26 Մայիս 2026 - 13:24 AMT
Հունիսի 1-ից ՌԴ-ում գործարկվելու է ապրանքների մատակարարման ակնկալման հաստատման համակարգը (Система подтверждения ожидания товаров (СПОТ), հայտնում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Նոր կարգը վերաբերում է ԵԱՏՄ անդամ պետություններից, այդ թվում՝ Հայաստանից, դեպի ՌԴ ավտոմոբիլային տրանսպորտով ներմուծվող ապրանքներին։
Համակարգի շրջանակում հիմնական պարտավորությունները կրելու է ռուսաստանյան ներմուծողը, սակայն նոր կարգը կարևոր նշանակություն ունի նաև ՀՀ արտահանողների և բեռնափոխադրողների համար, քանի որ առանց ռուսաստանյան գործընկերոջ կողմից ձևավորված համապատասխան փաստաթղթի և դրա հիման վրա ստացված QR-կոդի՝ բեռի մուտքը ՌԴ տարածք կարող է չթույլատրվել։
ՀՀ արտահանողները պետք է ապահովեն, որպեսզի մինչև բեռի ուղարկումը՝
• ռուսաստանյան ներմուծողը կամ գործակալը՝ էլեկտրոնային առևտրի հարթակը, ձևավորած լինի մատակարարման ակնկալման հաստատման փաստաթուղթը՝ Документ о предстоящей поставке товаров (ДОПП),
• ДОПП-ը ռուսաստանյան ներմուծողի կամ գործակալի կողմից ներկայացված լինի սահմանի հատումից ոչ ուշ, քան 48 ժամ առաջ, եթե վճարվում է ներմուծման ԱԱՀ-ի ապահովման վճար, կամ ոչ ուշ, քան 4 ժամ առաջ, եթե նման վճարում չի իրականացվում,
• ռուսաստանյան կողմը փոխանցած լինի համապատասխան QR-կոդը,
• փոխադրողը QR-կոդն ունենա մինչև ՌԴ սահմանին մոտենալը,
• բեռը ուղեկցող փաստաթղթերում նշված տվյալները համապատասխանեն ДОПП-ում նշված տվյալներին։
Ռուսաստանյան գործընկերոջը պետք է նախապես տրամադրել՝
• ապրանքի անվանումը,
• քանակն ու արժեքը,
• ԱՏԳ ԱԱ /ТН ВЭД/ ծածկագիրը,
• հաշիվ-ապրանքագրի, պայմանագրի և ուղեկցող այլ փաստաթղթերի տվյալները,
• փոխադրողի և տրանսպորտային միջոցի վերաբերյալ տեղեկությունները,
• ՌԴ տարածք մուտք գործելու նախատեսվող ամսաթիվը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հորդորել է արտահանողներին նախապես քննարկել նոր կարգը ռուսաստանյան գործընկերների և փոխադրողների հետ՝ բեռների ուշացումներից, հավելյալ ծախսերից և մուտքի հնարավոր սահմանափակումներից խուսափելու համար։

26 Май 2026 - 15:06 AMT
С 1 июня в России начнет работать Система подтверждения ожидания товаров (СПОТ), сообщает Министерство экономики Армении.
Новый порядок касается товаров, ввозимых в Россию автомобильным транспортом из государств — членов Евразийского экономического союза, включая Армению.
В рамках системы основные обязательства возлагаются на российского импортера, однако новые правила имеют важное значение и для армянских экспортеров и перевозчиков, поскольку без соответствующего документа, сформированного российским партнером, и полученного на его основе QR-кода груз может не быть допущен на территорию России.
Армянские экспортеры должны обеспечить, чтобы до отправки груза:
• российский импортер или агент, включая электронную торговую платформу, сформировал документ о предстоящей поставке товаров (ДОПП),
• ДОПП был представлен российским импортером или агентом не позднее чем за 48 часов до пересечения границы, если уплачивается обеспечение по импортному НДС, либо не позднее чем за 4 часа, если такая выплата не производится,
• российская сторона передала соответствующий QR-код,
• перевозчик имел QR-код до приближения к российской границе,
• данные в сопроводительных документах соответствовали информации, указанной в ДОПП.
Российскому партнеру необходимо заранее предоставить:
• наименование товара,
• количество и стоимость,
• код ТН ВЭД,
• данные счета-фактуры, договора и других сопроводительных документов,
• сведения о перевозчике и транспортном средстве,
• предполагаемую дату въезда на территорию России.
Министерство экономики Армении призвало экспортеров заранее обсудить новый порядок с российскими партнерами и перевозчиками, чтобы избежать задержек грузов, дополнительных расходов и возможных ограничений на въезд.