22 Մայիս 2026 - 09:20 AMT
Վոլոդին․ ՌԴ-ն չի կարող լռության մատնել ՀՀ-ում կատարվողը, Փաշինյանը ոչ բարեկամական քաղաքականություն է վարում
Ռուսաստանի վերաբերմունքը Հայաստանի բնակիչների նկատմամբ բարեկամական է, սակայն Մոսկվան չի կարող լռության մատնել Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները, հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը:
«Ռուսաստանը միշտ օգնության է հասել հայ ժողովրդին։ Այդպես է նաև հիմա, և Հայաստանի բնակիչների նկատմամբ վերաբերմունքը բարեկամական բնույթ ունի։ Միևնույն ժամանակ անհրաժեշտ է կողմնորոշվել։ Մենք այլևս չենք կարող լռության մատնել Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները»,- նշել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վոլոդինը հավելել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նկատմամբ վարում է ոչ բարեկամական քաղաքականություն՝ միաժամանակ օգտվելով Մոսկվայի ընձեռած հնարավորություններից։
«Պետական դումայի պատգամավորների կարծիքով՝ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ վարում է ոչ բարեկամական քաղաքականություն՝ ցինիկաբար օգտագործելով այն հնարավորությունները, որոնք տրամադրվում են մեր երկրի կողմից»,- գրել է Վոլոդինը «Մաքս» հարթակում։

22 Май 2026 - 09:58 AMT
Отношение России к жителям Армении остается дружественным, однако Москва не может замалчивать происходящее в Армении, заявил председатель Госдумы РФ Вячеслав Володин.
«Россия всегда приходила на помощь армянскому народу. Так происходит и сейчас, и отношение к жителям Армении носит дружественный характер. Вместе с тем необходимо определяться. Мы больше не можем замалчивать происходящие в Армении процессы», — отметил он, сообщает «РИА Новости».
Володин добавил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян проводит в отношении России недружественную политику, одновременно пользуясь возможностями, предоставляемыми Москвой.
«По мнению депутатов Государственной думы, премьер-министр Армении Пашинян проводит в отношении Российской Федерации недружественную политику, цинично используя возможности, которые предоставляет наша страна», — написал Володин на платформе «Макс».
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин ранее заявил, что Москва не может принять линию официального Еревана по вопросу членства в ЕАЭС, согласно которой участие в союзе сохраняется до тех пор, пока не удастся вступить в Европейский союз. Галузин также напомнил, что Армения подписала договор о Евразийском экономическом союзе и документы о дальнейшем развитии ЕАЭС до 2030 и 2045 годов.