Հայաստանը ԵՄ հետ մերձեցման պետք է գնա իր հաշվին, ոչ թե Ռուսաստանի կամ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ), հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Կա ևս մեկ կարևոր հարց․ շարժվելով դեպի Եվրամիություն, ինչը Հայաստանի բացարձակ ինքնիշխան իրավունքն է, Հայաստանը չի կարող և չպետք է դա անի ԵԱՏՄ երկրների ֆինանսական միջոցների հաշվին։ Այսինքն՝ այն պետք է իրականացնի սեփական հաշվին»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը Եվրամիության հետ մերձեցման ընթացքում վաղ թե ուշ հայտնվելու է մի իրավիճակում, երբ իր կողմից ընդունված նորմերը կհակասեն Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) կանոններին և պահանջներին:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ապրիլի 1-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների ընթացքում նշել է, որ միաժամանակ Եվրամիության և ԵԱՏՄ մաքսային միություններում գտնվելը, ըստ էության, հնարավոր չէ: Մայիսի 9-ին Պուտինն առաջարկել էր Հայաստանի՝ Եվրամիության հետ կապված ծրագրերի հարցը քննարկել Եվրասիական տնտեսական միության առաջիկա գագաթնաժողովում։

29 Май 2026 - 14:01 AMT
Армения должна сближаться с Европейским союзом за свой счет, а не за счет России или других государств Евразийского экономического союза. Об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Есть еще один важный вопрос: двигаясь в сторону Европейского союза, что является абсолютным суверенным правом Армении, Армения не может и не должна делать это за счет финансовых средств стран ЕАЭС. Иными словами, это должно осуществляться за собственный счет», — сказал Песков журналистам, сообщает «РИА Новости».
Он также отметил, что в процессе сближения с Европейским союзом Армения рано или поздно может столкнуться с ситуацией, когда принятые ею нормы будут противоречить правилам и требованиям Евразийского экономического союза.
Во время переговоров с премьер-министром Армении Николом Пашиняном 1 апреля президент России Владимир Путин заявил, что одновременное участие в таможенных союзах Европейского союза и ЕАЭС фактически невозможно. 9 мая Путин предложил обсудить планы Армении, связанные с Европейским союзом, на очередном саммите ЕАЭС.