27 Մայիս 2026 - 07:37 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը քննարկել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը, «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը և Հայաստանում կայանալիք ընտրությունները, հայտնում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի ծառայությունը:
«ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Հայաստանի արտգործնախարարը հայտարարել են TRIPP-ի վերաբերյալ երկկողմ շրջանակային համաձայնագրի մասին և ստորագրել Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը և Կարևորագույն հանքանյութերի մասին փոխըմբռնման հուշագիրը»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Նշվում է, որ այս փաստաթղթերը խորացրել են երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունները և առաջ են մղել 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատմական խաղաղության գագաթնաժողովի ընթացքում ԱՄՆ և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կարճատև այցով Երևանում էր մայիսի 26-ին: Այցի ընթացքում i>Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ստորագրել են մի շարք փաստաթղթեր։ Նախաստորագրվել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիրը, ինչպես նաև ստորագրվել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը։

27 Май 2026 - 07:48 AMT
Госсекретарь США Марко Рубио на встрече в Ереване с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном обсудил мирный процесс с Азербайджаном, проект «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» и предстоящие в Армении выборы, сообщает пресс-служба Госдепартамента США.
«Госсекретарь США и министр иностранных дел Армении объявили о двустороннем рамочном соглашении по TRIPP и подписали Хартию стратегического партнерства и Меморандум о взаимопонимании по критически важным минералам», — говорится в сообщении.
Отмечается, что эти документы углубили двусторонние отношения между странами и продвинули договоренности, достигнутые между США и Арменией в ходе исторического мирного саммита президента США Дональда Трампа между Арменией и Азербайджаном 8 августа 2025 года.
Госсекретарь США Марко Рубио находился в Ереване с кратким визитом 26 мая. В ходе визита министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Марко Рубио подписали ряд документов в ереванском аэропорту «Звартноц». Было предварительно подписано рамочное соглашение о стратегическом сотрудничестве между Арменией и США по проекту «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», а также подписана Хартия о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Арменией и США.