25 Մայիս 2026 - 14:05 AMT
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը մի շարք տնտեսվարողների չի թույլատրել ելակ արտահանել Ռուսաստան՝ ստուգումների ընթացքում կարանտինային օրգանիզմների հայտնաբերման պատճառով: Այդ մասին ասել են ՍԱՏՄ մամուլի ծառայությունից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Գառնիկ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ հայկական բեռնատարների վարորդներն ու տնտեսվարողները ահազանգել են՝ Բագրատաշենի անցակետից դեպի ՌԴ արտահանվող ելակը հետ է ուղարկվել։ Դանիելյանի տեղեկություններով՝ ֆիտոսանիտարական ծառայությունն արգելել է արտահանումը՝ պատճառաբանելով ոչ թույլատրելի նյութի առկայությունը։ Պատգամավորը նաև մտավախություն էր հայտնել, որ դեպքը կարող է կապված լինել հայ-ռուսական հարաբերությունների վատթարացման հետ։
«ՍԱՏՄ-ն իր բնականոն գործառույթն է իրականացրել, ստուգել արտահանվող ապրանքը։ Որտեղ խնդիր է հայտնաբերվել, արտահանումն արգելվել է, արտասովոր ոչինչ չկա»,- նշել են տեսչական մարմնից։
Միաժամանակ այն տնտեսվարողները, որոնց ելակը համապատասխանել է սահմանված պահանջներին, շարունակել են արտահանումը բնականոն կերպով։
«Ռոսսելխոզնադզորը» մայիսի 22-ից ժամանակավորապես սահմանափակել է Հայաստանից ծաղկային արտադրանքի ներմուծումը։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մայիսի 21-ին թեմային անդրադառնալով լրագրողներին ասել էր, որ իրավիճակն ընդհանուր առմամբ վերահսկելի է, և աշխատանքներ են իրականացվում ռուս գործընկերների հետ։ Նույն օրը հայտնի էր դարձել, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի մասնագետները սկսել են վերահսկողական միջոցառումներ իրականացնել հայկական մի շարք ձեռնարկություններում։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 22-ին ևս անդրադարձել էր թեմային և ծաղիկների ներմուծման սահմանափակումների հետ կապված իրավիճակը բնութագրել որպես «աշխատանքային»՝ նշելով, որ նման դեպքեր վերջին տարիներին տասնյակ անգամներ են արձանագրվել։

25 Май 2026 - 14:15 AMT
Инспекционный орган безопасности пищевых продуктов Армении не разрешил ряду хозяйствующих субъектов экспортировать клубнику в Россию после выявления карантинных организмов в ходе проверок, сообщили в пресс-службе ведомства, передает «Sputnik Армения».
Ранее депутат парламента Армении от фракции блок «Армения» Гарник Даниелян написал в Facebook, что водители и экспортеры сообщили о возврате клубники, направлявшейся в Россию через пограничный пункт Баграташен.
По информации Даниеляна, фитосанитарная служба запретила экспорт, сославшись на наличие недопустимого вещества. Депутат также выразил опасение, что ситуация может быть связана с ухудшением армяно-российских отношений.
«Инспекционный орган выполнил свои обычные функции и проверил экспортируемую продукцию. Там, где были выявлены проблемы, экспорт был запрещен. Ничего необычного в этом нет», — отметили в ведомстве.
При этом хозяйствующие субъекты, чья клубника соответствовала установленным требованиям, продолжили экспорт в штатном режиме.
Россельхознадзор с 22 мая временно ограничил импорт цветочной продукции из Армении. Министр экономики Армении Геворг Папоян 21 мая заявил, что ситуация в целом остается контролируемой и ведется работа с российскими партнерами. Тогда же стало известно, что специалисты России и Армении начали проводить контрольные мероприятия на ряде армянских предприятий.
Премьер-министр Никол Пашинян 22 мая также прокомментировал ситуацию с ограничениями на импорт цветов, назвав ее «рабочей» и отметив, что подобные случаи фиксировались десятки раз за последние годы.