Մայիսի 28-ին Մոսկվայում ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթն անվանել է նախընտրական աջակցություն։
«Սա ավելի շատ նման է մի տեսակ նախընտրական արշավի կամ աջակցության», – ասել է Շոյգուն լրագրողներին, գրում է Interfax-ը:
Նրա խոսքով՝ ներկայում դժվար է խորությամբ վերլուծել տվյալ փաստաթուղթը, քանի որ դրա մանրամասները դեռևս հասանելի չեն։
Շոյգուն նաև ընդգծել է, որ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը պետք է ներառի առանձին և մանրակրկիտ մշակված ուղղություններ։
«Մենք դա դեռ չենք տեսել»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Երևանում կայացած հանդիպման ընթացքում ստորագրել են երկու երկրների համագործակցությանն առնչվող մի շարք փաստաթղթեր։
Մասնավորապես, նրանք նախաստորագրել են TRIPP նախագծի շուրջ ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիրը, Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը, ինչպես նաև շրջանակային հուշագիրը՝ «Կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հողային տարրերի արդյունահանման ու վերամշակման ոլորտում մատակարարումների ապահովման մասին»։

29 May 2026 - 07:13 AMT
On May 28 in Moscow, Russian Security Council Secretary Sergei Shoigu described the strategic partnership document signed between the United States and Armenia as a form of election-related support.
“It looks more like some kind of election campaign measure or support,” Shoigu told reporters, according to Interfax.
He said it is currently difficult to conduct an in-depth assessment of the document because its details have not yet been disclosed.
Shoigu also stressed that a strategic partnership agreement should contain separate and thoroughly developed areas of cooperation.
“We have not seen that yet,” he said.
Earlier, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio signed a number of documents related to bilateral cooperation during a meeting in Yerevan. In particular, they initialed the framework agreement on strategic cooperation under the TRIPP project, the Charter on Comprehensive Strategic Partnership between Armenia and the United States, and a framework memorandum on securing supplies in the extraction and processing of critical minerals and rare earth elements.