Մայիսի 28-ին Մոսկվայում ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթն անվանել է նախընտրական աջակցություն։
«Սա ավելի շատ նման է մի տեսակ նախընտրական արշավի կամ աջակցության», – ասել է Շոյգուն լրագրողներին, գրում է Interfax-ը:
Նրա խոսքով՝ ներկայում դժվար է խորությամբ վերլուծել տվյալ փաստաթուղթը, քանի որ դրա մանրամասները դեռևս հասանելի չեն։
Շոյգուն նաև ընդգծել է, որ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը պետք է ներառի առանձին և մանրակրկիտ մշակված ուղղություններ։
«Մենք դա դեռ չենք տեսել»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Երևանում կայացած հանդիպման ընթացքում ստորագրել են երկու երկրների համագործակցությանն առնչվող մի շարք փաստաթղթեր։
Մասնավորապես, նրանք նախաստորագրել են TRIPP նախագծի շուրջ ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիրը, Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը, ինչպես նաև շրջանակային հուշագիրը՝ «Կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հողային տարրերի արդյունահանման ու վերամշակման ոլորտում մատակարարումների ապահովման մասին»։

29 Май 2026 - 07:14 AMT
28 мая в Москве секретарь Совета безопасности России Сергей Шойгу назвал документ о стратегическом партнерстве, подписанный между Соединенными Штатами и Арменией, формой предвыборной поддержки.
«Это больше похоже на некую предвыборную кампанию или поддержку», — заявил Шойгу журналистам, сообщает «Интерфакс».
По его словам, в настоящее время сложно проводить глубокий анализ документа, поскольку его подробности пока не раскрыты.
Шойгу также подчеркнул, что соглашение о стратегическом партнерстве должно содержать отдельные и детально проработанные направления сотрудничества.
«Мы этого пока не увидели», — сказал он.
Ранее министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и государственный секретарь США Марко Рубио в ходе встречи в Ереване подписали ряд документов, касающихся сотрудничества между двумя странами. В частности, они парафировали рамочное соглашение о стратегическом сотрудничестве по проекту TRIPP, Хартию о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Арменией и США, а также рамочный меморандум «Об обеспечении поставок в сфере добычи и переработки критически важных минералов и редкоземельных элементов».