Հայաստանը մտադիր է նաև առաջիկայում բարեխղճորեն մասնակցել ԵԱՏՄ աշխատանքներին՝ փոխադարձ հարգանքի, իրավահավասար գործընկերության և ԵԱՏՄ պետությունների բոլոր անդամների ազգային շահերը հաշվի առնելու հիման վրա։, հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ԵԱՏՄ ընդլայնված ձևաչափով գագաթնաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Մենք մեկ անգամ չէ, որ հաստատել ենք ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում փոխշահավետ համագործակցության հանձնառությունը՝ ի շահ մեր երկրների և ընդհանուր առմամբ մեր տարածաշրջանի տնտեսական կայունության և տնտեսական զարգացման ապահովման»,- ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Գրիգորյանը։
Ուշակովը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ տրամադրվածություն ուներ նիստում Գրիգորյանը, ասել է, որ «նա ամեն ինչ հիանալի հասկանում է», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ինձ թվում է նա դրական, նորմալ, խելացի մարդ է: Նա ամեն ինչ հիանալի հասկանում է»,-ասել է նա:
ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարները Հայաստանի վերաբերյալ հայտարարություն են ընդունել։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը:Նա նաև հավելել է, որ հայտարարությունը կհրապարակվի։

29 Май 2026 - 13:59 AMT
Армения намерена и в дальнейшем добросовестно участвовать в работе Евразийского экономического союза на основе взаимного уважения, равноправного партнерства и учета национальных интересов всех государств-членов. Об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян в ходе выступления на саммите ЕАЭС в расширенном формате, сообщает «Radar Armenia».
«Мы уже не раз подтверждали приверженность взаимовыгодному сотрудничеству в рамках ЕАЭС в интересах наших стран, а также для обеспечения экономической стабильности и развития всего нашего региона», — отметил Григорян.
Отвечая на вопрос о настрое армянского вице-премьера во время заседания, помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что «он все прекрасно понимает», сообщает «РИА Новости».
«Мне кажется, он позитивный, нормальный, умный человек. Он все прекрасно понимает», — сказал Ушаков.
Ранее Юрий Ушаков сообщил, что лидеры стран ЕАЭС приняли заявление по Армении. По его словам, текст документа будет опубликован позднее.