27 Մայիս 2026 - 08:46 AMT
Ռուսաստանը կարող է միակողմանիորեն սառեցնել կամ չեղարկել Հայաստանի հետ 2013 թվականին ստորագրված բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդների մատակարարման համաձայնագիրը, եթե Երևանը շարունակի Եվրամիություն անդամակցելու գործընթացը։ Այդ մասին ասվում է ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևի՝ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն ուղարկված նամակում, գրում է «Կոմերսանտը»:
«Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության խորացման ուղղությամբ շարունակվող գործնական քայլերը և ՀՀ կառավարության կողմից ԵՄ անդամակցելու հայտարարված ձգտումը վտանգի տակ են դնում ռուս-հայկական առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության հիմնարար բարձր մակարդակի պահպանումն ու զարգացումը, որի հիմքերից մեկը երկկողմ միջազգային պայմանագրերն են»,- ասված է նամակում։
Նամակում Սերգեյ Ցիվիլևը նշել է նաև, որ ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի փորձերը «չեն համապատասխանում մեր երկրների կառավարությունների և տնտեսվարող սուբյեկտների միջև տասնամյակների ընթացքում հարգանքի և փոխշահավետության հիման վրա ձևավորված գործընկերության բնույթին, ինչպես նաև Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի կենսական կարևորության կարիքները արտոնյալ պայմաններով ապահովելու նպատակով բազմիցս իրականացված գործնական քայլերին»։
2013 թվականի համաձայնագրով Ռուսաստանը անժամկետ վերացրել է Հայաստան մատակարարվող գազի, նավթամթերքի և ադամանդների արտահանման մաքսատուրքերը։ Այդ որոշումն ընդունվել է ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացով։ Համաձայնագրով նախատեսված է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին մատակարարում է գազ և նավթամթերք՝ ներքին սպառման ծավալներին համապատասխան, իսկ երրորդ երկրներ վերաարտահանումը արգելված է։ Փաստաթղթում նաև սահմանվել է, որ համաձայնագրի դադարեցման դեպքում Հայաստանի պարտավորությունները փոխհատուցումների մասով պահպանվում են մինչև ամբողջական կատարումը։
Մայիսի 22-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է. «Գազի գնի հարցում մենք հասել ենք հստակ ռազմավարական պայմանավորվածությունների և դրանք պետք է պահպանվեն»։
Սակայն ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մայիսի 25-ին նշել է, որ եթե Հայաստանը դուրս գա ԵԱՏՄ-ից, գազի արտոնյալ գինը կդառնա շուկայական։ Նրա խոսքով՝ «նման ռեժիմը անհնար է այլ ինտեգրացիոն միավորումների մասնակիցների համար»:
2025 թվականին «Գազպրոմ»-ը Հայաստան է մատակարարել մոտ 2,7 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։ Եվս շուրջ 476 միլիոն խորանարդ մետր գազ մուտք է գործել Իրանից՝ «Գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի շրջանակում։ Այդ ծրագրով Հայաստանը Իրան է արտահանել էլեկտրաէներգիա, իսկ Իրանը՝ բնական գազ։

Russia may unilaterally suspend or cancel Armenia’s 2013 agreement on the supply of natural gas, petroleum products and rough diamonds if Yerevan continues the process of seeking European Union membership. This was stated in a letter sent by Russian Energy Minister Sergey Tsivilev to Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, newspaper Kommersant reported.
“The ongoing practical steps toward deepening cooperation between Armenia and the European Union, as well as the Armenian government’s declared aspiration to join the EU, jeopardize the preservation and development of the fundamentally high level of Russian-Armenian trade, economic and investment cooperation, one of the foundations of which is bilateral international agreements,” the letter states.
In the letter, Sergey Tsivilev also said Armenia’s attempts to join the EU “do not correspond to the nature of the partnership formed over decades between our governments and economic entities on the basis of respect and mutual benefit, nor to the practical steps repeatedly taken by Russia to provide Armenia’s vital needs on preferential terms.”
Under the 2013 agreement, Russia indefinitely abolished export customs duties on gas, petroleum products and diamonds supplied to Armenia. The decision was linked to Armenia’s accession process to the Eurasian Economic Union. The agreement stipulates that Russia supplies Armenia with gas and petroleum products according to domestic consumption volumes, while re-export to third countries is prohibited. The document also specifies that in the event of termination, Armenia’s compensation obligations remain in force until fully fulfilled.
On May 22, Prime Minister Nikol Pashinyan said: “We have reached clear strategic agreements on the gas price issue, and they must be maintained.”
However, on May 25, Kremlin spokesman Dmitry Peskov stated that if Armenia leaves the Eurasian Economic Union, the preferential gas price would become market-based. According to him, “such a regime is impossible for participants in other integration blocs.”
In 2025, Gazprom supplied Armenia with around 2.7 billion cubic meters of gas. Another approximately 476 million cubic meters entered from Iran under the “Gas for Electricity” program, under which Armenia exported electricity to Iran in exchange for natural gas.