27 Մայիս 2026 - 12:29 AMT
Անտրամաբանական է Հայաստանին սպառնալ, օրինակ, գազի թանկ գնով, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ արձագանքելով Ռուսաստանից հնչող հայտարարություններին:
Նա ընդգծել է, որ այդ սպառնալիքին կա պատասխան՝ «մենք շատ ավելի փող կունենանք, որ դա մեզ թանկ չթվա», հայտնում է «Ազատությունը»:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ գազի արտոնյալ գինը կարող է շուկայական դառնալ, եթե Երևանը որոշի լքել ԵԱՏՄ-ը։ ՌԴ Պետդումայի անվտանգության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովի փոխնախագահ Անդրեյ Լուգովոյն առաջարկել էր վերանայել Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին տրամադրվող գազային արտոնությունները:
«Հայաստանի ժողովուրդը պետք է ունենա այլընտրանք՝ լինել ԵԱՏՄ կազմում, թե լինել Եվրամիության կազմում: Էդ ես չեմ որոշելու, էդ դուք եք որոշելու: Իմ խնդիրն այն է, որ դուք ունենաք այլընտրանքներ, և դուք ունեք այլընտրանքներ: Մեր այն գործընկերները, որոնք սրան սպառնալիքով են պատասխանում, թեկուզ թաքնված, իրենք իրենց դեմ են գործում, որովհետև իրենք պետք է առաջարկ անեն հայ ժողովրդին, ասեն՝ էս լավ բանը կանենք, էն կանենք, իրենք հակառակը՝ ասում են՝ էս վատ բանը կանենք», – նշել է Փաշինյանը։
Ընդգծելով, որ այսօր Հայաստանը դառնում է խաղաղության խաչմերուկ, վարչապետը ասել է․ «Դա նշանակում է, որ Հայաստանը ոչ թե հազարների կամ միլիոնների երկիր, Հայաստանը լինելու է միլիարդների և տրիլիոնների երկիր»։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հայտնել է, որ Մոսկվայից որևէ պաշտոնական ծանուցում չի ստացվել համաձայնագրերի հնարավոր չեղարկման մասին։
Նախարարությունից ասել են, որ Հայաստանը ՌԴ-ից վառելիքի և չմշակված ադամանդի մատակարարումների համաձայնագրի չեղարկման սպառնալիքով որևէ նամակ կամ գրություն չի ստացել, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ավելի վաղ «Կոմերսանտ»-ը գրել էր, որ ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը նամակ է հղել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը՝ նախազգուշացնելով գազի համաձայնագրի միակողմանի խզման հնարավորության մասին։ Նշվել էր, որ նամակում ասվում է՝ ՌԴ-ն կարող է միակողմանի կասեցնել կամ չեղյալ հայտարարել Հայաստան բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդի մատակարարման մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 2013 թվականի դեկտեմբերին, եթե պաշտոնական Երևանը շարունակի ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացը։
Մինչդեռ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեսպանությունը պաշտոնապես փոխանցել է էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևի նամակը՝ հասցեագրված ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Նամակով տեղեկացվում է, որ ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի շարունակման դեպքում ռուսական կողմը միակողմանիորեն կկասեցնի կամ կչեղարկի 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի՝ բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված բնական ադամանդների մատակարարման ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիրը»,-ասել է նա։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մայիսի 9-ին հայտարարել էր, որ ճիշտ կլինի, որպեսզի Հայաստանում հանրաքվե անցկացվի Եվրամիության հետ համագործակցության զարգացման հարցով։ Այդ դեպքում, ըստ նրա, Ռուսաստանը կարող է համապատասխան հետևություններ անել և գնալ «քաղաքակիրթ ապահարզանի» ճանապարհով։ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են վստահեցնել, որ հակված չեն սրել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։

27 May 2026 - 13:46 AMT
It is illogical to threaten Armenia, for example, with higher gas prices, Prime Minister Nikol Pashinyan said in response to statements coming from Russia.
He stressed that there is an answer to such threats: “We will have much more money so that it will not seem expensive to us,” RFE/RL reported.
Kremlin spokesman Dmitry Peskov had stated that the preferential gas price could become market-based if Yerevan decides to leave the Eurasian Economic Union. Russian State Duma Security and Anti-Corruption Committee Deputy Chairman Andrey Lugovoy had proposed reconsidering Russia’s gas-related privileges granted to Armenia.
“The people of Armenia must have an alternative — whether to be part of the EAEU or part of the European Union. I am not the one who will decide that — you will decide it. My task is for you to have alternatives, and you do have alternatives. Our partners who respond to this with threats, even hidden ones, are acting against themselves, because they should make proposals to the Armenian people and say, ‘we will do this good thing and that good thing.’ Instead, they are saying, ‘we will do this bad thing,’” Pashinyan said.
Emphasizing that Armenia is now becoming a crossroads of peace, the prime minister added: “That means Armenia will not be a country of thousands or millions — Armenia will become a country of billions and trillions.”
Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure said it had not received any official notification from Moscow regarding the possible cancellation of agreements.
The ministry stated that Armenia had not received any letter or document from Russia threatening cancellation of agreements on fuel and rough diamond supplies, Armenpress reported.
Earlier, Kommersant daily reported that Russian Energy Minister Sergey Tsivilev had sent a letter to Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure warning about the possibility of unilateral termination of the gas agreement. According to the report, the letter stated that Russia could unilaterally suspend or cancel the agreement signed in December 2013 on supplies of natural gas, petroleum products and rough diamonds to Armenia if official Yerevan continued the process of joining the European Union.
At the same time, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova stated that the Russian Embassy had officially delivered Energy Minister Sergey Tsivilev’s letter addressed to Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, RIA Novosti reported.
“The letter informs that if the process of joining the European Union continues, the Russian side will unilaterally suspend or cancel the December 2, 2013, agreement on cooperation in the field of natural gas, petroleum products and rough natural diamond supplies,” she said.
Russian President Vladimir Putin said on May 9 that it would be appropriate for Armenia to hold a referendum on further development of cooperation with the European Union. According to him, Russia could then draw appropriate conclusions and proceed toward a “civilized divorce.” Armenian authorities continue to insist that they are not inclined to escalate relations with Russia.