29 Մայիս 2026 - 09:13 AMT
«Ռոսսելխոզնադզոր»․ Կարելի է ենթադրել, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը պատշած չի իրականացնում իր գործառույթները
Հայաստանից արտահանվող գյուղմթերքը վերջին շրջանում չի համապատասխանել Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ պահանջներին, հայտարարել է «Ռոսսելխոզնադզորը»:
Գերատեսչությունում նաև ենթադրել են, որ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը լիարժեք չի իրականացնում այն գործառույթները, որ իրեն են փոխանցվել գյուղնախարարության լուծարումից հետո, գրում է ՌԲԿ-ն։
«Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանը հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի իրացման հիմնական շուկան է, ինչպես նաև այն, որ վերջին շրջանում Հայաստանից մատակարարվող արտադրանքը չի համապատասխանում ԵԱՏՄ-ի և Ռուսաստանի ֆիտոսանիտարական պահանջներին, կարելի է ենթադրել, որ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը չի կարողանում կատարել այն լիազորությունները, որոնք իրեն վերապահվել են գյուղատնտեսության նախարարության լուծարումից հետո», — հայտարարել են գերատեսչությունում։
2019 թվականին Հայաստանում լուծարվել է գյուղատնտեսության նախարարությունը, և ոլորտի հարցերով զբաղվում է էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Մայիսի 30-ից սահմանափակվելու է Հայաստանից Ռուսաստան բանջարեղենի և մրգերի ներմուծումը։ Ավելի վաղ սահմանափակող միջոցները վերաբերել են նաև հայկական ծաղիկներին, «Ջերմուկ» հանքային ջրին, ինչպես նաև հայկական երեք արտադրողների կոնյակին և գինուն։

Сельскохозяйственная продукция, экспортируемая из Армении, в последнее время не соответствует требованиям России и Евразийского экономического союза. Об этом заявили в «Россельхознадзоре».
В ведомстве также предположили, что Министерство экономики Армении не в полной мере выполняет функции, переданные ему после упразднения Министерства сельского хозяйства, сообщает «РБК».
«Учитывая, что Россия является основным рынком сбыта армянской сельскохозяйственной продукции, а также тот факт, что поставляемая из Армении продукция в последнее время не соответствует фитосанитарным требованиям ЕАЭС и Российской Федерации, можно предположить, что Министерство экономики Армении не справляется в полном объеме с полномочиями, переданными ему после ликвидации Министерства сельского хозяйства», — заявили в ведомстве.
В 2019 году Министерство сельского хозяйства Армении было упразднено, а вопросы отрасли были переданы Министерству экономики.
С 30 мая вводятся ограничения на импорт отдельных видов овощей и фруктов из Армении в Россию. Ранее ограничительные меры также затронули армянские цветы, минеральную воду «Джермук», а также коньяк и вино трех армянских производителей.