22 Մայիս 2026 - 11:37 AMT
ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորը» հայտարարել է, որ Հայաստանից մատակարարումների հետ կապված խնդիրները վերաբերում են ոչ միայն ծաղիկներին, այլև մրգերին և բանջարեղենին։ Այդ մասին հայտարարել է «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը։
«Հարցն այն է, որ մենք խնդիրներ ունենք ոչ միայն ծաղիկների, այլ նաև բանջարեղենի և մրգերի հետ»,- ասել է Դանկվերտը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա նշել է, որ հայկական ձեռնարկություններում ստուգումները շարունակվելու են ևս մեկ շաբաթ։
«Այդ ստուգումների արդյունքներով որոշում կընդունենք»,- հավելել է ծառայության ղեկավարը։
Դանկվերտը նաև նշել է, որ ռուսական կողմը կապի մեջ է Հայաստանի տեսչական մարմնի հետ՝ առկա խնդիրների կարգավորման նպատակով։
Ավելի վաղ «Ռոսսելխոզնադզորը» հայտնել էր, որ 2026 թվականի մայիսի 22-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ են կիրառվելու Հայաստանից ծաղիկների ներմուծման նկատմամբ։ Գերատեսչությունը պարզաբանել էր, որ թեև Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը համապատասխան երաշխիքներ է տրամադրել, այնուամենայնիվ շարունակվում են Եվրասիական տնտեսական միության համար կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերման դեպքերը։

Российский «Россельхознадзор» заявил, что проблемы, связанные с поставками из Армении, касаются не только цветов, но и фруктов и овощей. Об этом заявил глава ведомства Сергей Данкверт.
«Вопрос в том, что у нас есть проблемы не только с цветами, но и с овощами и фруктами», — сказал Данкверт, пишет «ТАСС».
Он отметил, что проверки на армянских предприятиях продолжатся еще неделю.
«По результатам этих проверок примем решение», — добавил глава службы.
Данкверт также сообщил, что российская сторона находится на связи с инспекционным органом Армении для урегулирования существующих проблем.
Ранее «Россельхознадзор» сообщил, что с 22 мая 2026 года будут введены временные ограничения на импорт цветов из Армении. Ведомство пояснило, что, несмотря на предоставленные Инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов Армении гарантии, продолжают выявляться карантинные объекты для Евразийского экономического союза.