28 Մայիս 2026 - 07:53 AMT
Հայկական որոշ կայքերի տարածած տեղեկությունն այն մասին, թե ՌԴ-ն որոշել է ընթացիկ տարում ամբողջությամբ դադարեցնել Հայաստանից ծիրանի ներմուծումը, չի համապատասխանում իրականությանը։ Այդ մասին հայտարարել է ՍԱՏՄ-ն։
«Նման որոշումները կայացվում են միայն երկրների լիազոր մարմինների կողմից և անմիջապես պաշտոնապես տեղեկացվում մյուս երկրի համապատասխան կառույցին:
Տվյալ դեպքում ՌԴ լիազոր մարմնից՝ Անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունից («Ռոսսելխոզնադզոր»), ՀՀ լիազոր մարմինը՝ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը, որևէ պաշտոնական ծանուցում չի ստացել:
Խնդրում ենք չտարածել ապատեղեկատվություն, վստահեցնում ենք՝ Տեսչական մարմինն աշխատում է թափանցիկ, վարում է բանակցություններ, ցանկացած պաշտոնական տեղեկատվություն հրապարակվելու է»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Информация, распространенная рядом армянских сайтов о том, что Россия якобы решила полностью прекратить импорт армянских абрикосов в текущем году, не соответствует действительности. Об этом заявил Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении.
В ведомстве отметили, что подобные решения принимаются исключительно уполномоченными органами государств и официально доводятся до сведения другой стороны.
В данном случае армянский уполномоченный орган — Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов — не получал никаких официальных уведомлений от Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору России («Россельхознадзор»).
«Просим не распространять дезинформацию. Инспекционный орган работает прозрачно, ведет переговоры, и любая официальная информация будет опубликована», — говорится в сообщении.