28 Մայիս 2026 - 07:19 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն աջակցություն է հայտնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ նշելով, որ նա Հայաստանն առաջնորդում է դեպի ավելի անվտանգ և հզոր ապագա, ինչպես նաև կիսում է իր «տեսլականը Հայաստանի և Հարավային Կովկասի վերաբերյալ»։ Այդ մասին նա գրել է Truth Social հարթակում:
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ լավ ընկեր և առաջնորդ, իր երկիրը դարձնում է ուժեղ, հարուստ և շատ անվտանգ։ Նիկոլը լիովին կիսում է Հայաստանի և ամբողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար խաղաղության և բարգավաճման իմ տեսլականը», – գրել է ԱՄՆ նախագահը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Թրամփը հատուկ անդրադարձ է կատարել մայիսի 26-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ստորագրված փաստաթղթերին՝ դրանք համարելով կարևոր նշանակություն ունեցող։
«Մեր պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն վերջերս այցելեց Հայաստան, որտեղ առաջ մղեց մի քանի կարևոր գործարք մեր երկու երկրների համար։ Շուտով Միացյալ Նահանգները և Հայաստանը միասին հիմք կդնեն «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծին, որը կվերափոխի Հարավային Կովկասը և մեր հրաշալի ամերիկյան էներգետիկ ընկերություններին կօգնի մուտք ունենալ Կենտրոնական Ասիայից մինչև Միացյալ Նահանգներ», – հավելել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Թրամփը նաև հայտնել է, որ աջակցում է Նիկոլ Փաշինյանին առաջիկա ընտրություններում։
«Այս պատճառները հաշվի առնելով՝ Նիկոլն ունի իմ լիակատար և ամբողջական աջակցությունը 2026 թ. հունիսի 7-ին վերընտրվելու համար։ Նիկոլի օգնությամբ մենք Միացյալ Նահանգները, Հայաստանը, Հարավային Կովկասը և Կենտրոնական Ասիան կհասցնենք ավելի մեծ բարձունքների, քան երբևէ։ (Հայաստանը) կրկին ավելի հզոր դարձրեք», – եզրափակել է Թրամփը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ իր հասցեին հնչեցրած բարձր գնահատանքի համար։
«Նախագահ Թրամփին շնորհակալ եմ բարձր գնահատականի և բարեկամական խոսքերի համար»,- գրել է Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Երևանում ընթանում է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվան նվիրված զորահանդեսը, որը վերջին տասնամյակում անցկացվում է առաջին անգամ։ Շքերթում ներկայացված են Ռուսաստանից, Հնդկաստանից, Ֆրանսիայից, Իրանից, Չինաստանից և այլ պետություններից ձեռք բերված զինատեսակներն ու ռազմական տեխնիկան: Սպառազինության մեծ մասն առաջին անգամ է ցուցադրվում։ Դրանց թվում են «ТОС-1» ծանր հրանետային համակարգերը, ռուսական արտադրության «Поле-21» РЭБ համակարգերը։ Առաջին անգամ հանրությունը կտեսնի հնդկական սպառազինությունը՝ «РСЗО Pinaka», «ATAGS» քարշակվող հաուբիցներ, «MArG» ինքնագնաց հրետանային կայանքներ, «Akash» զենիթահրթիռային համակարգեր, հակատանկային համակարգեր։

28 Май 2026 - 07:55 AMT
Президент США Дональд Трамп выразил поддержку премьер-министру Армении Николу Пашиняну, заявив, что тот ведет страну к более безопасному и сильному будущему и разделяет его видение Южного Кавказа.
Об этом Трамп написал на платформе Truth Social.
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян — хороший друг и лидер, который делает свою страну сильной, богатой и безопасной. Никол полностью разделяет мое видение мира и процветания для Армении и всего региона Южного Кавказа», — написал президент США, сообщает «Арменпресс».
Трамп отдельно отметил договоренности, достигнутые во время визита государственного секретаря США Марко Рубио в Армению 26 мая, назвав их важными для обеих стран.
«Наш госсекретарь Марко Рубио недавно посетил Армению, где способствовал продвижению нескольких значимых соглашений между нашими странами. В ближайшее время Соединенные Штаты и Армения совместно запустят проект “Путь Трампа во имя международного мира и процветания”, который преобразит Южный Кавказ и поможет американским энергетическим компаниям получить доступ от Центральной Азии до Соединенных Штатов», — добавил глава Белого дома.
Президент США также сообщил, что поддерживает Пашиняна на предстоящих выборах.
«По этим причинам Никол получает мою полную поддержку на переизбрании 7 июня 2026 года. Вместе с Николом мы выведем Соединенные Штаты, Армению, Южный Кавказ и Центральную Азию на беспрецедентный уровень. Сделаем Армению снова сильнее», — заявил Трамп.
Премьер-министр Никол Пашинян поблагодарил американского президента за высокую оценку и теплые слова.
«Благодарю президента Трампа за высокую оценку и дружественные слова», — написал Пашинян на своей странице в Facebook.
В Ереване проходит военный парад, посвященный Дню Первой Республики Армения. Мероприятие проводится впервые за последние десять лет. На параде представлены вооружение и военная техника, закупленные у России, Индии, Франции, Ирана, Китая и других стран. Большинство образцов демонстрируются впервые, среди них тяжелые огнеметные системы «ТОС-1», комплексы радиоэлектронной борьбы «Поле-21», индийские системы Pinaka, гаубицы ATAGS, самоходные установки MArG, комплексы Akash и противотанковое вооружение.