22 Մայիս 2026 - 13:05 AMT
Վերին Լարսի անցակետում հայկական բեռնատարների կուտակումները վկայում են Ռուսաստանի հետ առևտրաշրջանառության աճի մասին, հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում:
Նա արձագանքել է դիտարկմանը, ըստ որի՝ հայ գործարարների բեռնատարները կանգնած են Լարսի անցակետում և չեն կարողանում հատել վրաց-ռուսական սահմանը, ինչի հետևանքով ապրանքները փչանում են, իսկ բիզնեսը ֆինանսական կորուստներ է կրում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Պապոյանի խոսքով՝ Ռուսաստանի գործընկերների հետ մշտական աշխատանք է իրականացվում, առկա են լավ աշխատանքային հարաբերություններ, և առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում խնդիրները կկարգավորվեն։
«Ընդհանուր առմամբ բոլոր խնդիրների լուծման վերջին օրը հունիսի 7–ն է, մեր գործարարները գիտեն այդ մասին։ Տեխնիկական խնդիրներ են և կապված են նրա հետ, որ շատ մեծ ծավալի արտահանում ու ներմուծում ունենք դեպի Ռուսաստան և այնտեղից մեր երկիր, այսինքն` առևտրաշրջանառությունը մեծացել է, շատ մեծ թվով զբոսաշրջիկներ են գալիս ու գնում մեր երկիր»,– ընդգծել է նախարարը։
Նա նշել է, որ չունի հստակ տվյալներ այն մասին, թե ինչ ապրանքներ են վնասվել վերջին օրերին, սակայն հավելել է, որ բեռնափոխադրումների ընթացքում նման կանգառներ երբեմն լինում են, և դա բնական գործընթաց է։
Պապոյանը անդրադարձել է նաև ռուսական գազի գնին՝ վստահեցնելով, որ այդ հարցում խնդիրներ չկան։
«Նիկոլ Փաշինյանը միակ ղեկավարն է, որի օրոք գազի գինը չի թանկացել, մնացած բոլոր ղեկավարների օրոք, որոնք իբր թե մոտ են եղել Ռուսաստանի հետ, գազը թանկացել է»,– հայտարարել է նախարարը։
2019 թվականի հունվարին Ռուսաստանից Հայաստան մատակարարվող գազի գինը սահմանին թանկացել էր՝ 1000 խորանարդ մետրի դիմաց դառնալով 165 դոլար՝ նախկին 150 դոլարի փոխարեն, սակայն այդ փոփոխությունը չէր անդրադարձել սպառողների սակագնի վրա։

Скопление армянских грузовиков на КПП Верхний Ларс свидетельствует о росте товарооборота с Россией, заявил министр экономики Геворг Папоян во время предвыборной кампании партии «Гражданский договор» в административном районе Нор Норк Еревана.
Он отреагировал на замечание о том, что грузовики армянских предпринимателей стоят на КПП Ларс и не могут пересечь грузино-российскую границу, из-за чего товары портятся, а бизнес несет финансовые убытки, сообщает «Sputnik Армения».
По словам Папояна, с российскими партнерами ведется постоянная работа, существуют хорошие рабочие отношения, и в ближайшие несколько дней проблемы будут урегулированы.
«В целом последний день решения всех проблем — 7 июня, наши предприниматели знают об этом. Это технические проблемы, связанные с тем, что у нас очень большие объемы экспорта и импорта в Россию и из России, то есть товарооборот вырос, очень большое число туристов приезжает в нашу страну и выезжает из нее», — подчеркнул министр.
Он отметил, что у него нет точных данных о том, какие товары пострадали в последние дни, однако добавил, что подобные задержки во время грузоперевозок иногда случаются и это естественный процесс.
Папоян также коснулся вопроса цены на российский газ, заверив, что в этой сфере проблем нет.
«Никол Пашинян — единственный руководитель, при котором цена на газ не повышалась. При всех остальных руководителях, которые якобы были близки к России, газ дорожал», — заявил министр.
В январе 2019 года цена поставляемого из России в Армению газа на границе выросла со 150 до 165 долларов за тысячу кубометров, однако это изменение не отразилось на тарифах для потребителей.