28 Մայիս 2026 - 07:53 AMT
Հայկական որոշ կայքերի տարածած տեղեկությունն այն մասին, թե ՌԴ-ն որոշել է ընթացիկ տարում ամբողջությամբ դադարեցնել Հայաստանից ծիրանի ներմուծումը, չի համապատասխանում իրականությանը։ Այդ մասին հայտարարել է ՍԱՏՄ-ն։
«Նման որոշումները կայացվում են միայն երկրների լիազոր մարմինների կողմից և անմիջապես պաշտոնապես տեղեկացվում մյուս երկրի համապատասխան կառույցին:
Տվյալ դեպքում ՌԴ լիազոր մարմնից՝ Անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունից («Ռոսսելխոզնադզոր»), ՀՀ լիազոր մարմինը՝ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը, որևէ պաշտոնական ծանուցում չի ստացել:
Խնդրում ենք չտարածել ապատեղեկատվություն, վստահեցնում ենք՝ Տեսչական մարմինն աշխատում է թափանցիկ, վարում է բանակցություններ, ցանկացած պաշտոնական տեղեկատվություն հրապարակվելու է»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

28 May 2026 - 08:09 AMT
Reports circulated by several Armenian websites claiming that Russia has decided to fully suspend apricot imports from Armenia this year are false, Armenia’s Food Safety Inspectorate said.
The agency stated that such decisions can only be made by the authorized bodies of the respective countries and must be officially communicated to the other side.
In this case, Armenia’s authorized body — the Food Safety Inspectorate — has not received any official notification from Russia’s Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance, Rosselkhoznadzor.
“We ask the public not to spread disinformation. The inspectorate is working transparently, negotiations are ongoing, and any official information will be published,” the statement said.