27 Մայիս 2026 - 12:29 AMT
Անտրամաբանական է Հայաստանին սպառնալ, օրինակ, գազի թանկ գնով, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ արձագանքելով Ռուսաստանից հնչող հայտարարություններին:
Նա ընդգծել է, որ այդ սպառնալիքին կա պատասխան՝ «մենք շատ ավելի փող կունենանք, որ դա մեզ թանկ չթվա», հայտնում է «Ազատությունը»:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ գազի արտոնյալ գինը կարող է շուկայական դառնալ, եթե Երևանը որոշի լքել ԵԱՏՄ-ը։ ՌԴ Պետդումայի անվտանգության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովի փոխնախագահ Անդրեյ Լուգովոյն առաջարկել էր վերանայել Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին տրամադրվող գազային արտոնությունները:
«Հայաստանի ժողովուրդը պետք է ունենա այլընտրանք՝ լինել ԵԱՏՄ կազմում, թե լինել Եվրամիության կազմում: Էդ ես չեմ որոշելու, էդ դուք եք որոշելու: Իմ խնդիրն այն է, որ դուք ունենաք այլընտրանքներ, և դուք ունեք այլընտրանքներ: Մեր այն գործընկերները, որոնք սրան սպառնալիքով են պատասխանում, թեկուզ թաքնված, իրենք իրենց դեմ են գործում, որովհետև իրենք պետք է առաջարկ անեն հայ ժողովրդին, ասեն՝ էս լավ բանը կանենք, էն կանենք, իրենք հակառակը՝ ասում են՝ էս վատ բանը կանենք», – նշել է Փաշինյանը։
Ընդգծելով, որ այսօր Հայաստանը դառնում է խաղաղության խաչմերուկ, վարչապետը ասել է․ «Դա նշանակում է, որ Հայաստանը ոչ թե հազարների կամ միլիոնների երկիր, Հայաստանը լինելու է միլիարդների և տրիլիոնների երկիր»։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հայտնել է, որ Մոսկվայից որևէ պաշտոնական ծանուցում չի ստացվել համաձայնագրերի հնարավոր չեղարկման մասին։
Նախարարությունից ասել են, որ Հայաստանը ՌԴ-ից վառելիքի և չմշակված ադամանդի մատակարարումների համաձայնագրի չեղարկման սպառնալիքով որևէ նամակ կամ գրություն չի ստացել, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ավելի վաղ «Կոմերսանտ»-ը գրել էր, որ ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը նամակ է հղել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը՝ նախազգուշացնելով գազի համաձայնագրի միակողմանի խզման հնարավորության մասին։ Նշվել էր, որ նամակում ասվում է՝ ՌԴ-ն կարող է միակողմանի կասեցնել կամ չեղյալ հայտարարել Հայաստան բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդի մատակարարման մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 2013 թվականի դեկտեմբերին, եթե պաշտոնական Երևանը շարունակի ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացը։
Մինչդեռ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեսպանությունը պաշտոնապես փոխանցել է էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևի նամակը՝ հասցեագրված ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Նամակով տեղեկացվում է, որ ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի շարունակման դեպքում ռուսական կողմը միակողմանիորեն կկասեցնի կամ կչեղարկի 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի՝ բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված բնական ադամանդների մատակարարման ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիրը»,-ասել է նա։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մայիսի 9-ին հայտարարել էր, որ ճիշտ կլինի, որպեսզի Հայաստանում հանրաքվե անցկացվի Եվրամիության հետ համագործակցության զարգացման հարցով։ Այդ դեպքում, ըստ նրա, Ռուսաստանը կարող է համապատասխան հետևություններ անել և գնալ «քաղաքակիրթ ապահարզանի» ճանապարհով։ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են վստահեցնել, որ հակված չեն սրել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։

Нелогично угрожать Армении, например, высокой ценой на газ, заявил премьер-министр Никол Пашинян, комментируя звучащие из России заявления.
Он подчеркнул, что на такую угрозу есть ответ: «у нас будет гораздо больше денег, чтобы это не казалось нам дорогим», сообщает «Азатутюн».
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков ранее заявлял, что льготная цена на газ может стать рыночной, если Ереван решит выйти из Евразийского экономического союза. Зампред комитета Госдумы РФ по безопасности и противодействию коррупции Андрей Луговой предлагал пересмотреть предоставляемые Армении газовые льготы со стороны России.
«Народ Армении должен иметь альтернативу — быть в составе ЕАЭС или быть в составе Европейского союза. Это не я буду решать — это будете решать вы. Моя задача в том, чтобы у вас были альтернативы, и они у вас есть. Те наши партнеры, которые отвечают на это угрозами, пусть даже скрытыми, действуют против самих себя, потому что они должны делать предложения армянскому народу, говорить: “мы сделаем вот это хорошее и вот это”. А они, наоборот, говорят: “мы сделаем вот это плохое”», — отметил Пашинян.
Подчеркнув, что сегодня Армения становится перекрестком мира, премьер заявил: «Это означает, что Армения будет не страной тысяч или миллионов — Армения станет страной миллиардов и триллионов».
Министерство территориального управления и инфраструктур Армении заявило, что не получало официального уведомления из Москвы о возможной отмене соглашений.
В ведомстве сообщили, что Армения не получала от России никаких писем или документов с угрозами отмены соглашений о поставках топлива и необработанных алмазов, сообщает «Арменпресс».
Ранее «Коммерсант» писал, что министр энергетики РФ Сергей Цивилев направил письмо в Министерство территориального управления и инфраструктур Армении, предупредив о возможности одностороннего расторжения газового соглашения. Сообщалось, что в письме говорится: Россия может в одностороннем порядке приостановить или отменить соглашение от декабря 2013 года о поставках в Армению природного газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов, если официальный Ереван продолжит процесс вступления в Европейский союз.
В то же время официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что посольство России официально передало письмо министра энергетики Сергея Цивилева, адресованное Министерству территориального управления и инфраструктур Армении, сообщает РИА Новости.
«В письме сообщается, что в случае продолжения процесса вступления в Европейский союз российская сторона в одностороннем порядке приостановит или отменит соглашение от 2 декабря 2013 года о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов», — заявила она.
Президент России Владимир Путин 9 мая заявил, что было бы правильно провести в Армении референдум по вопросу дальнейшего развития сотрудничества с Европейским союзом. По его словам, тогда Россия сможет сделать соответствующие выводы и пойти по пути «цивилизованного развода». Власти Армении продолжают уверять, что не намерены обострять отношения с Россией.