ՀՀ-ում ռուսական ռազմաբազան գոյություն ունի և այնտեղ է Հայաստանի անվտանգության համար, հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն:
Նա հավելել է, որ ներկայում որևէ հիմք չի տեսնում ենթադրելու, թե Հայաստանում ռուսական ռազմաբազան կարող է դադարեցնել իր գործունեությունը, հայտնում է Interfax-ը:
«Ինչ վերաբերում է ռուսական ռազմաբազային, այն ապրում է, աշխատում է, գործում է։ Մենք առայժմ նման նախադրյալներ չենք տեսնում։ Այդ ռազմաբազան գոյություն ունի և այնտեղ է Հայաստանի անվտանգության համար», – ասել է Շոյգուն լրագրողներին։
Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազան գործում է Գյումրի քաղաքում 1995 թվականից։ 2011 թվականին Հայաստանի տարածքում ռազմաբազայի գտնվելու ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2044 թվականը։

29 Май 2026 - 07:18 AMT
Российская военная база в Армении продолжает функционировать и предназначена для обеспечения безопасности страны. Об этом заявил секретарь Совета безопасности России Сергей Шойгу.
По его словам, в настоящее время нет оснований предполагать, что российская военная база в Армении может прекратить свою деятельность, сообщает «Интерфакс».
«Что касается российской военной базы, она живет, работает, функционирует. Пока мы не видим таких предпосылок. Эта военная база существует и находится там для обеспечения безопасности Армении», — заявил Шойгу журналистам.
102-я российская военная база, размещенная в городе Гюмри, действует с 1995 года. В 2011 году срок пребывания базы на территории Армении был продлен до 2044 года.