29 Մայիս 2026 - 07:50 AMT
Հայաստանը հետևողականորեն հեռացնում է «Մեծ Հայրենական պատերազմ» բառակապակցությունն ԱՊՀ փաստաթղթերի նախագծերից, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը դա անում է համակարգված կերպով՝ նշելով, որ դա այն «արևմտյան նարատիվին է» հետ, որի մասին, նրա խոսքով, խոսում են հայկական իշխանությունները, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հայաստանի ժողովուրդը տեղյա՞կ է իր ղեկավարության այս քաղաքականությունից, որը փաստաթղթերից՝ ընդհանուր և ժամանակակից, ջնջում, վերացնում և ամեն կերպ հեռացնում է «Մեծ Հայրենական պատերազմ» բառակապակցությունը», – ասել է Զախարովան։
Զախարովան նաև նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները «անգործություն են դրսևորում պատերազմի հերոսներին նվիրված հուշարձանների ապամոնտաժման ծրագրերի հարցում»:
«Սա, հավանաբար, հենց այն եվրոպական նարատիվներն են, որոնց մասին նրանք խոսում են», – հավելել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մինչ այդ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը նախազգուշացրել է Հայաստանին գազի, նավթամթերքների և ադամանդների մատակարարման համաձայնագրերի հնարավոր դադարեցման մասին, եթե Երևանը անդամակցի Եվրամիությանը։

Armenia has been consistently removing the phrase Great Patriotic War from draft documents of the Commonwealth of Independent States (CIS), Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said.
She stated that Armenia has been doing so systematically, arguing that the practice aligns with what she described as a “Western narrative,” which, according to her, Armenian authorities themselves frequently reference, RIA Novosti reports.
“Is the Armenian public aware of this policy pursued by its leadership, which erases, removes and excludes the phrase ‘Great Patriotic War’ from both shared and contemporary documents?” Zakharova said.
She also claimed that the Armenian authorities are “showing inaction regarding plans to dismantle monuments dedicated to war heroes.”
“These are probably the very European narratives they keep talking about,” she added.
Earlier, Zakharova stated that Russia had warned Armenia about the possible termination of agreements on the supply of natural gas, petroleum products and diamonds if Yerevan were to join the European Union.