27 Մայիս 2026 - 11:30 AMT
ՀԷՑ-ի կողմից միջազգային բանկերի նկատմամբ ունեցած վարկային պարտավորություններից ևս մոտ 9 մլն դոլարի չափով մարում է կատարվել, գրել է ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«2025 թ. հուլիս ամսվա դրությամբ՝ ՀԾԿՀ նախագահի կողմից ՀԷՑ-ի նկատմամբ վարչական վարույթ հարուցելու պահին, ընկերությունն ուներ վարկային պարտավորություններ միջազգային և տեղական բանկերի, ինչպես նաև թողարկված պարտատոմսերի (ներառյալ՝ հաշվեգրված տոկոսները) գծով ,ոտ 396․8 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով, որից միայն միջազգային բանկերին՝ մոտ 123․3 մլն ԱՄՆ դոլար (ընդ որում՝ ընկերության 100% բաժնետոմսերի գրավադրմամբ):
Այս պահին ՀԷՑ-ի վարկային պորտֆելը կազմում է մոտ 347․6 մլն ԱՄՆ դոլար, որից միջազգային վարկերի գումարը՝ 93․2 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ըստ այդմ՝ ժամանակավոր կառավարման շրջանում միջազգային ու տեղական բանկերի նկատմամբ ունեցած ՀԷՑ-ի ֆինանսական պարտավորությունները նվազեցրել ենք մոտ 50 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով (այդ թվում՝ վաղաժամկետ մարումներով)»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է, որ վճարումներն իրականացվել են բացառապես սեփական միջոցների հաշվին՝ ընթացիկ ֆինանսատնտեսական բնականոն գործառնություններին զուգահեռ, առանց լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների ներգրավման:
ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնելու է ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի՝ հանրության գերակա շահ ճանաչելու և օտարելու (պետականացնելու) գործընթաց: Կառավարությունը ՀԷՑ-ը ձեռք բերելու համար 380,000 դոլար է առաջարկել սեփականատերերին՝ Սամվել Կարապետյանի ընտանիքին։ Կարապետյանը գումարի այդ չափը անընդունելի էր համարել, և մայիսի 25-ին ՀՀ կառավարության հետ բանակցությունները չեն կայացել։

27 Май 2026 - 13:54 AMT
Еще около 9 миллионов долларов было выплачено в счет кредитных обязательств ЭСА перед международными банками, написал временный управляющий ЭСА Романос Петросян на своей странице в Facebook.
«По состоянию на июль 2025 года, когда председателем Комиссии по регулированию общественных услуг было инициировано административное производство в отношении ЭСА, компания имела кредитные обязательства перед международными и местными банками, а также по выпущенным облигациям, включая начисленные проценты, на сумму около 396,8 миллиона долларов США, из которых только международным банкам — около 123,3 миллиона долларов США (в том числе под залог 100% акций компании).
В настоящее время кредитный портфель ЭСА составляет около 347,6 миллиона долларов США, из которых сумма международных кредитов — 93,2 миллиона долларов.
Таким образом, в период временного управления мы сократили финансовые обязательства ЭСА перед международными и местными банками примерно на 50 миллионов долларов США, в том числе за счет досрочных погашений», — говорится в сообщении.
Отмечается, что выплаты были осуществлены исключительно за счет собственных средств компании параллельно с нормальной текущей финансово-хозяйственной деятельностью, без привлечения дополнительных финансовых ресурсов.
Правительство Армении намерено инициировать процесс признания акций ЭСА объектом преимущественного общественного интереса и их отчуждения, фактически начав национализацию компании. Правительство предложило владельцам ЭСА — семье Самвела Карапетяна — 380 тысяч долларов за приобретение компании. Карапетян счел эту сумму неприемлемой, и переговоры с правительством Армении 25 мая не состоялись.