28 Մայիս 2026 - 11:45 AMT
«Ռոսսելխոզնադզորը» մայիսի 30-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է սահմանում ծագումով Հայաստանից և ՀՀ-ից արտահանվող թարմ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչեղենի և ելակի ներմուծման նկատմամբ՝ մինչև արտահանվող արտադրանքի անվտանգության ապահովման համապատասխան մեխանիզմի մշակումը։ Այդ մասին ասվում է տարածված հայտարարության մեջ:
Գերատեսչությունը հայտնել է, որ որոշումը կայացվել է Ռուսաստան ներկրվող հայկական մրգի և բանջարեղենի մատակարարումների ընթացքում խախտումների հաճախակիացման և բուսասանիտարական անվտանգության ապահովման նպատակով։ Նշվում է, որ ստեղծված իրավիճակը սպառնալիք է ներկայացնում երկրի բուսասանիտարական վիճակի համար։
Բացի այդ, ըստ «Ռոսսելխոզնադզորի», Հայաստանի համապատասխան մարմինը նախկինում արձանագրված խախտումների ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ չի ձեռնարկել։
Ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում 2026 թվականի մայիսի 21-27-ը «Ռոսսելխոզնադզորը» ստուգումներ է իրականացրել Հայաստանի ձեռնարկություններում։
«Ստուգումների ընթացքում արձանագրվել են մի շարք խախտումներ, մասնավորապես՝ ջերմոցային համալիրներում հայտնաբերվել են ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար կարանտինային համարվող օբյեկտներ։ Գերատեսչության տվյալներով՝ 2026 թվականի ընթացքում հայկական մրգի և բանջարեղենի ներմուծման ժամանակ նման դեպքեր արձանագրվել են 181 անգամ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Ռոսսելխոզնադզորը» նաև հայտնել է, որ իր տեղեկատվական համակարգի տվյալներով՝ մեծ ծավալի միրգ և բանջարեղեն Ռուսաստան է մատակարարվում բազմաթիվ հայկական արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների կողմից, որոնց սեփականության ձևը հայտնի չէ, և որոնք խուսափում են կարանտինային բուսասանիտարական վերահսկողությունից։
Գերատեսչության գնահատմամբ՝ դա վկայում է այն մասին, որ հայկական կողմի մոտ բացակայում է Ռուսաստան արտահանվող արտադրանքի հետագծելիության համակարգը։
Մայիսի 27-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը հայկական կողմին պաշտոնապես փոխանցել է Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովի նամակը՝ նախազգուշացնելով 2013 թվականի դեկտեմբերին ստորագրված համաձայնագրի գործողության հնարավոր դադարեցման կամ միակողմանի չեղարկման մասին, եթե Հայաստանը շարունակի Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը։ Խոսքը վերաբերում է բնական գազի, նավթամթերքների և չմշակված բնական ալմաստների մատակարարման ոլորտում համագործակցության համաձայնագրին։

«Россельхознадзор» с 30 мая вводит временные ограничения на ввоз свежих томатов, огурцов, перца, зелени и клубники, происходящих из Армении или экспортируемых с территории республики.
Как говорится в заявлении ведомства, ограничения будут действовать до разработки механизма, обеспечивающего безопасность экспортируемой продукции.
В «Россельхознадзоре» сообщили, что решение принято в связи с участившимися нарушениями при поставках армянских фруктов и овощей в Россию, а также в целях обеспечения фитосанитарной безопасности.
По оценке ведомства, сложившаяся ситуация представляет угрозу фитосанитарному состоянию страны.
Также в заявлении отмечается, что армянская сторона ранее не приняла необходимых мер для устранения уже выявленных нарушений.
В рамках ранее достигнутых договоренностей с 21 по 27 мая 2026 года специалисты «Россельхознадзора» провели проверки на армянских предприятиях.
Во время инспекций были выявлены различные нарушения, в том числе карантинные объекты в тепличных комплексах, представляющие угрозу для стран — членов ЕАЭС.
По данным ведомства, в течение 2026 года при импорте армянской плодоовощной продукции было зафиксировано 181 подобное нарушение.
«Россельхознадзор» также заявил, что, согласно данным информационной системы, значительные объемы фруктов и овощей поставляются в Россию армянскими внешнеторговыми компаниями с неизвестной формой собственности, которые избегают карантинного фитосанитарного контроля.
Ведомство пришло к выводу, что армянская сторона не располагает полноценной системой прослеживаемости экспортируемой в Россию продукции.
27 мая официальный представитель МИД России Мария Захарова сообщила, что посольство России в Армении передало армянской стороне письмо министра энергетики России Сергея Цивилева с предупреждением о возможной приостановке или одностороннем расторжении соглашения 2013 года, если Армения продолжит процесс вступления в Европейский союз. Речь идет о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов.