Հայաստանը կարող է կորցնել ատոմային էներգետիկայի ոլորտում ունեցած իր կարողությունները, եթե հրաժարվի ռուսական միջուկային տեխնոլոգիաներից։ Այդ մասին հայտարարել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովը։
«Հայաստանը Կովկասի միակ երկիրն է, որը հպարտությամբ կրում է ատոմային էներգետիկայի դրոշը։ Ընդ որում՝ այն ոչ միայն արդյունավետ է կրում այդ դրոշը, այլև լուծում է էներգամատակարարման և էներգահամակարգի կայունության կարևորագույն խնդիրը։ Եվ այդ կարողությունները կորցնելը, այսինքն՝ ընդհանրապես ատոմային էներգետիկան կորցնելը [ՌԴ տեխնոլոգիաներից հրաժարվելու պատճառով], իմ կարծիքով, ամենամեղմ ձևակերպմամբ, բացարձակապես անտնտեսվարական քայլ կլինի»,- ասել է նա, գրում է «Իզվեստիան»:
Լիխաչովը նշել է, որ Երևանը պետք է արդեն 2026–2027 թվականներին որոշում կայացնի՝ 2036 թվականից հետո ատոմային էներգետիկայի հետագա զարգացման գործընկերոջ ընտրության հարցում։ Նրա խոսքով՝ այդ ժամկետները ծայրահեղ կարևոր են, իսկ իրավիճակը՝ բավական պարադոքսալ, սակայն վերջնական որոշումը կայացնելու է Երևանը։
«Ռոսատոմի» ղեկավարի խոսքով՝ աշխարհում փաստացի գոյություն ունեն միայն երկու լիարժեք միջուկային տեխնոլոգիաներ՝ ամերիկյան և խորհրդային, որը հետագայում դարձել է ռուսական։ Մնացած տեխնոլոգիաները, ինչպես նշել է Լիխաչովը, դրանց տարբեր ձևափոխություններն են։
«Առնվազն ՀՀ-ն ստիպված կլինի վերապատրաստվել բոլորովին այլ տեխնոլոգիաների համար։ Նրանք իրավունք ունեն ընտրելու ամերիկյան տեխնոլոգիան, սակայն դա մեծապես ենթադրում է թե՛ կադրերի պատրաստման համակարգի, թե՛ շահագործման մասնագիտական կարողությունների ամբողջական վերափոխում», — բացատրել է նա։
Լիխաչովը նաև կասկած է հայտնել ամերիկյան փոքր մոդուլային ռեակտորների գործնական կիրառման պատրաստվածության վերաբերյալ՝ նշելով, որ աշխարհում առայժմ չկա նմանատիպ որևէ օբյեկտ, որը գտնվի շինարարության փուլում։
«Միայն ներկայացումների հիման վրա ընտրություն կատարելը, իմ կարծիքով, նույնպես այնքան էլ տնտեսվարական մոտեցում չէ», — եզրափակել է ռուսական պետական կորպորացիայի ղեկավարը։
Ավելի վաղ նույն օրը ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը նախազգուշացրել է Հայաստանին գազի և նավթամթերքների մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագրերի հնարավոր կասեցման մասին, եթե շարունակվի Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը։ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովի նամակը փոխանցվել է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը։
Նույն օրը Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը շեշտել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները պետք է ինքնուրույն որոշեն, թե որ միավորմանն են ցանկանում անդամակցել։ Նա հավելել է, որ Եվրամիության անդամակցությունը Երևանի համար դեռ հեռու հեռանկար է։ Որպես օրինակ Պեսկովը նշել է Թուրքիան, որի առաջ, իր խոսքով, երկար տարիներ «գազար» են պահում։ Նա նաև նշել է, որ բազմաթիվ երկրների համար այդ միության անդամակցությունը վերածվում է «անիրականանալի երազանքի»։

Rosatom Director General Alexey Likhachev said Armenia risks losing its capabilities in the field of nuclear energy if it abandons Russian nuclear technologies.
“Armenia is the only country in the Caucasus proudly carrying the flag of nuclear energy. Moreover, it is not only carrying that flag effectively but also solving one of the key issues of energy supply and grid stability,” Likhachev stated.
“In my opinion, losing those capabilities — in other words, losing nuclear energy altogether because of abandoning Russian technologies — would, to put it mildly, be an absolutely uneconomical step,” he added.
Likhachev said Yerevan would need to make a decision by 2026–2027 regarding a partner for the further development of nuclear energy after 2036.
According to him, the timeframe is critically important, while the situation remains “quite paradoxical,” though the final decision will belong to Armenia.
The Rosatom chief argued that there are effectively only two full-fledged nuclear technologies in the world — American and Soviet, which later became Russian.
“All other technologies are modifications of those systems,” he said.
“At a minimum, Armenia would have to completely retrain specialists for entirely different technologies. They have the right to choose American technology, but that would require a full transformation of both personnel training systems and operational expertise,” Likhachev explained.
He also expressed doubts about the readiness of American small modular reactor technologies for practical use, saying there are currently no such facilities under construction anywhere in the world.
“In my opinion, making a decision based only on presentations is not a very practical economic approach either,” the Rosatom chief concluded.
Earlier the same day, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said Russia had warned Armenia about the possible suspension of agreements on gas and petroleum supplies if the process of joining the European Union continues. A letter from Russian Energy Minister Sergey Tsivilyov was delivered to Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
Kremlin spokesman Dmitry Peskov also stated that Armenian citizens should independently decide which alliances they want to join. He added that European Union membership remains a distant prospect for Yerevan. As an example, Peskov mentioned Turkey, saying that for many years it has been kept waiting with promises of EU accession. According to him, membership in the bloc has become an “unrealizable dream” for many countries.