Հայաստանի քաղաքացիների համար Ռուսաստանում գործող միգրացիոն արտոնությունները կարող են չեղարկվել, եթե Հայաստանը կորցնի Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակցի կարգավիճակը, հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի փոխխոսնակ Պյոտր Տոլստոյը:
«Ուզում եմ նախազգուշացնել բոլոր այն գործիչներին, որոնք այսօր փորձում են հեռանալ Ռուսաստանից, որ Հայաստանի համար շատ ավելի վատ կլինի, եթե Ռուսաստանը սկսի հեռանալ։ Հետևանքները շատ ավելի ծանր կլինեն։ Հայաստանի քաղաքացիների համար գործող ներկայիս արտոնությունները, օրինակ՝ երկարատև բնակությունն առանց գրանցման և Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատանքի պարզեցված կարգը, հիմնված են ռազմավարական դաշնակցի կարգավիճակի վրա», – ասել է Տոլստոյը Պետդումայում անցկացված կլոր սեղանի ընթացքում, գրում է Interfax-ը:
Նա հավելել է, որ եթե այդ կարգավիճակը վերանայվի կամ վերանա Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության նախաձեռնությամբ, ապա արտոնությունները կչեղարկվեն, իսկ ՀՀ քաղաքացիները կանցնեն ընդհանուր միգրացիոն ռեժիմի։
«Եթե այդ կարգավիճակը չլինի, կամ ինչ-ինչ պատճառներով վերանայվի հայկական քաղաքական ղեկավարության նախաձեռնությամբ, ապա, իհարկե, նման արտոնությունները կչեղարկվեն, և Հայաստանի քաղաքացիները կանցնեն այն ընդհանուր միգրացիոն ռեժիմին, որը գործում է բոլոր օտարերկրացիների համար», – հավելել է նա։
Տոլստոյը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանում մեծ հայկական համայնք կա։ Նրա խոսքով՝ այնտեղ բնակվող հայերի ներկայությունը, աշխատանքային գործունեությունը և Հայաստանի բիզնեսի գործունեությունը ՌԴ-ում կասկածի տակ են դրվում հակառուսական հայտարարություններով և ոչ բարեկամական քայլերով։
«Միևնույն ժամանակ մենք տեսնում ենք, որ ԵԱՏՄ անդամակցության հետ կապված այն առավելությունները, որոնցից օգտվել է Հայաստանը, որոնք օգտագործել է նաև Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը ներքին քաղաքականության մեջ, կարող են շատ հեշտությամբ վերանալ՝ հակառուսական հայտարարությունների, ռուսերեն լեզվի նկատմամբ ճնշումների, կտրուկ հակառուսական արտահայտությունների, ինչպես նաև Զելենսկու հետ ջերմ հարաբերությունների պատճառով։ Իհարկե, այս ամենը չի կարող անպատասխան մնալ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից», – ասել է պատգամավորը։
Նրա գնահատմամբ՝ ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի ժողովուրդը պետք է որոշում ընդունի հետագա զարգացումների վերաբերյալ։
«Հայաստանի ժողովուրդն այս դեպքում պետք է որոշում ընդունի իրավիճակի հետագա զարգացման վերաբերյալ»։
Տոլստոյը նաև նշել է, որ որպես Պետդումայի նախագահի տեղակալ՝ ինքն է համակարգում Հայաստանի հետ հարաբերությունները։
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ հետ «հարաբերությունները խզելու ուղին է բռնել»: Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանը չի ձգտում խզել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:
«Այդ պաշտոնյայի տեղեկությունները սխալ են, Հայաստանը շահագրգռված չէ խզել Ռուսաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական, մնացած բոլոր կապերը»,- ասել է նա:

Действующие в России миграционные льготы для граждан Армении могут быть отменены, если Армения утратит статус стратегического союзника России. Об этом заявил вице-спикер Государственной думы РФ Петр Толстой.
«Хочу предупредить всех тех деятелей, которые сегодня пытаются отдалиться от России, что для Армении будет гораздо хуже, если Россия начнет отдаляться. Последствия будут намного серьезнее. Нынешние льготы для граждан Армении, например длительное проживание без регистрации и упрощенный порядок трудоустройства в Российской Федерации, основаны на статусе стратегического союзника», — заявил Толстой в ходе круглого стола в Госдуме, пишет «Interfax».
Он добавил, что если этот статус будет пересмотрен или утрачен по инициативе армянского политического руководства, то льготы будут отменены, а граждане Армении перейдут на общий миграционный режим, действующий для всех иностранцев.
«Если этого статуса не будет или он по каким-либо причинам будет пересмотрен по инициативе армянского политического руководства, то, конечно, такие льготы будут отменены, и граждане Армении перейдут на общий миграционный режим, который действует для всех иностранных граждан», — отметил он.
Толстой напомнил, что в России проживает большая армянская община. По его словам, присутствие армян, их трудовая деятельность и работа армянского бизнеса в РФ ставятся под сомнение из-за антироссийских заявлений и недружественных шагов.
«В то же время мы видим, что те преимущества, которые Армения получила благодаря членству в ЕАЭС и которые использовало нынешнее руководство Армении во внутренней политике, могут очень легко исчезнуть из-за антироссийских заявлений, давления на русский язык, резкой антироссийской риторики, а также теплых отношений с Зеленским. Конечно, все это не может остаться без ответа со стороны Российской Федерации», — заявил депутат.
По его мнению, в сложившейся ситуации народ Армении должен принять решение о дальнейшем развитии событий.
«Народ Армении в этом случае должен принять решение относительно дальнейшего развития ситуации», — подчеркнул Толстой.
Он также отметил, что в качестве заместителя председателя Госдумы лично курирует отношения с Арменией.
Ранее заместитель председателя Совета безопасности РФ Дмитрий Медведев заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян «встал на путь разрыва отношений» с Россией. В ответ министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подчеркнул, что Армения не стремится разрывать политические, экономические и иные связи с Россией.
«Информация этого чиновника неверна. Армения не заинтересована в разрыве политических, экономических и любых других связей с Россией», — заявил Мирзоян.