28 Մայիս 2026 - 11:45 AMT
«Ռոսսելխոզնադզորը» մայիսի 30-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է սահմանում ծագումով Հայաստանից և ՀՀ-ից արտահանվող թարմ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչեղենի և ելակի ներմուծման նկատմամբ՝ մինչև արտահանվող արտադրանքի անվտանգության ապահովման համապատասխան մեխանիզմի մշակումը։ Այդ մասին ասվում է տարածված հայտարարության մեջ:
Գերատեսչությունը հայտնել է, որ որոշումը կայացվել է Ռուսաստան ներկրվող հայկական մրգի և բանջարեղենի մատակարարումների ընթացքում խախտումների հաճախակիացման և բուսասանիտարական անվտանգության ապահովման նպատակով։ Նշվում է, որ ստեղծված իրավիճակը սպառնալիք է ներկայացնում երկրի բուսասանիտարական վիճակի համար։
Բացի այդ, ըստ «Ռոսսելխոզնադզորի», Հայաստանի համապատասխան մարմինը նախկինում արձանագրված խախտումների ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ չի ձեռնարկել։
Ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում 2026 թվականի մայիսի 21-27-ը «Ռոսսելխոզնադզորը» ստուգումներ է իրականացրել Հայաստանի ձեռնարկություններում։
«Ստուգումների ընթացքում արձանագրվել են մի շարք խախտումներ, մասնավորապես՝ ջերմոցային համալիրներում հայտնաբերվել են ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար կարանտինային համարվող օբյեկտներ։ Գերատեսչության տվյալներով՝ 2026 թվականի ընթացքում հայկական մրգի և բանջարեղենի ներմուծման ժամանակ նման դեպքեր արձանագրվել են 181 անգամ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Ռոսսելխոզնադզորը» նաև հայտնել է, որ իր տեղեկատվական համակարգի տվյալներով՝ մեծ ծավալի միրգ և բանջարեղեն Ռուսաստան է մատակարարվում բազմաթիվ հայկական արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների կողմից, որոնց սեփականության ձևը հայտնի չէ, և որոնք խուսափում են կարանտինային բուսասանիտարական վերահսկողությունից։
Գերատեսչության գնահատմամբ՝ դա վկայում է այն մասին, որ հայկական կողմի մոտ բացակայում է Ռուսաստան արտահանվող արտադրանքի հետագծելիության համակարգը։
Մայիսի 27-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը հայկական կողմին պաշտոնապես փոխանցել է Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովի նամակը՝ նախազգուշացնելով 2013 թվականի դեկտեմբերին ստորագրված համաձայնագրի գործողության հնարավոր դադարեցման կամ միակողմանի չեղարկման մասին, եթե Հայաստանը շարունակի Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը։ Խոսքը վերաբերում է բնական գազի, նավթամթերքների և չմշակված բնական ալմաստների մատակարարման ոլորտում համագործակցության համաձայնագրին։

28 May 2026 - 12:02 AMT
Russia’s Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance, Rosselkhoznadzor, announced temporary restrictions starting May 30 on imports of fresh tomatoes, cucumbers, peppers, greens and strawberries originating from or exported through Armenia.
According to the agency, the restrictions will remain in place until an appropriate mechanism ensuring the safety of exported products is developed.
Rosselkhoznadzor said the decision was made due to an increase in violations detected during shipments of Armenian fruit and vegetable products entering Russia, as well as concerns over phytosanitary security.
The agency stated that the current situation poses a threat to Russia’s phytosanitary condition.
According to Rosselkhoznadzor, the relevant Armenian authorities had previously failed to take the necessary measures to address earlier violations.
Within the framework of earlier agreements, Rosselkhoznadzor inspectors carried out inspections at Armenian enterprises between May 21 and May 27, 2026.
During the inspections, several violations were identified, including quarantine pests in greenhouse complexes that are considered harmful for Eurasian Economic Union member states.
The agency said that 181 such cases involving Armenian fruit and vegetable imports had been recorded during 2026.
Rosselkhoznadzor also stated that, according to data from its information system, large volumes of fruit and vegetables are being supplied to Russia by numerous Armenian foreign trade companies whose ownership structures remain unknown and which allegedly avoid quarantine phytosanitary inspections.
The agency concluded that this indicates the absence of a proper product traceability system on the Armenian side for exports to Russia.
On May 27, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said the Russian Embassy in Armenia had officially delivered a letter from Russian Energy Minister Sergey Tsivilyov warning about the possible suspension or unilateral cancellation of a 2013 agreement if Armenia continues the process of joining the European Union. The agreement concerns cooperation in the supply of natural gas, petroleum products and unprocessed natural diamonds.