Մոտ ապագայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև շփում նախատեսված չէ, ասել է Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ոչ, քանի որ նման շփում վերջերս է եղել, ուստի նման ծրագրեր չկան»,-ասել է նա Աստանա մեկնելուց առաջ, որտեղ անցկացվելու է ԵԱՏՄ գագաթնաժողովը, գրում է Interfax.ru-ն:
Հայաստանի կառավարության ղեկավարը Ռուսաստանի նախագահի հետ հանդիպել էր ապրիլի 1-ին։
Փաշինյանը չի մեկնելու Աստանա՝ մասնակցելու ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Հայաստանի միաժամանակյա մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ի և Եվրոպական միության մաքսային համակարգերին անհնար է տնտեսական պատճառներով։
«Երբևէ, գուցե տարիներ անց, մենք՝ ԵՎրԱզԷՍ-ը և Եվրամիությունը, հույս ունեմ, որ այդպես էլ կլինի ի վերջո, ապրում ենք նույն մայրցամաքում, կկարողանանք կարգավորել (վիճելի հարցերը – խմբ.)։ Բայց երբ դեռ ուկրաինական ճգնաժամից առաջ մենք փորձում էինք եվրոպացիների հետ պայմանավորվել համատեղ աշխատելու մասին, ոչինչ չստացվեց։ Նրանք գրեթե յուրաքանչյուր հարցում, ինչպես ինձ այն ժամանակ թվում էր, նույնիսկ մանր հարցերում, շատ կոշտ դիրք են զբաղեցնում», -ասել է Պուտինը։

27 Май 2026 - 13:53 AMT
В ближайшее время контактов между президентом России Владимиром Путиным и премьер-министром Армении Николом Пашиняном не планируется, заявил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков.
«Нет, поскольку такой контакт был совсем недавно, поэтому таких планов нет», — сказал он перед вылетом в Астану, где пройдет саммит Евразийского экономического союза, пишет «Interfax.ru ».
Последняя встреча главы армянского правительства с президентом России состоялась 1 апреля.
Пашинян не поедет в Астану для участия в саммите ЕАЭС.
Во время встречи с премьер-министром Николом Пашиняном президент России Владимир Путин заявил, что одновременное участие Армении в таможенных системах Евразийского экономического союза и Европейского союза невозможно по экономическим причинам.
«Когда-нибудь, возможно через годы, мы — Евразийский экономический союз и Европейский союз, надеюсь, так в итоге и будет, поскольку живем на одном континенте, — сможем урегулировать эти вопросы. Но еще до украинского кризиса, когда мы пытались договориться с европейцами о совместной работе, ничего не получилось. Практически по каждому вопросу, как мне тогда казалось, даже по мелочам, они занимали очень жесткую позицию», — заявил Путин.