Մայիսի 26-ին Բաքվում մեկնարկում է հայ գերիների շինծու գործերով բողոքի քննությունը: Վերաքննիչ բողոքի հիման վրա վարույթ է ընդունվել Արցախի նախկին նախագահներ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանի, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի և մյուսների վերաբերյալ դատավճռի գործը։
Գործը քննվելու է Բաքվի վերաքննիչ դատարանում՝ դատավոր Էլմար Ռահիմովի նախագահությամբ, հայտնում է APA-ն:
Բաքվի ռազմական դատարանի որոշմամբ Արայիկ Հարությունյանը, Լևոն Մնացականյանը, Դավիթ Մանուկյանը, Դավիթ Իշխանյանը և Դավիթ Բաբայանը դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման։
Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման, Մադաթ Բաբայանը և Մելիքսեթ Փաշայանը ստացել են 19 տարվա ազատազրկում, Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18 տարի, Դավիթ Ալավերդյանը և Լևոն Բալայանը՝ 16 տարի, իսկ Վասիլի Բեգլարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Էրիկ Ղազարյանը՝ 15 տարվա ազատազրկում։

Appeal hearings in the cases of Armenian detainees are set to begin in Baku on May 26.
Proceedings have been launched following appeals filed in the cases of former Artsakh presidents Arayik Harutyunyan, Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan, former Artsakh parliament speaker David Ishkhanyan, former Foreign Minister David Babayan, former Defense Army commander Levon Mnatsakanyan and others.
The case will be reviewed at the Baku Court of Appeal under the chairmanship of Judge Elmar Rahimov, according to APA.
Under the ruling of the Baku Military Court, Arayik Harutyunyan, Levon Mnatsakanyan, David Manukyan, David Ishkhanyan, and David Babayan were sentenced to life imprisonment.
Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan received 20-year prison sentences, while Madat Babayan and Melikset Pashayan were sentenced to 19 years in prison.
Garik Martirosyan received an 18-year sentence, while David Alaverdyan and Levon Balayan were sentenced to 16 years in prison.