25 Մայիս 2026 - 09:02 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ հետ «հարաբերությունները խզելու ուղին է բռնել», հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Փաշինյանը ՌԴ հետ հարաբերությունները խզելու ուղին է բռնել, դա պետք է խոստովանել: Նրան շահավետ է թվում, սողոսկելով տարբեր քաղաքական հոսանքների միջև, ուռճացված հեղինակություն վաստակել արևմուտքում՝ վտանգի տակ դնելով մեր երկրի հետ հարաբերությունները»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նաև ասել է, որ Փաշինյանի քաղաքական քայլերը սպառնալիքի տակ են դրել Հայաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի, ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի հետ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Ըստ երևույթին, նա մեզ հիմարի տեղ է դրել։ Միաժամանակ ինքն է լրջորեն սխալվել համակարգային պատկերացումների մեջ և իր երկրի համար չափազանց վտանգավոր քաղաքականություն վարում… Մտածեք միայն՝ այս մարդու գործողությունների հետևանքով կտուժի ամբողջ հայ ժողովուրդը, որը կկորցնի Ռուսաստանի շուկան, ամբողջ ԵԱՏՄ-ն և տասնամյակներով կառուցված տնտեսական կապերը», – հավելել է նա։
Մեդվեդևը հիշեցրել է, որ Փաշինյանի վարած քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել նրան, որ Երևանը ռուսական գազը ստիպված լինի ձեռք բերել եվրոպական գներով, որոնք ներկայիս սակագներից երեք անգամ բարձր են։
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը նաև առաջարկել է Հայաստանի վարչապետին հարցնել քաղաքացիներին՝ արդյոք նրանք պատրաստ են նման գին վճարել։
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Հայաստանին փորձում են ներքաշել հակառուսական ճամբար՝ նպատակ ունենալով Ռուսաստանին «հնարավորինս ավելի ցավոտ հարված հասցնել»։

25 Май 2026 - 10:28 AMT
Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян «взял курс на разрыв отношений» с Россией.
«Пашинян взял курс на разрыв отношений с Россией, это нужно признать. Ему кажется выгодным, лавируя между различными политическими течениями, заработать раздутый авторитет на Западе, ставя под угрозу отношения с нашей страной», — сказал он, сообщает «РИА Новости».
Он также заявил, что политические шаги Пашиняна поставили под угрозу отношения Армении с Россией, Организация Договора о коллективной безопасности и Евразийский экономический союз, сообщает «Sputnik Армения».
«По всей видимости, он держит нас за дураков. При этом сам серьезно ошибся в системных представлениях и проводит крайне опасную для своей страны политику… Только вдумайтесь: в результате действий этого человека пострадает весь армянский народ, который потеряет российский рынок, весь ЕАЭС и экономические связи, выстраивавшиеся десятилетиями», — добавил Медведев.
Он напомнил, что политика Пашиняна может привести к тому, что Ереван будет вынужден покупать российский газ по европейским ценам, которые втрое выше нынешних тарифов.
Зампред Совета безопасности России также предложил премьер-министру Армении спросить граждан, готовы ли они платить такую цену.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров ранее заявил, что Армению пытаются втянуть в антироссийский лагерь с целью нанести России «максимально болезненный удар».
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин заявил, что Москва не может принять линию официального Еревана по вопросу членства в ЕАЭС, согласно которой участие в объединении сохраняется до возможного вступления в Европейский союз. Галузин также напомнил, что Армения подписала договор о ЕАЭС и документы о дальнейшем развитии союза до 2030 и 2045 годов.