29 Մայիս 2026 - 06:43 AMT
ՀՀ-ն կարևորում է ԵԱՏՄ-ում ԱԲ տեխնոլոգիաների զարգացումը և պատրաստ է համատեղ աշխատանքի, հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն Աստանայում ընթացող Եվրասիական տնտեսական համաժողովի նիստում:
Նա նշել է, որ Եվրասիական միության անդամ երկրների համար կարևոր է ընդունել հայտարարություն, որը կսահմանի արհեստական բանականության պատասխանատու օգտագործման ընդհանուր սկզբունքները, կամրագրի ԱԲ-ի կիրառման էթիկայի միասնական մոտեցումները, ինչպես նաև դրա ուղղվածությունը միության երկրների քաղաքացիների և տնտեսությունների իրական պահանջներին։
Փոխվարչապետը նշել է, որ արհեստական բանականության կիրառման ընդլայնումը պահանջում է հստակ իրավական դաշտի ձևավորում, ինչպես նաև որոշումների ընդունման նկատմամբ մարդկային վերահսկողության բավարար մակարդակի ապահովում։
«5–րդ դարում հայոց այբուբենի ստեղծումը թույլ տվեց հասարակությանը սովորեցնել կարդալ ու գրել, պահպանել գիտելիքները և դրանք փոխանցել գալիք սերունդներին։ Այսօր՝ արհեստական բանականության դարաշրջանում, մեր առջև նոր խնդիր է ծառացած. ոչ միայն կրթել մարդկանց, այլև սովորեցնել մեքենաներին հասկանալ մեզ, մեր լեզուները, տեքստերն ու մշակութային ժառանգությունը»,– ասել է է Գրիգորյանը։
ՀՀ փոխվարչապետի գնահատմամբ՝ նոր ժամանակաշրջանի հիմնական ռեսուրսը շարունակել են մնալ մարդիկ՝ մեծ տվյալների (Big Data) և ալգորիթմների հետ աշխատող մասնագետները։ Այդ պատճառով, նրա կարծիքով, պետությունների միջև հիմնական մրցակցությունը տեղափոխվել է կրթության որակի և գիտական միջավայրի ոլորտ։
Նա հավելել է, որ արհեստական բանականության ժամանակակից մոդելների և համակարգերի առաջընթացը անմիջականորեն կապված է բարձրակարգ հաշվողական հզորությունների հասանելիության հետ։ Այդ իսկ պատճառով տվյալների մշակման ենթակառուցվածքների զարգացումը, այդ թվում՝ «ամպային» ձևաչափով (հեռավար սերվերներ – խմբ), դարձել է Հայաստանի պետական քաղաքականության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։
Գրիգորյանը նաև նշել է, որ թվային վերափոխումը վերաբերում է ոչ միայն արդյունավետությանն ու աշխատանքի արտադրողականության բարձրացմանը, այլև պետությունների տեխնոլոգիական ինքնիշխանության խնդրին։ Նրա խոսքով՝ կարևոր է ոչ միայն սեփական ուժերով ներդնել տեխնոլոգիաները, այլև ձևավորել կրթական հիմք դրանց հետագա զարգացման համար։ Երկրների մրցակցային առավելությունները, ըստ նրա, որոշվելու են ոչ միայն ռեսուրսային ներուժով, այլ առաջին հերթին տնտեսության և պետական կառավարման համակարգում նոր տեխնոլոգիաները ինտեգրելու կարողությամբ։
«Արհեստական բանականության զարգացման նկատմամբ պատասխանատու և նորարարական մոտեցումը մեր երկրներին հնարավորություն կտա ձևավորել կայուն, անվտանգ և մրցունակ ապագա։
Հայաստանը պատրաստ է առարկայական երկխոսության և համատեղ գործնական աշխատանքի՝ այս ուղղությամբ բոլոր համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման նպատակով»,-ասել է նա:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցում նիստին քարոզարշավի պատճառով, մինչդեռ ՌԴ պաշտոնյաները հայտարարել են, որ ի թիվս այդ հարցերի քննարկվելու է նաև «ՀՀ կարգավիճակի հարցը ԵԱՏՄ-ում»:

Армения придает большое значение развитию технологий искусственного интеллекта в рамках Евразийского экономического союза и готова к совместной работе в этом направлении. Об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян на заседании Евразийского экономического форума в Астане.
По его словам, государствам — членам ЕАЭС важно принять декларацию, которая определит общие принципы ответственного использования искусственного интеллекта, закрепит единые этические подходы к его применению и обеспечит ориентацию технологий на реальные потребности граждан и экономик стран союза.
Григорян отметил, что расширение использования искусственного интеллекта требует формирования четкой правовой базы, а также обеспечения достаточного уровня человеческого контроля над процессами принятия решений.
«Создание армянского алфавита в V веке позволило обществу научиться читать и писать, сохранять знания и передавать их будущим поколениям. Сегодня, в эпоху искусственного интеллекта, перед нами стоит новая задача — не только обучать людей, но и учить машины понимать нас, наши языки, тексты и культурное наследие», — сказал он.
По оценке вице-премьера, главным ресурсом новой эпохи продолжают оставаться люди — специалисты, работающие с большими данными (Big Data) и алгоритмами. Поэтому основная конкуренция между государствами все больше смещается в сферу качества образования и научной среды.
Он добавил, что прогресс современных моделей и систем искусственного интеллекта напрямую связан с доступностью высокопроизводительных вычислительных мощностей. Именно поэтому развитие инфраструктуры обработки данных, включая облачные решения, стало одним из приоритетных направлений государственной политики Армении.
Григорян также подчеркнул, что цифровая трансформация касается не только повышения эффективности и производительности труда, но и вопросов технологического суверенитета государств. По его словам, важно не только внедрять технологии собственными силами, но и создавать образовательную базу для их дальнейшего развития. Конкурентные преимущества стран будут определяться не столько ресурсным потенциалом, сколько способностью интегрировать новые технологии в экономику и систему государственного управления.
«Ответственный и инновационный подход к развитию искусственного интеллекта позволит нашим странам сформировать устойчивое, безопасное и конкурентоспособное будущее.
Армения готова к предметному диалогу и совместной практической работе для реализации всех инициатив в этом направлении», — заявил он.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не участвует в заседании из-за предвыборной кампании. Вместе с тем российские официальные лица заявили, что среди обсуждаемых тем будет и вопрос статуса Армении в ЕАЭС.