25 Մայիս 2026 - 13:02 AMT
Ռուսաստանն էներգակիրների հուսալի մատակարար է, հատկապես իր գործընկերների համար, սակայն Երևանին գրավող ռուսական գազի արտոնյալ գինը կարող է վերածվել շուկայականի, եթե Հայաստանը որոշի դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք լսել ենք հայկական ղեկավարության հայտարարությունները այն մասին, որ գոյություն ունի ռուսական գազի, ռուսական էներգակիրների չափազանց գրավիչ, առավել քան արտոնյալ գին։ Դա իսկապես այդպես է․ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ էներգակիրների հուսալի և պատասխանատու մատակարար բոլոր երկրների, հատկապես՝ իր ամենամոտ դաշնակիցների և գործընկերների համար», – ընդգծել է Կրեմլի ներկայացուցիչը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Միաժամանակ Պեսկովը նշել է, որ նման ռեժիմն անհնար է այլ ինտեգրացիոն միավորումների մասնակիցների համար, «իհարկե, խոսքը Եվրամիության մասին է»։ Նրա խոսքով՝ այնտեղ գործում է բոլորովին այլ՝ շուկայական գնային համակարգ։
«Այնտեղ գների կատեգորիան բոլորովին այլ է՝ շուկայական։ Սա շատ լավ հայտնի է մեր բարեկամներին Երևանում», – եզրափակել է նա։
Պեսկովը նաև հայտարարել է, որ Հայաստանի հետագա տնտեսական ինտեգրման ուղղության ընտրության հարցը շարունակում է բաց մնալ։ Միևնույն ժամանակ նա հիշեցրել է, որ Մոսկվա այցի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ասել է, որ Հայաստանը շարունակում է լիարժեք մնալ ԵԱՏՄ անդամ, սակայն զուգահեռաբար զարգացնում է հարաբերությունները նաև արտաքին քաղաքականության այլ ուղղություններով, մասնավորապես՝ Եվրոպայի հետ։
«Եվ ինչպես այն ժամանակ պարզաբանել էր Փաշինյանը, ինչ-որ փուլում անհրաժեշտ կլինի վերջնական որոշում կայացնել, և դա արվելու է հանրաքվեի միջոցով։ Այսինքն՝ խոսքը հենց հայ ժողովուրդն է ասելու», – եզրափակել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարը։
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ հետ «հարաբերությունները խզելու ուղին է բռնել»: Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանը չի ձգտում խզել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:
«Այդ պաշտոնյայի տեղեկությունները սխալ են, Հայաստանը շահագրգռված չէ խզել Ռուսաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական, մնացած բոլոր կապերը»,- ասել է նա:

25 May 2026 - 13:19 AMT
“We have heard statements from the Armenian leadership that the price of Russian gas and Russian energy resources is extremely attractive and more than preferential. This is indeed the case. Russia remains a reliable and responsible supplier of energy resources for all countries, especially for its closest allies and partners,” the Kremlin representative said, according to TASS.
At the same time, Peskov noted that such a regime is impossible for participants in other integration blocs, “obviously referring to the European Union.” According to him, a completely different pricing system operates there — one based on market rates.
“The price category there is entirely different — market-based. This is very well known to our friends in Yerevan,” he added.
Peskov also stated that the question of Armenia’s future direction of economic integration remains open. At the same time, he recalled that during a visit to Moscow, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said Armenia continues to remain a full member of the EAEU while simultaneously developing relations in other foreign policy directions, particularly with Europe.
“And as Pashinyan clarified at the time, at some stage it will be necessary to make a final decision, and this will be done through a referendum. In other words, the Armenian people themselves will have the final say,” the Kremlin spokesman concluded.
Deputy Chairman of Russia’s Security Council Dmitry Medvedev previously said that Pashinyan had “chosen the path of breaking relations” with Russia. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan responded that Armenia is not seeking to sever ties with Moscow.
“The information possessed by that official is incorrect. Armenia is not interested in severing political, economic or any other ties with Russia,” Mirzoyan said.