Հայաստանի քաղաքացիների համար Ռուսաստանում գործող միգրացիոն արտոնությունները կարող են չեղարկվել, եթե Հայաստանը կորցնի Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակցի կարգավիճակը, հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի փոխխոսնակ Պյոտր Տոլստոյը:
«Ուզում եմ նախազգուշացնել բոլոր այն գործիչներին, որոնք այսօր փորձում են հեռանալ Ռուսաստանից, որ Հայաստանի համար շատ ավելի վատ կլինի, եթե Ռուսաստանը սկսի հեռանալ։ Հետևանքները շատ ավելի ծանր կլինեն։ Հայաստանի քաղաքացիների համար գործող ներկայիս արտոնությունները, օրինակ՝ երկարատև բնակությունն առանց գրանցման և Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատանքի պարզեցված կարգը, հիմնված են ռազմավարական դաշնակցի կարգավիճակի վրա», – ասել է Տոլստոյը Պետդումայում անցկացված կլոր սեղանի ընթացքում, գրում է Interfax-ը:
Նա հավելել է, որ եթե այդ կարգավիճակը վերանայվի կամ վերանա Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության նախաձեռնությամբ, ապա արտոնությունները կչեղարկվեն, իսկ ՀՀ քաղաքացիները կանցնեն ընդհանուր միգրացիոն ռեժիմի։
«Եթե այդ կարգավիճակը չլինի, կամ ինչ-ինչ պատճառներով վերանայվի հայկական քաղաքական ղեկավարության նախաձեռնությամբ, ապա, իհարկե, նման արտոնությունները կչեղարկվեն, և Հայաստանի քաղաքացիները կանցնեն այն ընդհանուր միգրացիոն ռեժիմին, որը գործում է բոլոր օտարերկրացիների համար», – հավելել է նա։
Տոլստոյը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանում մեծ հայկական համայնք կա։ Նրա խոսքով՝ այնտեղ բնակվող հայերի ներկայությունը, աշխատանքային գործունեությունը և Հայաստանի բիզնեսի գործունեությունը ՌԴ-ում կասկածի տակ են դրվում հակառուսական հայտարարություններով և ոչ բարեկամական քայլերով։
«Միևնույն ժամանակ մենք տեսնում ենք, որ ԵԱՏՄ անդամակցության հետ կապված այն առավելությունները, որոնցից օգտվել է Հայաստանը, որոնք օգտագործել է նաև Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը ներքին քաղաքականության մեջ, կարող են շատ հեշտությամբ վերանալ՝ հակառուսական հայտարարությունների, ռուսերեն լեզվի նկատմամբ ճնշումների, կտրուկ հակառուսական արտահայտությունների, ինչպես նաև Զելենսկու հետ ջերմ հարաբերությունների պատճառով։ Իհարկե, այս ամենը չի կարող անպատասխան մնալ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից», – ասել է պատգամավորը։
Նրա գնահատմամբ՝ ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի ժողովուրդը պետք է որոշում ընդունի հետագա զարգացումների վերաբերյալ։
«Հայաստանի ժողովուրդն այս դեպքում պետք է որոշում ընդունի իրավիճակի հետագա զարգացման վերաբերյալ»։
Տոլստոյը նաև նշել է, որ որպես Պետդումայի նախագահի տեղակալ՝ ինքն է համակարգում Հայաստանի հետ հարաբերությունները։
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ հետ «հարաբերությունները խզելու ուղին է բռնել»: Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանը չի ձգտում խզել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:
«Այդ պաշտոնյայի տեղեկությունները սխալ են, Հայաստանը շահագրգռված չէ խզել Ռուսաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական, մնացած բոլոր կապերը»,- ասել է նա:

Migration privileges currently granted to Armenian citizens in Russia could be canceled if Armenia loses its status as a strategic ally of Russia, Russian State Duma Deputy Speaker Pyotr Tolstoy said.
“I want to warn all those figures who today are trying to distance themselves from Russia that it will be much worse for Armenia if Russia begins to distance itself. The consequences will be far more serious. The current privileges for Armenian citizens, such as long-term residence without registration and simplified employment procedures in the Russian Federation, are based on the status of a strategic ally,” Tolstoy said during a roundtable discussion at the State Duma, according to Interfax.
He added that if this status is revised or removed at the initiative of Armenia’s political leadership, the privileges would be abolished and Armenian citizens would be transferred to the general migration regime applied to all foreigners.
“If this status no longer exists or is revised for some reason at the initiative of the Armenian political leadership, then, of course, such privileges will be canceled, and Armenian citizens will move to the general migration regime that applies to all foreign nationals,” he added.
Tolstoy recalled that there is a large Armenian community living in Russia. According to him, the presence and economic activities of Armenians and Armenian businesses in Russia are being called into question by anti-Russian statements and unfriendly actions.
“At the same time, we see that the advantages Armenia received through its membership in the Eurasian Economic Union, which were also used by Armenia’s current leadership in domestic politics, can very easily disappear because of anti-Russian statements, pressure against the Russian language, sharply anti-Russian rhetoric and warm relations with Zelensky. Of course, all this cannot remain unanswered by the Russian Federation,” the lawmaker stated.
In his assessment, the Armenian people must decide how the situation should develop further.
“In this case, the people of Armenia must make a decision regarding the further development of the situation,” Tolstoy said.
He also noted that, as deputy speaker of the State Duma, he personally coordinates relations with Armenia.
Earlier, Russian Security Council Deputy Chairman Dmitry Medvedev said Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had “taken the path of breaking relations” with Russia. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan responded by saying Armenia is not interested in severing political, economic or other ties with Russia.
“The information of that official is incorrect. Armenia is not interested in breaking political, economic or any other ties with Russia,” Mirzoyan said.