22 Մայիս 2026 - 11:37 AMT
ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորը» հայտարարել է, որ Հայաստանից մատակարարումների հետ կապված խնդիրները վերաբերում են ոչ միայն ծաղիկներին, այլև մրգերին և բանջարեղենին։ Այդ մասին հայտարարել է «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը։
«Հարցն այն է, որ մենք խնդիրներ ունենք ոչ միայն ծաղիկների, այլ նաև բանջարեղենի և մրգերի հետ»,- ասել է Դանկվերտը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա նշել է, որ հայկական ձեռնարկություններում ստուգումները շարունակվելու են ևս մեկ շաբաթ։
«Այդ ստուգումների արդյունքներով որոշում կընդունենք»,- հավելել է ծառայության ղեկավարը։
Դանկվերտը նաև նշել է, որ ռուսական կողմը կապի մեջ է Հայաստանի տեսչական մարմնի հետ՝ առկա խնդիրների կարգավորման նպատակով։
Ավելի վաղ «Ռոսսելխոզնադզորը» հայտնել էր, որ 2026 թվականի մայիսի 22-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ են կիրառվելու Հայաստանից ծաղիկների ներմուծման նկատմամբ։ Գերատեսչությունը պարզաբանել էր, որ թեև Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը համապատասխան երաշխիքներ է տրամադրել, այնուամենայնիվ շարունակվում են Եվրասիական տնտեսական միության համար կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերման դեպքերը։

Russia’s Rosselkhoznadzor has stated that problems related to supplies from Armenia concern not only flowers, but also fruits and vegetables. The statement was made by Rosselkhoznadzor head Sergei Dankvert.
“The issue is that we have problems not only with flowers, but also with vegetables and fruits,” Dankvert said, according to TASS.
He noted that inspections at Armenian enterprises will continue for another week.
“Based on the results of those inspections, we will make a decision,” the agency head added.
Dankvert also said the Russian side remains in contact with Armenia’s inspection authority to resolve the existing issues.
Earlier, Rosselkhoznadzor announced that temporary restrictions on flower imports from Armenia would take effect on May 22, 2026. The agency explained that although Armenia’s Food Safety Inspection Body had provided the necessary guarantees, cases of quarantine objects being detected for the Eurasian Economic Union continue to occur.