29 Մայիս 2026 - 08:19 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Աստանայում կայացած ԵԱՏՄ առաջնորդների հանդիպման շրջանակում անդրադարձել են Հայաստանի թեմային, հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Նրանք հենց երեկ հանդիպման շրջանակում մի քանի անգամ զրուցել են։ Հայաստանի վերաբերյալ կարճ կարծիքների փոխանակում եղել է, սակայն բովանդակային քննարկում չի եղել, պարզապես ժամանակ չի եղել», – լրագրողների հետ զրույցում ասել է Պեսկովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա հավելել է, որ ոչ պաշտոնական ճաշի ընթացքում նրանք հնարավորություն են ունեցել բոլորը միասին շատ լավ զրուցելու, բավական երկար շփում է եղել:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ապրիլի 1-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների ընթացքում նշել է, որ Եվրամիության մաքսային միությունում և Եվրասիական տնտեսական միությունում միաժամանակ գտնվելը, ըստ էության, հնարավոր չէ։ Մայիսի 9-ին Պուտինն առաջարկել է Հայաստանի՝ Եվրամիության հետ կապված ծրագրերի հարցը քննարկել ԵԱՏՄ հերթական գագաթնաժողովում։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանությունները փորձում են «երկու աթոռի վրա նստել», ինչը, նրա գնահատմամբ, վնասում է Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը։

29 May 2026 - 09:25 AMT
Russian President Vladimir Putin and Belarusian President Alexander Lukashenko briefly discussed Armenia during meetings held on the sidelines of the Eurasian Economic Union summit in Astana, Kremlin spokesman Dmitry Peskov said.
“They spoke several times during the meetings yesterday. There was a brief exchange of views regarding Armenia, but there was no substantive discussion simply because there was not enough time,” Peskov told reporters, according to RIA Novosti.
He added that during the informal luncheon, participants had an opportunity to speak extensively together and engage in lengthy conversations.
During talks with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on April 1, Putin said that simultaneous membership in the European Union’s customs union and the Eurasian Economic Union was essentially impossible. On May 9, he proposed discussing Armenia’s plans related to the European Union at the next EAEU summit. Earlier, Russian presidential aide Yuri Ushakov stated that the Armenian authorities were attempting to “sit on two chairs,” which, in his view, was harming the development of bilateral relations with Russia.