23 Մայիս 2026 - 08:00 AMT
Վատիկան այցի շրջանակում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն հանդիպել է միջկրոնական հարաբերությունների ընդհանուր պատասխանատու կարդինալ Քուվաքատի հետ, կարևորեն կրոնների միջև խաղաղ համակեցությունն ու համագործակցությունը։
Արամ Ա-ն կրկին անդրադարձել է Վատիկանի Գրեգորյան համալսարանում մոտ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի կազմակերպած համագումարում Արցախի և Հայ եկեղեցու վերաբերյալ դրսևորված միակողմանի մոտեցումներին, հայտնում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության մամուլի ծառայությունը:
«Կարդինալն անհրաժեշտ բացատրություններ է տվել Ադրբեջանի հետ Վատիկանի ունեցած երկխոսության մասին՝ միաժամանակ շեշտելով, որ Վեհափառ Հայրապետի արծարծած հարցերի շուրջ իր բաժանմունքն անհրաժեշտ աշխատանքները պիտի շարունակի կատարել»,-ասվում է կաթողիկոսության հաղորդագրության մեջ:
Կարդինալը համաձայնել է օրակարգի ընդլայնման անհրաժեշտության հետ: Հանդիպման ավարտին Վեհափառ Հայրապետը Քուվաքատին նվիրել է Աստվածամորը պատկերող հուշանվեր։
Վատիկանում կայացած հանդիպումը շարունակությունն էր Ղազախստանում 2025-ի ամռանն ունեցած քննարկումի, երբ Արամ Ա-ն կրկին բարձրացրել էր Վատիկանի Գրեգորյան համալսարանում Ադրբեջանի կազմակերպած համագումարի հարցը:

23 May 2026 - 10:21 AMT
During his visit to the Vatican, Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I met with Cardinal Koovakad, who oversees interreligious relations, emphasizing peaceful coexistence and cooperation among religions.
Aram I again addressed the one-sided approaches toward Artsakh and the Armenian Church displayed during a conference organized by Azerbaijan nearly a year ago at the Pontifical Gregorian University, the press service of the Catholicosate of the Great House of Cilicia reported.
“The Cardinal provided the necessary explanations regarding the Vatican’s dialogue with Azerbaijan, while also stressing that his department should continue carrying out the necessary work concerning the issues raised by His Holiness,” the Catholicosate statement said.
The Cardinal also agreed on the need to expand the agenda. At the conclusion of the meeting, His Holiness presented Koovakad with a commemorative gift depicting the Virgin Mary.
The meeting in the Vatican was a continuation of discussions held in Kazakhstan in the summer of 2025, when Aram I had again raised the issue of the Azerbaijan-organized conference at the Pontifical Gregorian University.