25 Մայիս 2026 - 13:02 AMT
Ռուսաստանն էներգակիրների հուսալի մատակարար է, հատկապես իր գործընկերների համար, սակայն Երևանին գրավող ռուսական գազի արտոնյալ գինը կարող է վերածվել շուկայականի, եթե Հայաստանը որոշի դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք լսել ենք հայկական ղեկավարության հայտարարությունները այն մասին, որ գոյություն ունի ռուսական գազի, ռուսական էներգակիրների չափազանց գրավիչ, առավել քան արտոնյալ գին։ Դա իսկապես այդպես է․ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ էներգակիրների հուսալի և պատասխանատու մատակարար բոլոր երկրների, հատկապես՝ իր ամենամոտ դաշնակիցների և գործընկերների համար», – ընդգծել է Կրեմլի ներկայացուցիչը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Միաժամանակ Պեսկովը նշել է, որ նման ռեժիմն անհնար է այլ ինտեգրացիոն միավորումների մասնակիցների համար, «իհարկե, խոսքը Եվրամիության մասին է»։ Նրա խոսքով՝ այնտեղ գործում է բոլորովին այլ՝ շուկայական գնային համակարգ։
«Այնտեղ գների կատեգորիան բոլորովին այլ է՝ շուկայական։ Սա շատ լավ հայտնի է մեր բարեկամներին Երևանում», – եզրափակել է նա։
Պեսկովը նաև հայտարարել է, որ Հայաստանի հետագա տնտեսական ինտեգրման ուղղության ընտրության հարցը շարունակում է բաց մնալ։ Միևնույն ժամանակ նա հիշեցրել է, որ Մոսկվա այցի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ասել է, որ Հայաստանը շարունակում է լիարժեք մնալ ԵԱՏՄ անդամ, սակայն զուգահեռաբար զարգացնում է հարաբերությունները նաև արտաքին քաղաքականության այլ ուղղություններով, մասնավորապես՝ Եվրոպայի հետ։
«Եվ ինչպես այն ժամանակ պարզաբանել էր Փաշինյանը, ինչ-որ փուլում անհրաժեշտ կլինի վերջնական որոշում կայացնել, և դա արվելու է հանրաքվեի միջոցով։ Այսինքն՝ խոսքը հենց հայ ժողովուրդն է ասելու», – եզրափակել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարը։
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ հետ «հարաբերությունները խզելու ուղին է բռնել»: Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանը չի ձգտում խզել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:
«Այդ պաշտոնյայի տեղեկությունները սխալ են, Հայաստանը շահագրգռված չէ խզել Ռուսաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական, մնացած բոլոր կապերը»,- ասել է նա:

Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что в случае выхода Армении из Евразийский экономический союз цена на российский газ для страны может стать рыночной.
«Мы слышали заявления армянского руководства о том, что существует чрезвычайно привлекательная, более чем льготная цена на российский газ и российские энергоресурсы. Это действительно так. Россия продолжает оставаться надежным и ответственным поставщиком энергоресурсов для всех стран, особенно для своих ближайших союзников и партнеров», — подчеркнул представитель Кремля, пишет ТАСС.
При этом Песков отметил, что подобный режим невозможен для участников других интеграционных объединений, «разумеется, речь идет о Европейском союзе». По его словам, там действует совершенно иная система ценообразования — рыночная.
«Там ценовая категория совершенно другая — рыночная. Это очень хорошо известно нашим друзьям в Ереване», — добавил он.
Песков также заявил, что вопрос дальнейшего направления экономической интеграции Армении остается открытым. Вместе с тем он напомнил, что во время визита в Москву премьер-министр Армении Никол Пашинян говорил о сохранении полноценного членства страны в ЕАЭС при одновременном развитии отношений и по другим внешнеполитическим направлениям, в частности с Европой.
«И как тогда пояснил Пашинян, на каком-то этапе необходимо будет принять окончательное решение, и это будет сделано через референдум. То есть окончательное слово останется за армянским народом», — заключил пресс-секретарь президента России.
Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев ранее заявил, что Пашинян «взял курс на разрыв отношений» с Россией. Глава МИД Армении Арарат Мирзоян в ответ отметил, что Ереван не стремится разрывать связи с Москвой.
«Информация этого чиновника неверна. Армения не заинтересована в разрыве политических, экономических и любых других связей с Россией», — сказал Мирзоян.