27 Մայիս 2026 - 11:57 AMT
Իշխանյանի ուղերձը՝ Բաքվի բանտից. «Ադրբեջանցի պաշտոնյաները հասկացնում էին՝ դուք այստեղ եք այնքան, ինչքան ցանկանա ՀՀ իշխանությունը»
Բաքվի ռազմական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի խոսնակ Դավիթ Իշխանյանը Բաքվի բանտից ուղերձ է հղել՝ նշելով, որ մայիսի 26-ին Բաքվի վերաքննիչ դատարանում սկսվել է իրենց բողոքների քննության նախնական դատական նիստը։
«Փետրվարի 5-ին Բաքվի ռազմական դատարանի վճիռը բողոքարկել ենք, հունիսի 2-ին նշանակված է առաջին դատական նիստը։ «Խաղաղություն և դատավարություն»՝ շատ յուրահատուկ է։ Ամբողջապես գրաքննվող, վերահսկվող, հաշվեհարդարի դատավարություն է»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Երեկ կարևոր պաշտպաններից մեկն իր խոսքի ընթացքում պոռթկաց՝ ասելով՝ մենք սերունդների առջև ամաչելու ենք այսպիսի դատավարություն կազմակերպելու համար։
Տրագիկոմեդիա է։ Դատավարությունը ձգձգվող և քաղաքական գործընթացներին համապատասխանեցնող դատավարություն է։
Դեռ 2024թ․ հունվարի-փետրվար ամիսներին, երբ մեզ հետ շփվում էին անհատ պաշտոնյաները, մեզ հուշում էին, անուղղակիորեն հասկացնում էին, որ դուք այստեղ եք այնքան, ինչքան Հայաստանի իշխանությունները ցանկանան։ Մենք զարմանում էինք՝ ինչպե՞ս կարող է այդպես լինել, ինչպե՞ս մեր հայրենի իշխանությունները չէին ցանկանա, որ մենք վերադառնանք անմիջականորեն։ Բայց այսօրվա տեսանկյունից ամեն ինչ պարզ է և հասկանալի, որ, ցավոք, այդպես է։
3 տարի է՝ մենք այստեղ ենք, պիտի ասեմ՝ ո՛չ սկզբունքայնությունը, ո՛չ ողջախոհությունը, ո՛չ ոգու և կամքի ուժը մեզ չեն լքել ու չեն դավաճանել։ Այսուհետև այդպես է լինելու։ Մենք շարունակելու ենք մեր ընդհանուր որդեգրած գիծը»,-ասել է Իշխանյանը:
Առիթն օգտագործելով՝ նա շնորհավորել է հայ ժողովրդին Մայիսի 28-ի առիթով՝ ցանկանալով ոգու, կամքի և միասնության ուժ:
Մայիսի 26-ին Բաքվում մեկնարկում է հայ գերիների շինծու գործերով բողոքի քննությունը: Վերաքննիչ բողոքի հիման վրա վարույթ է ընդունվել Արցախի նախկին նախագահներ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանի, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի և մյուսների վերաբերյալ դատավճռի գործը։ Գործը քննվելու է Բաքվի վերաքննիչ դատարանում:

27 Май 2026 - 14:07 AMT
Бывший председатель парламента Арцаха Давид Ишханян, приговоренный военным судом Баку к пожизненному заключению, направил обращение из бакинской тюрьмы, заявив, что 26 мая в Апелляционном суде Баку началось предварительное рассмотрение их жалоб.
«Мы обжаловали приговор Бакинского военного суда 5 февраля, первое судебное заседание назначено на 2 июня. “Мир и суд” — это очень своеобразно. Это полностью цензурируемый, контролируемый и карательный судебный процесс», — заявил он, сообщает «Panorama.am ».
«Вчера один из важных защитников во время своего выступления не выдержал и сказал, что нам будет стыдно перед будущими поколениями за организацию такого процесса.
Это трагикомедия. Судебный процесс затягивается и подгоняется под политические процессы.
Еще в январе-феврале 2024 года, когда с нами общались отдельные чиновники, они намекали и косвенно давали понять, что мы будем находиться здесь столько, сколько захотят власти Армении. Мы удивлялись: как такое возможно, как наши собственные власти могут не хотеть нашего немедленного возвращения? Но с сегодняшней точки зрения все ясно и понятно, и, к сожалению, это действительно так.
Уже три года мы здесь. Должен сказать, что ни принципиальность, ни здравомыслие, ни сила духа и воли нас не покинули и не предали. И впредь так и будет. Мы продолжим наш общий избранный путь», — заявил Ишханян.
Пользуясь случаем, он поздравил армянский народ с 28 Мая, пожелав силы духа, воли и единства.
26 мая в Баку началось рассмотрение апелляций по делам армянских пленных, которые армянская сторона называет сфабрикованными. На основании апелляционных жалоб к производству были приняты дела бывших президентов Арцаха Араика Арутюняна, Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, бывшего председателя парламента Арцаха Давида Ишханяна, экс-главы МИД Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна и других. Дело рассматривается в Апелляционном суде Баку.