23 Մայիս 2026 - 08:00 AMT
Վատիկան այցի շրջանակում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն հանդիպել է միջկրոնական հարաբերությունների ընդհանուր պատասխանատու կարդինալ Քուվաքատի հետ, կարևորեն կրոնների միջև խաղաղ համակեցությունն ու համագործակցությունը։
Արամ Ա-ն կրկին անդրադարձել է Վատիկանի Գրեգորյան համալսարանում մոտ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի կազմակերպած համագումարում Արցախի և Հայ եկեղեցու վերաբերյալ դրսևորված միակողմանի մոտեցումներին, հայտնում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության մամուլի ծառայությունը:
«Կարդինալն անհրաժեշտ բացատրություններ է տվել Ադրբեջանի հետ Վատիկանի ունեցած երկխոսության մասին՝ միաժամանակ շեշտելով, որ Վեհափառ Հայրապետի արծարծած հարցերի շուրջ իր բաժանմունքն անհրաժեշտ աշխատանքները պիտի շարունակի կատարել»,-ասվում է կաթողիկոսության հաղորդագրության մեջ:
Կարդինալը համաձայնել է օրակարգի ընդլայնման անհրաժեշտության հետ: Հանդիպման ավարտին Վեհափառ Հայրապետը Քուվաքատին նվիրել է Աստվածամորը պատկերող հուշանվեր։
Վատիկանում կայացած հանդիպումը շարունակությունն էր Ղազախստանում 2025-ի ամռանն ունեցած քննարկումի, երբ Արամ Ա-ն կրկին բարձրացրել էր Վատիկանի Գրեգորյան համալսարանում Ադրբեջանի կազմակերպած համագումարի հարցը:

В рамках визита в Ватикан Католикос Великого дома Киликийского Арам I встретился с ответственным за межрелигиозные отношения кардиналом Кувакатом, подчеркнув важность мирного сосуществования и сотрудничества между религиями.
Как сообщает пресс-служба Католикосата Великого дома Киликийского, Арам I вновь затронул вопрос односторонних подходов к Арцаху и Армянской церкви, проявленных почти год назад на конференции, организованной Азербайджаном в Григорианском университете Ватикана.
«Кардинал дал необходимые разъяснения относительно диалога Ватикана с Азербайджаном, одновременно подчеркнув, что его подразделение должно продолжить необходимую работу по вопросам, поднятым Его Святейшеством», — говорится в сообщении Католикосата.
Кардинал также согласился с необходимостью расширения повестки. В завершение встречи Его Святейшество преподнес Кувакату памятный подарок с изображением Богоматери.
Встреча в Ватикане стала продолжением обсуждений, состоявшихся летом 2025 года в Казахстане, когда Арам I вновь поднял вопрос организованной Азербайджаном конференции в Григорианском университете Ватикана.