ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում Հայաստանը կարող է կորցնել ապրանքաշրջանառության գրեթե 40 տոկոսը։ Այս եզրակացությանն է եկել ՌԻԱ Նովոստին՝ ուսումնասիրելով ազգային վիճակագրական ծառայությունների տվյալները։
Երևանը կարող է զրկվել միությանն անդամակցության շնորհիվ ստացած առևտրային արտոնություններից։ Խոսքը վերաբերում է միասնական հինգտոկոսանոց ցածր մաքսային դրույքաչափին և որոշ դեպքերում ապրանքների անտուրք ներմուծման իրավունքին։
2025-ին Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրներ արտահանել է 3․2 միլիարդ դոլարի ապրանք, իսկ ներմուծել՝ 5 միլիարդ դոլարի։ Գլխավոր գնորդն ու մատակարարը եղել է Ռուսաստանը՝ համապատասխանաբար 2․9 միլիարդ և 4․87 միլիարդ դոլար ցուցանիշներով։ Արդյունքում Երևանի և միության երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը հասել է 8․2 միլիարդ դոլարի, իսկ մնացած աշխարհի հետ՝ 13․2 միլիարդի։ Սա նշանակում է, որ ԵԱՏՄ-ի հետ առևտուրը կազմել է ընդհանուր ծավալի 38․5 տոկոսը։
Մայիսի սկզբին Վլադիմիր Պուտինը կոչ էր արել Հայաստանի ղեկավարությանը չհետաձգել Եվրամիության կամ ԵԱՏՄ-ի մասնակցության հարցի լուծումը՝ հնարավոր է նույնիսկ հանրաքվե կազմակերպելով։ Դրանից առաջ նա բազմիցս հայտարարել էր, որ հանրապետությունն իրավունք ունի ինքնուրույն ընտրել գործընկերներին, սակայն միաժամանակ երկու մաքսային միությունների կազմում գտնվելը հնարավոր չէ։ Ռուսաստանի նախագահն առաջարկել էր այս թեման քննարկել ԵԱՏՄ հերթական գագաթնաժողովում, որը կայանալու է մայիսի 28-29-ին Աստանայում։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ նախընտրական քարոզարշավի պատճառով չի մասնակցելու միջոցառմանը։

27 Май 2026 - 11:12 AMT
В случае выхода Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС) республика может потерять почти 40 процентов товарооборота. К такому выводу пришло РИА Новости, изучив данные национальных статистических служб.
Ереван может лишиться торговых преференций, полученных благодаря членству в объединении. Речь идет о единой пониженной таможенной ставке в размере пяти процентов, а в некоторых случаях — о праве беспошлинного ввоза товаров.
В 2025 году Армения экспортировала в страны ЕАЭС товаров на 3,2 миллиарда долларов и импортировала на 5 миллиардов долларов. Главным покупателем и поставщиком стала Россия — соответственно 2,9 миллиарда и 4,87 миллиарда долларов. В результате товарооборот между Арменией и странами союза достиг 8,2 миллиарда долларов, а с остальным миром — 13,2 миллиарда. Это означает, что торговля с ЕАЭС составила 38,5 процента общего объема.
В начале мая Владимир Путин призвал руководство Армении не откладывать решение вопроса об участии либо в Европейском союзе, либо в ЕАЭС, допустив возможность проведения референдума. До этого он неоднократно заявлял, что республика вправе самостоятельно выбирать партнеров, однако одновременно состоять в двух таможенных союзах невозможно. Президент России предложил обсудить эту тему на очередном саммите ЕАЭС, который пройдет 28-29 мая в Астане.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что не примет участия в мероприятии из-за предвыборной кампании.