են աջակցել կառուցողական երկխոսությանը, խաղաղ համակեցությանը, կայուն զարգացմանն ու ազգերի միջև փոխադարձ հարգանքին։
Նույն օրը կազմակերպված ընդունելության ընթացքում ՀՀ դեսպանն իր խոսքում, անդրադառնալով արագ փոփոխվող միջազգային պայմաններում անկախությունը, ինքնիշխանությունն ու խաղաղ զարգացումը կարևորող երկրների միջև համագործակցության նշանակությանը, հույս է հայտնել, որ ՀՀ պատվավոր հյուպատոսությունը կծառայի որպես հարթակ, առավել ամուր ինստիտուցիոնալ կապերի խթանման և տարբեր նախաձեռնությունների աջակցության համար, նպաստելով երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության հետագա ամրապնդմանը։
Նեպալի ԱԳՆ ներկայացուցիչ’ արարողակարգի վարչության պետ Կումար Ռաջ Քարելն ու ՀՀ պատվավոր հյուպատոսն իրենց հերթին ևս անդրադարձել են գրասենյակի գործունեության հետագա դերին և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում երկու երկրների միջև սերտ համագործակցության հաստատման ներուժին:
Երկու երկրների ընդհանրությունների առումով ընդգծվել է հնագույն քաղաքակրթությունների, կենսունակ ժողովրդավարությունների և խաչմերուկային տեղադիրքերի, ինչպես նաև միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում ակտիվ մասնակցության մասին։
Երեկոյին մասնակցել է Նեպալի բանակի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Աշոկ Ռաջ Սիգդելը։Ներկա էին Նեպալի կառավարության, դիվանագիտական կորպուսի, գործարար շրջանակների և լրատվականների ներկայացուցիչներ։

22 May 2026 - 10:09 AMT
The official opening ceremony of the Honorary Consulate of Armenia in Nepal took place, Armenia’s embassy in India reported.
In his speech at the event, Armenian Ambassador Vahagn Afyan, highly praising the work of Armenia’s Honorary Consul in Nepal Kiran Malla, referred to the rich ancient civilizational, historical and cultural heritage of both countries, as well as promising opportunities for expanding cooperation in tourism, education, information technologies, trade, investment, agriculture, renewable energy and culture.
Afyan also noted that the two countries are dynamically developing cooperation within international organizations, where Armenia and Nepal continue to support constructive dialogue, peaceful coexistence, sustainable development and mutual respect among nations.
During a reception organized the same day, the Armenian ambassador, referring to the importance of cooperation between countries that value independence, sovereignty and peaceful development amid rapidly changing international conditions, expressed hope that the honorary consulate would serve as a platform for promoting stronger institutional ties and supporting various initiatives, contributing to further strengthening friendship between the two peoples.
Nepalese Foreign Ministry representative and head of the protocol department Kumar Raj Kharel and Armenia’s honorary consul also addressed the future role of the office and the potential for establishing closer cooperation between the two countries in areas of mutual interest.
Among the similarities between the two countries, speakers highlighted their ancient civilizations, vibrant democracies, strategic crossroads locations and active participation in international peacekeeping missions.
The evening was attended by Chief of the Nepalese Army General Staff, General Ashok Raj Sigdel. Representatives of Nepal’s government, diplomatic corps, business community and media were also present.