26 Մայիս 2026 - 13:24 AMT
Հունիսի 1-ից ՌԴ-ում գործարկվելու է ապրանքների մատակարարման ակնկալման հաստատման համակարգը (Система подтверждения ожидания товаров (СПОТ), հայտնում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Նոր կարգը վերաբերում է ԵԱՏՄ անդամ պետություններից, այդ թվում՝ Հայաստանից, դեպի ՌԴ ավտոմոբիլային տրանսպորտով ներմուծվող ապրանքներին։
Համակարգի շրջանակում հիմնական պարտավորությունները կրելու է ռուսաստանյան ներմուծողը, սակայն նոր կարգը կարևոր նշանակություն ունի նաև ՀՀ արտահանողների և բեռնափոխադրողների համար, քանի որ առանց ռուսաստանյան գործընկերոջ կողմից ձևավորված համապատասխան փաստաթղթի և դրա հիման վրա ստացված QR-կոդի՝ բեռի մուտքը ՌԴ տարածք կարող է չթույլատրվել։
ՀՀ արտահանողները պետք է ապահովեն, որպեսզի մինչև բեռի ուղարկումը՝
• ռուսաստանյան ներմուծողը կամ գործակալը՝ էլեկտրոնային առևտրի հարթակը, ձևավորած լինի մատակարարման ակնկալման հաստատման փաստաթուղթը՝ Документ о предстоящей поставке товаров (ДОПП),
• ДОПП-ը ռուսաստանյան ներմուծողի կամ գործակալի կողմից ներկայացված լինի սահմանի հատումից ոչ ուշ, քան 48 ժամ առաջ, եթե վճարվում է ներմուծման ԱԱՀ-ի ապահովման վճար, կամ ոչ ուշ, քան 4 ժամ առաջ, եթե նման վճարում չի իրականացվում,
• ռուսաստանյան կողմը փոխանցած լինի համապատասխան QR-կոդը,
• փոխադրողը QR-կոդն ունենա մինչև ՌԴ սահմանին մոտենալը,
• բեռը ուղեկցող փաստաթղթերում նշված տվյալները համապատասխանեն ДОПП-ում նշված տվյալներին։
Ռուսաստանյան գործընկերոջը պետք է նախապես տրամադրել՝
• ապրանքի անվանումը,
• քանակն ու արժեքը,
• ԱՏԳ ԱԱ /ТН ВЭД/ ծածկագիրը,
• հաշիվ-ապրանքագրի, պայմանագրի և ուղեկցող այլ փաստաթղթերի տվյալները,
• փոխադրողի և տրանսպորտային միջոցի վերաբերյալ տեղեկությունները,
• ՌԴ տարածք մուտք գործելու նախատեսվող ամսաթիվը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հորդորել է արտահանողներին նախապես քննարկել նոր կարգը ռուսաստանյան գործընկերների և փոխադրողների հետ՝ բեռների ուշացումներից, հավելյալ ծախսերից և մուտքի հնարավոր սահմանափակումներից խուսափելու համար։

26 May 2026 - 15:05 AMT
Starting June 1, Russia will launch the System for Confirmation of Expected Goods Deliveries (SPOT), Armenia’s Economy Ministry announced.
The new rules apply to goods imported into Russia by road transport from member states of the Eurasian Economic Union, including Armenia.
Under the system, the main obligations will fall on the Russian importer. However, the new procedure is also significant for Armenian exporters and carriers, since cargo may be denied entry into Russia without the relevant document generated by the Russian partner and the corresponding QR code issued on its basis.
Armenian exporters must ensure that before shipment:
• the Russian importer or agent, including an e-commerce platform, has generated the Document on the Upcoming Delivery of Goods (DOPP),
• the DOPP has been submitted by the Russian importer or agent no later than 48 hours before crossing the border if an import VAT security payment is required, or at least four hours in advance if no such payment is made,
• the Russian side has transferred the corresponding QR code,
• the carrier possesses the QR code before approaching the Russian border,
• the information in the cargo accompanying documents matches the data specified in the DOPP.
Exporters should provide Russian partners in advance with:
• the product name,
• quantity and value,
• the commodity classification code (TN VED),
• invoice, contract and related shipment document details,
• information about the carrier and vehicle,
• the planned date of entry into Russia.
Armenia’s Economy Ministry urged exporters to discuss the new procedures in advance with Russian partners and carriers in order to avoid shipment delays, additional costs and possible entry restrictions.