ՀՀ-ում ռուսական ռազմաբազան գոյություն ունի և այնտեղ է Հայաստանի անվտանգության համար, հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն:
Նա հավելել է, որ ներկայում որևէ հիմք չի տեսնում ենթադրելու, թե Հայաստանում ռուսական ռազմաբազան կարող է դադարեցնել իր գործունեությունը, հայտնում է Interfax-ը:
«Ինչ վերաբերում է ռուսական ռազմաբազային, այն ապրում է, աշխատում է, գործում է։ Մենք առայժմ նման նախադրյալներ չենք տեսնում։ Այդ ռազմաբազան գոյություն ունի և այնտեղ է Հայաստանի անվտանգության համար», – ասել է Շոյգուն լրագրողներին։
Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազան գործում է Գյումրի քաղաքում 1995 թվականից։ 2011 թվականին Հայաստանի տարածքում ռազմաբազայի գտնվելու ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2044 թվականը։

29 May 2026 - 07:17 AMT
The Russian military base in Armenia remains operational and serves the country's security interests, Russian Security Council Secretary Sergei Shoigu said.
He added that he currently sees no reason to believe that the Russian military base in Armenia could end its activities, according to Interfax.
“Regarding the Russian military base, it is alive, functioning and carrying out its duties. We do not see any such prerequisites at this point. The base exists and is there for Armenia’s security,” Shoigu told reporters.
Russia’s 102nd military base, located in the Armenian city of Gyumri, has been operating since 1995. In 2011, the agreement governing the base’s presence in Armenia was extended until 2044.