27 Մայիս 2026 - 07:37 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը քննարկել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը, «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը և Հայաստանում կայանալիք ընտրությունները, հայտնում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի ծառայությունը:
«ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Հայաստանի արտգործնախարարը հայտարարել են TRIPP-ի վերաբերյալ երկկողմ շրջանակային համաձայնագրի մասին և ստորագրել Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը և Կարևորագույն հանքանյութերի մասին փոխըմբռնման հուշագիրը»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Նշվում է, որ այս փաստաթղթերը խորացրել են երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունները և առաջ են մղել 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատմական խաղաղության գագաթնաժողովի ընթացքում ԱՄՆ և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կարճատև այցով Երևանում էր մայիսի 26-ին: Այցի ընթացքում i>Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ստորագրել են մի շարք փաստաթղթեր։ Նախաստորագրվել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիրը, ինչպես նաև ստորագրվել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը։

U.S. Secretary of State Marco Rubio, during a meeting in Yerevan with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, discussed the peace process with Azerbaijan, the Trump Route for International Peace and Prosperity project, and upcoming elections in Armenia, the U.S. Department of State press service reported.
“The U.S. Secretary of State and Armenia’s foreign minister announced a bilateral framework agreement on TRIPP and signed the Strategic Partnership Charter and a Memorandum of Understanding on Critical Minerals,” the statement said.
It noted that these documents deepened bilateral relations between the countries and advanced the agreements reached between the United States and Armenia during U.S. President Donald Trump’s historic peace summit between Armenia and Azerbaijan on August 8, 2025.
U.S. Secretary of State Marco Rubio was in Yerevan on a brief visit on May 26. During the visit, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio signed several documents at Yerevan’s Zvartnots Airport. The strategic cooperation framework agreement on the Trump Route for International Peace and Prosperity project between Armenia and the United States was initialed, and the Charter on Comprehensive Strategic Partnership between Armenia and the United States was signed.