27 Մայիս 2026 - 14:29 AMT
Կառավարության կողմից ՀԷՑ-ի միջազգային վարկի մարումն ընդամենը խոսում է այն մասին, որ ՀԷՑ-ը վերջին շրջանում ներդրումային ծրագիր կա՛մ չի իրականացրել, կա՛մ քիչ է իրականացրել, ասել է ՀԷՑ նախկին գլխավոր տնօրենի ԺՊ Դավիթ Ղազինյանը՝ անդրադառնալով ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի գրառմանը։
Ղազինյանը նշել է, որ զարմանալի ոչինչ չկա այն հանգամանքում, երբ ՀԷՑ-ի նման խոշոր ընկերությունը վարկեր է վերցնում ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու նպատակով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Եթե ընկերությունը ներդրումային ծրագիր չի անում, բնականաբար, գումար է ավելանում, իսկ դա նշանակում է, որ նորմալ ներդրումային ծրագրեր քիչ են իրականացվում։ Մինչդեռ ներդրումային ծրագրերն արվում են էներգետիկ համակարգի հուսալիության համար։ Եթե վարկային միջոցներով վերցված գումարը հավաքվում է ու ներդրում չի կատարվում էներգետիկ համակարգի հուսալիության ապահովման համար, ուրեմն այդ գումարից, այլ ոչ թե շահույթից, կարող են նաև վարկ վճարել։ Հիմա Պետրոսյանի այդ հայտարարությունը, ստացվում է, ուղղակի ժողովրդի աչքին թոզ փչել էր»,– ընդգծել է Ղազինյանը։
Նա հիշեցրել է, որ կարևոր հանգամանք է նաև այն, որ ՀԷՑ-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանն է իր միջոցներով փակում այդ վարկի տոկոսները, այլ ոչ թե դրանք ներառվում են էլեկտրաէներգիայի սակագնի մեջ, ինչպես, ըստ նրա, փորձել են ներկայացնել գործող իշխանությունները։ Ղազինյանի խոսքով՝ տոկոսավճարները սակագնի մեջ ներառելու վերաբերյալ հայտարարությունները հերքել է նաև ՀԾԿՀ նախագահը։
«Հիմա նման գրառում անելով Պետրոսյանը որտե՞ղ է ուզում հերոսանալ, ես դա չեմ հասկանում»,– նշել է ՀԷՑ նախկին գլխավոր տնօրենի ԺՊ-ն՝ անդրադառնալով Պետրոսյանի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ «վճարումներն իրականացվել են բացառապես սեփական միջոցների հաշվին՝ ընթացիկ ֆինանսատնտեսական բնականոն գործառնություններին զուգահեռ, առանց լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների ներգրավման»։
Ղազինյանը դժվարացել է ասել, թե ներկայում որքան են կազմում ընկերության ընդհանուր վարկային պարտավորությունները և արդյոք Պետրոսյանի ներկայացրած թվերը համապատասխանում են իրականությանը, քանի որ «Տաշիր Կապիտալն» արդեն 10 ամիս է, ինչ չի ղեկավարում ՀԷՑ-ը։
Պետրոսյանը նշել էր, որ օրերս «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի կողմից միջազգային բանկերի նկատմամբ ունեցած վարկային պարտավորություններից ևս մոտ 9 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով մարում է կատարվել։ Նրա խոսքով՝ 2025 թվականի հուլիսի դրությամբ, երբ ՀԾԿՀ նախագահի կողմից ՀԷՑ-ի նկատմամբ վարչական վարույթ էր հարուցվել, ընկերությունն ունեցել է մոտ 396․8 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պարտավորություններ:
ՀԷՑ-ի սեփականատերերը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի դեմ դատական հայց են ներկայացրել՝ պահանջելով հրապարակայնորեն հերքել, իրենց գնահատմամբ, զրպարտչական տեղեկությունները, թե իբր ՀԷՑ-ը տարբեր ձևերով կողոպտում է հայ ժողովրդին, մասնավորապես՝ քաղաքացիների էլեկտրաէներգիայի սակագնի մեջ ներառվում են նաև ընկերության վերցրած վարկերը։ Հայցվոր կողմը պահանջել է նաև 6 մլն դրամ փոխհատուցում։
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը ևս, անդրադառնալով Պապոյանի հայտարարությանը, նշել էր, որ գործող մեթոդաբանությամբ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության վերցրած վարկերը չեն ներառվում էլեկտրաէներգիայի սակագնի մեջ։

Погашение международного кредита ЭСА со стороны компании под временным управлением говорит лишь о том, что «Электросети Армении» в последнее время либо не реализовывали инвестиционные программы, либо реализовывали их в недостаточном объеме, заявил бывший исполняющий обязанности гендиректора ЭСА Давид Газинян, комментируя заявление временного управляющего Романоса Петросяна.
Газинян отметил, что нет ничего удивительного в том, что такая крупная компания, как ЭСА, берет кредиты для реализации инвестиционных программ, сообщает «Sputnik Армения».
«Если компания не реализует инвестиционные программы, естественно, деньги накапливаются, а это означает, что нормальные инвестиционные программы практически не осуществляются. Между тем инвестиционные программы нужны для обеспечения надежности энергосистемы. Если привлеченные кредитные средства просто накапливаются, а не направляются на обеспечение надежности энергосистемы, тогда из этих средств, а не из прибыли, можно выплачивать и кредиты. Получается, что заявление Петросяна было просто попыткой пустить пыль в глаза обществу», — подчеркнул Газинян.
Он также напомнил, что проценты по этим кредитам выплачивает из собственных средств владелец ЭСА Самвел Карапетян, а не включает их в тариф на электроэнергию, как, по его словам, пытались представить действующие власти. Газинян отметил, что утверждения о включении процентных выплат в тариф также опроверг председатель Комиссии по регулированию общественных услуг.
«Теперь, делая подобные заявления, где именно Петросян хочет выглядеть героем — я не понимаю», — заявил бывший исполняющий обязанности гендиректора ЭСА, комментируя слова Петросяна о том, что «выплаты осуществлялись исключительно за счет собственных средств компании параллельно с нормальной финансово-хозяйственной деятельностью, без привлечения дополнительных ресурсов».
Газинян затруднился сказать, каков сейчас общий объем долговых обязательств компании и соответствуют ли озвученные Петросяном цифры действительности, поскольку «Ташир Капитал» уже 10 месяцев не управляет ЭСА.
Ранее Петросян сообщил, что недавно было произведено еще одно погашение обязательств ЭСА перед международными банками примерно на 9 миллионов долларов. По его словам, по состоянию на июль 2025 года, когда Комиссия по регулированию общественных услуг инициировала административное производство в отношении ЭСА, компания имела кредитные обязательства примерно на 396,8 миллиона долларов США.
Владельцы ЭСА подали иск против министра экономики Армении Геворга Папояна, потребовав публично опровергнуть, по их оценке, клеветнические заявления о том, что ЭСА якобы различными способами «грабит армянский народ», в том числе включая свои кредиты в тариф на электроэнергию. Истцы также потребовали компенсацию в размере 6 миллионов драмов.
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Армении Месроп Месропян, комментируя заявления Папояна, также отметил, что согласно действующей методологии кредиты, взятые компанией «Электросети Армении», не включаются в тариф на электроэнергию.