Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի առանձին հանդիպում Աստանայում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի շրջանակում չի նախատեսվում։ Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Որքան ինձ հայտնի է, չի նախատեսվում, բայց ոտքի վրա ինչ-որ շփում գուցե լինի»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա նաև ասել է, որ ԵՄ-ին անդամակցելու ՀՀ մտադրությունների շուրջ իրավիճակն անորոշություն է ստեղծում ներդրողների համար:
«Գիտեք, անշուշտ, որ ստեղծված իրավիճակը շատ մեծ անորոշություն է ստեղծում այդ թվում նաև ներդրողների համար»,-ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Երևանի պլանների ֆոնին նկատվում է ՀՀ և ՌԴ միջև ներդրումների կրճատում:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Մոսկվան չի կարող ընդունել պաշտոնական Երևանի որդեգրած գիծը ԵԱՏՄ-ին անդամակցության հարցում, ըստ որի՝ անդամակցությունը պահպանում են, քանի դեռ չի հաջողվել անդամակցել Եվրամիությանը: Գալուզինը նաև հիշեցրել է, որ Հայաստանը ստորագրել է Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագիրն ու ԵԱՏՄ հետագա զարգացման վերաբերյալ փաստաթղթերը՝ մինչև 2030 և 2045 թվականները։

27 May 2026 - 13:56 AMT
A separate meeting between Russian President Vladimir Putin and Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan is not planned during the session of the Supreme Eurasian Economic Council in Astana, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk told reporters.
“As far as I know, it is not planned, but perhaps there could be some informal communication,” he said, according to TASS.
He also stated that the situation surrounding Armenia’s intentions to join the European Union is creating uncertainty for investors.
“You know, of course, that the current situation creates very significant uncertainty, including for investors,” he said in response to a question about whether investment between Armenia and Russia is declining amid Yerevan’s plans.
Earlier, Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin stated that Moscow cannot accept Yerevan’s current approach regarding membership in the Eurasian Economic Union, according to which Armenia intends to remain in the bloc until it succeeds in joining the European Union. Galuzin also recalled that Armenia signed the treaty on the Eurasian Economic Union and documents regarding the union’s further development through 2030 and 2045.