29 Մայիս 2026 - 08:19 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Աստանայում կայացած ԵԱՏՄ առաջնորդների հանդիպման շրջանակում անդրադարձել են Հայաստանի թեմային, հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Նրանք հենց երեկ հանդիպման շրջանակում մի քանի անգամ զրուցել են։ Հայաստանի վերաբերյալ կարճ կարծիքների փոխանակում եղել է, սակայն բովանդակային քննարկում չի եղել, պարզապես ժամանակ չի եղել», – լրագրողների հետ զրույցում ասել է Պեսկովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա հավելել է, որ ոչ պաշտոնական ճաշի ընթացքում նրանք հնարավորություն են ունեցել բոլորը միասին շատ լավ զրուցելու, բավական երկար շփում է եղել:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ապրիլի 1-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների ընթացքում նշել է, որ Եվրամիության մաքսային միությունում և Եվրասիական տնտեսական միությունում միաժամանակ գտնվելը, ըստ էության, հնարավոր չէ։ Մայիսի 9-ին Պուտինն առաջարկել է Հայաստանի՝ Եվրամիության հետ կապված ծրագրերի հարցը քննարկել ԵԱՏՄ հերթական գագաթնաժողովում։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանությունները փորձում են «երկու աթոռի վրա նստել», ինչը, նրա գնահատմամբ, վնասում է Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը։

Президент России Владимир Путин и президент Белоруссии Александр Лукашенко затронули тему Армении в ходе встреч на полях саммита Евразийского экономического союза в Астане. Об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Они несколько раз общались в рамках вчерашних мероприятий. По Армении состоялся краткий обмен мнениями, однако содержательного обсуждения не было — просто не хватило времени», — заявил Песков журналистам, сообщает «РИА Новости».
Он добавил, что во время неформального обеда у участников была возможность обстоятельно пообщаться всем вместе, и разговор продолжался достаточно долго.
Во время переговоров с премьер-министром Армении Николом Пашиняном 1 апреля Владимир Путин заявил, что одновременное пребывание в таможенном союзе Европейского союза и Евразийском экономическом союзе фактически невозможно. 9 мая российский лидер предложил обсудить планы Армении, связанные с Европейским союзом, на очередном саммите ЕАЭС. Ранее помощник президента России Юрий Ушаков заявлял, что армянские власти пытаются «усидеть на двух стульях», что, по его оценке, негативно влияет на развитие двусторонних отношений с Россией.