Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի առանձին հանդիպում Աստանայում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի շրջանակում չի նախատեսվում։ Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Որքան ինձ հայտնի է, չի նախատեսվում, բայց ոտքի վրա ինչ-որ շփում գուցե լինի»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա նաև ասել է, որ ԵՄ-ին անդամակցելու ՀՀ մտադրությունների շուրջ իրավիճակն անորոշություն է ստեղծում ներդրողների համար:
«Գիտեք, անշուշտ, որ ստեղծված իրավիճակը շատ մեծ անորոշություն է ստեղծում այդ թվում նաև ներդրողների համար»,-ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Երևանի պլանների ֆոնին նկատվում է ՀՀ և ՌԴ միջև ներդրումների կրճատում:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Մոսկվան չի կարող ընդունել պաշտոնական Երևանի որդեգրած գիծը ԵԱՏՄ-ին անդամակցության հարցում, ըստ որի՝ անդամակցությունը պահպանում են, քանի դեռ չի հաջողվել անդամակցել Եվրամիությանը: Գալուզինը նաև հիշեցրել է, որ Հայաստանը ստորագրել է Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագիրն ու ԵԱՏՄ հետագա զարգացման վերաբերյալ փաստաթղթերը՝ մինչև 2030 և 2045 թվականները։

Отдельная встреча президента России Владимира Путина и вице-премьера Армении Мгера Григоряна в рамках заседания Высшего Евразийского экономического совета в Астане не предусмотрена, заявил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
«Насколько мне известно, не предусмотрена, но какое-то общение “на ногах”, возможно, будет», — сказал он, сообщает ТАСС.
Он также заявил, что ситуация вокруг намерений Армении вступить в Европейский союз создает неопределенность для инвесторов.
«Вы знаете, безусловно, что сложившаяся ситуация создает очень большую неопределенность, в том числе и для инвесторов», — отметил он, отвечая на вопрос о том, наблюдается ли сокращение инвестиций между Арменией и Россией на фоне планов Еревана.
Ранее заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин заявил, что Москва не может принять линию официального Еревана по вопросу участия в ЕАЭС, согласно которой членство сохраняется до тех пор, пока не удастся вступить в Европейский союз. Галузин также напомнил, что Армения подписала договор о Евразийском экономическом союзе и документы о дальнейшем развитии ЕАЭС до 2030 и 2045 годов.