29 Մայիս 2026 - 10:05 AMT
Իրանը դեմ է Հարավային Կովկասի գործընթացներում արտատարածաշրջանային ուժերի միջամտությանը։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային, հայտնում է News.am-ը:
Բաղային ևս մեկ անգամ հաստատել է, որ Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Թեհրանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ:
«Մենք կողմ ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ ստորագրմանը։ Աջակցում ենք տրանսպորտային կապերի զարգացմանը, եթե դրանք նպաստում են տնտեսական աճին և չեն ազդում պետությունների ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության վրա, ինչպես նաև չեն փոխում տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական պատկերը», – հայտարարել է նա։
Դիվանագետի խոսքով՝ Հարավային Կովկասի հարցերում արտատարածաշրջանային խաղացողների միջամտությունը հակասում է տարածաշրջանի անվտանգության և զարգացման շահերին։
Նա վստահեցրել է, որ Իրանը ուշադիր հետևում է իրադարձությունների զարգացմանը և սերտ կապի մեջ է թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Հայաստանի հետ:

29 May 2026 - 12:05 AMT
Iran opposes the involvement of extra-regional powers in processes taking place in the South Caucasus, Iranian Foreign Ministry spokesman Esmaeil Baghaei said during a press conference, according to News.am .
Baghaei once again reaffirmed that Tehran’s position on developments in the South Caucasus remains unchanged.
“We support the prompt signing of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan. We also support the development of transport links if they contribute to economic growth, do not affect the sovereignty and territorial integrity of states, and do not alter the region’s geopolitical landscape,” he said.
According to the diplomat, the involvement of actors from outside the region runs counter to the interests of security and development in the South Caucasus.
He stressed that Iran is closely monitoring developments and remains in close contact with both Azerbaijan and Armenia.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio signed a number of documents at Yerevan’s Zvartnots Airport. Among them were the framework agreement on strategic cooperation related to the Trump Route for International Peace and Prosperity project and the Charter on Comprehensive Strategic Partnership between Armenia and the United States.