29 Մայիս 2026 - 09:13 AMT
«Ռոսսելխոզնադզոր»․ Կարելի է ենթադրել, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը պատշած չի իրականացնում իր գործառույթները
Հայաստանից արտահանվող գյուղմթերքը վերջին շրջանում չի համապատասխանել Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ պահանջներին, հայտարարել է «Ռոսսելխոզնադզորը»:
Գերատեսչությունում նաև ենթադրել են, որ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը լիարժեք չի իրականացնում այն գործառույթները, որ իրեն են փոխանցվել գյուղնախարարության լուծարումից հետո, գրում է ՌԲԿ-ն։
«Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանը հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի իրացման հիմնական շուկան է, ինչպես նաև այն, որ վերջին շրջանում Հայաստանից մատակարարվող արտադրանքը չի համապատասխանում ԵԱՏՄ-ի և Ռուսաստանի ֆիտոսանիտարական պահանջներին, կարելի է ենթադրել, որ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը չի կարողանում կատարել այն լիազորությունները, որոնք իրեն վերապահվել են գյուղատնտեսության նախարարության լուծարումից հետո», — հայտարարել են գերատեսչությունում։
2019 թվականին Հայաստանում լուծարվել է գյուղատնտեսության նախարարությունը, և ոլորտի հարցերով զբաղվում է էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Մայիսի 30-ից սահմանափակվելու է Հայաստանից Ռուսաստան բանջարեղենի և մրգերի ներմուծումը։ Ավելի վաղ սահմանափակող միջոցները վերաբերել են նաև հայկական ծաղիկներին, «Ջերմուկ» հանքային ջրին, ինչպես նաև հայկական երեք արտադրողների կոնյակին և գինուն։

29 May 2026 - 09:32 AMT
Agricultural products exported from Armenia have recently failed to comply with Russian and Eurasian Economic Union (EAEU) requirements, Russia’s Rosselkhoznadzor said.
The agency also suggested that Armenia’s Ministry of Economy may not be fully carrying out the responsibilities transferred to it following the dissolution of the Ministry of Agriculture, RBC reports.
“Considering that Russia is the main market for Armenian agricultural products, as well as the fact that products supplied from Armenia have recently failed to meet the phytosanitary requirements of both the EAEU and Russia, it can be assumed that Armenia’s Ministry of Economy is unable to fully exercise the powers assigned to it after the Ministry of Agriculture was abolished,” the agency said.
Armenia dissolved its Ministry of Agriculture in 2019, transferring responsibility for the sector to the Ministry of Economy.
Starting May 30, imports of certain fruits and vegetables from Armenia to Russia will be restricted. Earlier, restrictive measures were also imposed on Armenian flowers, Jermuk mineral water, as well as brandy and wine produced by three Armenian manufacturers.