Հայաստանը մտադիր է նաև առաջիկայում բարեխղճորեն մասնակցել ԵԱՏՄ աշխատանքներին՝ փոխադարձ հարգանքի, իրավահավասար գործընկերության և ԵԱՏՄ պետությունների բոլոր անդամների ազգային շահերը հաշվի առնելու հիման վրա։, հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ԵԱՏՄ ընդլայնված ձևաչափով գագաթնաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Մենք մեկ անգամ չէ, որ հաստատել ենք ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում փոխշահավետ համագործակցության հանձնառությունը՝ ի շահ մեր երկրների և ընդհանուր առմամբ մեր տարածաշրջանի տնտեսական կայունության և տնտեսական զարգացման ապահովման»,- ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Գրիգորյանը։
Ուշակովը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ տրամադրվածություն ուներ նիստում Գրիգորյանը, ասել է, որ «նա ամեն ինչ հիանալի հասկանում է», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ինձ թվում է նա դրական, նորմալ, խելացի մարդ է: Նա ամեն ինչ հիանալի հասկանում է»,-ասել է նա:
ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարները Հայաստանի վերաբերյալ հայտարարություն են ընդունել։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը:Նա նաև հավելել է, որ հայտարարությունը կհրապարակվի։

Armenia intends to continue participating in the work of the Eurasian Economic Union (EAEU) in good faith, based on mutual respect, equal partnership and consideration of the national interests of all member states, Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said during the EAEU summit in its expanded format, according to Radar Armenia.
“We have repeatedly reaffirmed our commitment to mutually beneficial cooperation within the EAEU for the benefit of our countries and to ensure economic stability and development throughout our region,” Grigoryan said.
Asked about Grigoryan’s attitude during the meeting, Russian presidential aide Yuri Ushakov said that “he understands everything perfectly,” RIA Novosti reported.
“I think he is a positive, normal, and intelligent person. He understands everything perfectly,” Ushakov said.
Earlier, Ushakov announced that EAEU leaders had adopted a statement concerning Armenia. He added that the text of the declaration would be published at a later date.