29 Մայիս 2026 - 07:50 AMT
Հայաստանը հետևողականորեն հեռացնում է «Մեծ Հայրենական պատերազմ» բառակապակցությունն ԱՊՀ փաստաթղթերի նախագծերից, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը դա անում է համակարգված կերպով՝ նշելով, որ դա այն «արևմտյան նարատիվին է» հետ, որի մասին, նրա խոսքով, խոսում են հայկական իշխանությունները, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հայաստանի ժողովուրդը տեղյա՞կ է իր ղեկավարության այս քաղաքականությունից, որը փաստաթղթերից՝ ընդհանուր և ժամանակակից, ջնջում, վերացնում և ամեն կերպ հեռացնում է «Մեծ Հայրենական պատերազմ» բառակապակցությունը», – ասել է Զախարովան։
Զախարովան նաև նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները «անգործություն են դրսևորում պատերազմի հերոսներին նվիրված հուշարձանների ապամոնտաժման ծրագրերի հարցում»:
«Սա, հավանաբար, հենց այն եվրոպական նարատիվներն են, որոնց մասին նրանք խոսում են», – հավելել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մինչ այդ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը նախազգուշացրել է Հայաստանին գազի, նավթամթերքների և ադամանդների մատակարարման համաձայնագրերի հնարավոր դադարեցման մասին, եթե Երևանը անդամակցի Եվրամիությանը։

29 Май 2026 - 09:21 AMT
Армения последовательно исключает словосочетание «Великая Отечественная война» из проектов документов Содружества Независимых Государств. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
По ее словам, Ереван делает это на системной основе, что, как она утверждает, соответствует «западному нарративу», о котором нередко говорят сами армянские власти, сообщает «РИА Новости».
«Народ Армении знает о такой политике своего руководства, которое из общих и современных документов стирает, устраняет и всеми способами убирает словосочетание „Великая Отечественная война“?» — заявила Захарова.
Она также отметила, что армянские власти, по ее мнению, «проявляют бездействие в вопросе планов по демонтажу памятников, посвященных героям войны».
«Вероятно, именно это и есть те самые европейские нарративы, о которых они говорят», — добавила она.
Ранее официальный представитель МИД России Мария Захарова заявляла, что Россия предупредила Армению о возможном прекращении соглашений по поставкам газа, нефтепродуктов и алмазов в случае вступления Еревана в Европейский союз.