Գազի թեման զգայուն է ՀՀ համար, հայտարարել է ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը «Վեստի» լրատվական ծառայությանը տված հարցազրույցում:
«Գազի վերաբերյալ հարցերն ավելի զգայուն կլինեն։ Խնդիրը իրադարձությունների բացասական զարգացումը կանխելն է»,- ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ռեշետնիկովի խոսքով՝ այն ուղին, որով ներկայում շարժվում է Հայաստանը, կարող է հանգեցնել ԵԱՏՄ-ում գտնվելու անհնարինության։
Մայիսի 27-ին ռուսական կողմը Երևանին փոխանցել է նամակ՝ գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդների անտուրք մատակարարման մասին համաձայնագրի հնարավոր միակողմանի չեղարկման վերաբերյալ։
Միաժամանակ «Ռոսսելխոզնադզորը» տեղեկացրել է, որ մայիսի 30-ից սահմանափակելու է Հայաստանից որոշ տեսակի մրգերի և բանջարեղենի ներմուծումը։ Դրանից առաջ՝ մայիսի 22-ին, նույն գերատեսչությունը սահմանափակել էր նաև հայկական ծաղիկների ներմուծումը։
Բացի այդ, Ռուսաստանում արգելվել է վաճառքի հանել հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրի ավելի քան 100 միլիոն շիշ։

Тема поставок газа является чувствительной для Армении. Об этом заявил министр экономического развития России Максим Решетников в интервью службе новостей «Вести».
«Вопросы, связанные с газом, будут более чувствительными. Задача заключается в том, чтобы не допустить негативного развития событий», — сказал он, сообщает «Sputnik Армения».
По словам Решетникова, курс, которым сейчас движется Армения, может привести к невозможности дальнейшего пребывания страны в Евразийском экономическом союзе.
27 мая российская сторона направила Еревану письмо о возможной односторонней отмене соглашения о беспошлинных поставках газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов. Одновременно «Россельхознадзор» сообщил о введении с 30 мая ограничений на импорт отдельных видов фруктов и овощей из Армении. Ранее, 22 мая, ведомство ограничило также ввоз армянских цветов. Кроме того, в России была приостановлена реализация более 100 миллионов бутылок армянской минеральной воды «Джермук».