Հայաստանը կարող է կորցնել ատոմային էներգետիկայի ոլորտում ունեցած իր կարողությունները, եթե հրաժարվի ռուսական միջուկային տեխնոլոգիաներից։ Այդ մասին հայտարարել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովը։
«Հայաստանը Կովկասի միակ երկիրն է, որը հպարտությամբ կրում է ատոմային էներգետիկայի դրոշը։ Ընդ որում՝ այն ոչ միայն արդյունավետ է կրում այդ դրոշը, այլև լուծում է էներգամատակարարման և էներգահամակարգի կայունության կարևորագույն խնդիրը։ Եվ այդ կարողությունները կորցնելը, այսինքն՝ ընդհանրապես ատոմային էներգետիկան կորցնելը [ՌԴ տեխնոլոգիաներից հրաժարվելու պատճառով], իմ կարծիքով, ամենամեղմ ձևակերպմամբ, բացարձակապես անտնտեսվարական քայլ կլինի»,- ասել է նա, գրում է «Իզվեստիան»:
Լիխաչովը նշել է, որ Երևանը պետք է արդեն 2026–2027 թվականներին որոշում կայացնի՝ 2036 թվականից հետո ատոմային էներգետիկայի հետագա զարգացման գործընկերոջ ընտրության հարցում։ Նրա խոսքով՝ այդ ժամկետները ծայրահեղ կարևոր են, իսկ իրավիճակը՝ բավական պարադոքսալ, սակայն վերջնական որոշումը կայացնելու է Երևանը։
«Ռոսատոմի» ղեկավարի խոսքով՝ աշխարհում փաստացի գոյություն ունեն միայն երկու լիարժեք միջուկային տեխնոլոգիաներ՝ ամերիկյան և խորհրդային, որը հետագայում դարձել է ռուսական։ Մնացած տեխնոլոգիաները, ինչպես նշել է Լիխաչովը, դրանց տարբեր ձևափոխություններն են։
«Առնվազն ՀՀ-ն ստիպված կլինի վերապատրաստվել բոլորովին այլ տեխնոլոգիաների համար։ Նրանք իրավունք ունեն ընտրելու ամերիկյան տեխնոլոգիան, սակայն դա մեծապես ենթադրում է թե՛ կադրերի պատրաստման համակարգի, թե՛ շահագործման մասնագիտական կարողությունների ամբողջական վերափոխում», — բացատրել է նա։
Լիխաչովը նաև կասկած է հայտնել ամերիկյան փոքր մոդուլային ռեակտորների գործնական կիրառման պատրաստվածության վերաբերյալ՝ նշելով, որ աշխարհում առայժմ չկա նմանատիպ որևէ օբյեկտ, որը գտնվի շինարարության փուլում։
«Միայն ներկայացումների հիման վրա ընտրություն կատարելը, իմ կարծիքով, նույնպես այնքան էլ տնտեսվարական մոտեցում չէ», — եզրափակել է ռուսական պետական կորպորացիայի ղեկավարը։
Ավելի վաղ նույն օրը ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը նախազգուշացրել է Հայաստանին գազի և նավթամթերքների մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագրերի հնարավոր կասեցման մասին, եթե շարունակվի Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը։ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովի նամակը փոխանցվել է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը։
Նույն օրը Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը շեշտել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները պետք է ինքնուրույն որոշեն, թե որ միավորմանն են ցանկանում անդամակցել։ Նա հավելել է, որ Եվրամիության անդամակցությունը Երևանի համար դեռ հեռու հեռանկար է։ Որպես օրինակ Պեսկովը նշել է Թուրքիան, որի առաջ, իր խոսքով, երկար տարիներ «գազար» են պահում։ Նա նաև նշել է, որ բազմաթիվ երկրների համար այդ միության անդամակցությունը վերածվում է «անիրականանալի երազանքի»։

Генеральный директор госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачев заявил, что Армения может потерять свои возможности в сфере атомной энергетики, если откажется от российских ядерных технологий.
«Армения — единственная страна Кавказа, которая с гордостью несет знамя атомной энергетики. Причем она не только эффективно его несет, но и решает важнейшую задачу обеспечения энергоснабжения и устойчивости энергосистемы», — заявил Лихачев.
«Потеря этих возможностей, то есть фактический отказ от атомной энергетики из-за отказа от российских технологий, на мой взгляд, будет, мягко говоря, абсолютно неэкономичным шагом», — добавил он.
По словам главы «Росатома», Ереван должен принять решение уже в 2026–2027 годах относительно выбора партнера для дальнейшего развития атомной энергетики после 2036 года.
Лихачев отметил, что сроки являются крайне важными, а ситуация выглядит достаточно парадоксальной, однако окончательное решение остается за армянской стороной.
Руководитель российской корпорации заявил, что в мире фактически существуют только две полноценные ядерные технологии — американская и советская, впоследствии ставшая российской.
«Все остальные технологии являются различными модификациями этих систем», — подчеркнул он.
«Как минимум Армении придется полностью переобучать специалистов для работы с совершенно другими технологиями. Армения вправе выбрать американскую технологию, однако это потребует полной перестройки системы подготовки кадров и эксплуатационных компетенций», — пояснил Лихачев.
Он также выразил сомнения в готовности американских малых модульных реакторов к практическому применению, отметив, что в мире пока нет ни одного подобного объекта, находящегося на стадии строительства.
«На мой взгляд, принимать решение только на основе презентаций — тоже не самый экономически оправданный подход», — заключил глава «Росатома».
Ранее в тот же день официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что Москва предупредила Армению о возможной приостановке соглашений по поставкам газа и нефтепродуктов в случае продолжения процесса вступления в Европейский союз. Письмо министра энергетики России Сергея Цивилева было передано Министерству территориального управления и инфраструктур Армении.
В тот же день пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков подчеркнул, что граждане Армении должны самостоятельно решать, к каким объединениям хотят присоединяться. Он добавил, что членство в Евросоюзе остается для Еревана отдаленной перспективой. В качестве примера Песков привел Турцию, перед которой, по его словам, многие годы «держат морковку». По мнению представителя Кремля, для многих стран членство в Евросоюзе превращается в «несбыточную мечту».